استاندارد‌های وب چیست؟   

از دانشنامه جوملا فارسی - مامبو فارسی
پرش به: ناوبری، جستجو

مقدمه

رویای تیم برنرزلی برای اختراعش : شبکه جهانی وب ، یک فضای عمومی است جاییکه کاربران می‌توانند اطلاعات خود را به اشتراک بگذارند، کنار هم کار کنند، بازی کنند و روابط اجتماعی داشته باشند ( شبکه جهانی وب ، یک تاریخچه مختصر شخصی ). ما به عنوان توسعه دهندگان وب ، با ایجاد سایت‌های آموزشی ، اجتماعی و تجاری ، این رویا را به واقعیت تبدیل می‌کنیم.

در این دوره از رشد وحشتناک ، وب نیاز به راهنمایی دارد تا از پتانسیل کاملش آگاهی یابد. استانداردهای وب این راهنمایی هستند. استانداردها کمک می‌کنند تا مطمئن شویم که تمام افراد به اطلاعاتی که ما تامین می‌کنیم دسترسی دارند و همواره توسعه وب را سزیعتر و لذت بخشتر می‌کند.

مطابقت با استانداردها استفاده از وب را برای افرادی با نیازهای خاص ساده تر می‌کند. افراد نابینا ممکن است سیستم‌هایی برای خواندن صفحات وب داشته باشند. افرادی با بینایی ضعیف ممکن است صفحاتی بخواهند صفحاتی دوباره مرتب شده و بزرگ شده برای خواندن راحتتر داشته باشند و افرادی که از دستگاه‌های جیبی استفاده می‌کنند می‌توانند به راحتی زمانی که از سیستم‌های خود استفاده می‌کردند از وب استفاده کنند.

چنانکه شرح خواهیم داد ، همواره دلایل مفیدی برای توسعه دهندگان وب وجود دارد که با استانداردهای وب هماهنگ باشند. برای نمونه موتورهای جستجو می‌توانند کار فهرست کردن سایت‌ها را بهتر انجام دهند. استفاده از کدهای مختص یک مرورگر اغلب کار طراحی یک صفحه را دو برابر یا سه برابر می‌کند. و زمانی که رسانه جدیدی مطرح می‌شود برای مطلوب شدن سایت کار زیادی باقی می‌گذارد. این وضعیت بدون مفهوم هدایت استانداردهای وب فقط وخیم تر خواهد شد.

بعضی از مردم ترس از این دارند که استانداردها در حال محدود کردن هستند. در حقیقت ، آنها مقدار زیادی از کار خسته کننده مورد بحث در توسعه وب را حذف می‌کنند و به توسعه دهندگان وقت و اتعطاف پذیری بیشتری می‌دهند تا به درستی خلاق باشند. که هر دو به آینده بهبود یافته و متفکری نسبت به گذشته راه می‌یابند.

بسایری از کاربردهای وب ، از جمله بعضی‌ها که امروزه فقط در رویاهای ما هستند بدون گسترده شدن مطابقت با استانداردها ممکن نخواهد بود و یا مشکل‌تر خواهد بود. در حال حاضر ، سیستم‌ها و نرم افزارهایی وجود دارند که بسیار عمومی و ظاهرا فراگیر هستند ، اما چی کسی می‌داند فردا چه اتفاقی می‌افتد ؟ مقید کردن خودمان با کنترل هر شرکت منفردی به این معنی است که آینده خودمان را به خوش اقبالی یا بداقبالی اینکه یک شرکت می‌تواند یا می‌خواهد که ما را تامین کند محدود می‌کنیم. حمایت کردن از فراگیری استانداردها به وب اجازه می‌دهد که تا زمانیکه مشوق نوآوری است زنده بماند و در همین مسیر ادامه دهد.

استانداردها چیزهای زیادی برای عرضه کردن دارند که ما در پروژه استانداردهای وب به آن در حد لازم رسیدگی می‌کنیم تا به شما کمک کنیم که بیشتر درباره آنها یاد بگیرید. این متن تنها نقطه آغاز است ، به شما از اینکه چه استانداردهای موجود است ، چه کاری انجام می‌دهند و چرا شما باید به آنها توجه داشته باشید ، یک درک قوی خواهد داد. هر بار که ما یکتکه ار وب را می‌سازیم به فضای عمومی اطلاعات که همان وب است کمک می‌کنیم. می‌توانیم آنرا هر چه بهتر بسازیم و یا آنرا سنگین تر کنیم که از هم گسیخته می‌شود. این انتخاب متعلق به ماست ؛ نتیجه آن متعلق به همه.

استانداردهای وب چه چیزهایی هستند ؟

استانداردهای کنسرسیوم جهانی وب (W3C)

W۳C چیست ؟

کنسرسیوم شبکه جهانی وب (W3C) یک کنسرسیوم از صنعت بین المللی است که به "هدایت وب به سوی استعدادهای نهان آن" اختصاص داده شده است. توسط تیم برنرز لی ، مخترع وب ، رهبری شده است. در سال ۱۹۹۴ تاسسیس شده است ، W3C بیش از ۴۵۰ عضو سازمانی دارد که شامل Microsoft ، America Online ( کمپانی مادرNetscape Communications ) ، Apple Computer، Adobe ، Macromedia، Sun Microsystems و مجموعه‌ای متنوع از دیگر تولید کنندگان نرم افزار و سخت افزار ، تامین کننده محتوا ، نهادهای علمی و شرکت‌های ارتباط از راه دور. کنسرسیوم توسط سه سازمان تحقیقاتی میزبانی می‌شود : MIT در آمریکا ، INRIA در اروپا و Keio University در ژاپن.

چه کاری انجام می‌دهد ؟

W3C خصوصیات آزاد (استانداردهای عملی) را گسترش می‌دهد تا قابلیت همکاری محصولات مربوط به وب را بهبود بخشد. نظریه‌های W3C توسط گروه‌های کاری شامل اعضای کنسرسیوم و کارشناسان دعوت شده گسترش می‌یابد. گروه‌های کاری موافقت عمومی از شرکت‌های و سازمان‌های درگیرایجاد نرم افزارهایی برای وب هستند را به دست آورند. و پیش نویس‌هایی عملی و نظریه‌های پیشنهادی ایجاد کنند. اینها در مرحله بعد به عضویت و مدیریت W3C برای تصویب رسمی به عنوان نظریه‌های W3C فرستاده خواهند شد. اطلاعات اضافی در مورد این فرآیند در وب سایت W3C قابل دسترسی است.

استانداردهای W3C چه چیزهایی هستند ؟!

زبان نشانه گذاری ابرمتن HTML ۴.۰

زبان نشانه گذاری ابرمتن (HTML) به صورت گسترده‌ای در وب برای اضافه کردن ساختار به اسناد متنی استفاده شده است.مرورگرها این اسناد را تفسیر کرده و در شکل مختص هر رسانه به کاربر نمایش می‌دهند. برای مثال ، مرورگرهای بصری نوعا عنصر strong ( … ) را به عنوان یک متن توپر نمایش می‌دهند. درحالیکه مرورگرهای تبدیل متن به گفتار باید هنگام تلفظ آن ، متن را با قدرت بیشتری بخوانند.

با کمک شیوه نامه آبشاری (CSS) ، برنامه نویس ممکن است تعیین کند که یک عنصر ساختاری بدون توجه به پیش فرض‌های مرورگر چگونه نمایش داده می‌شود.

زبان نشانه گذاری قابل گسترش XML ۱.۰

زبان نشانه گذاری قابل گسترش (XML) یک زبان نشانه گذاری شبیه HTML است ، اما به جای داشتن یک مجموعه از عناصر واحد و ثابت به شما اجازه می‌دهد که مجموعه خود را تعین کنید یا از مجموعه‌های دیگران استفاده کنید. همچنین به شما امکان می‌دهد که مجموعه‌های متعددی را با استفاده از XML namespaces در یک سند واحد استفاده کنید.

بعضی از برنامه‌های XML نظیر XHTML و MathML هم اکنون نظریه‌های W3C شده اند. سایرین هنوز به صورت پیش نویس‌های کاری W3C هستند.

استانداردهای شیوه نامه نظیر CSS و XSL انتخاب‌های گوناگونی عرضه می‌کنند که یک عنصر XML چگونه نمایش داده شود. پشتیبانی مطابق با استاندارد برای نمایش مستقیم XML در مرورگرها هماهنگ نیست ، بنابراین برای ارایه اطلاعات به انسان‌ها ، HTML (یا XHTML) با یک ظاهر طراحی شده با CSS یکی از راه‌ها است. XML امروزه بیشتر در ارتباطات بین ماشین‌ها ( یا ماشین به ماشین ) استفاده می‌شود.

XML اصولا به خاطر توانایی اضافه کردن عناصر دلخواه شما و ساختن سیستم ساختاری متعلق به شما انعطاف پذیرتر از HTML است. واین XML را یک فرمت ایده آل برای سازماندهی مقادیر زیاد از داده می‌سازد. که هم اکنون در بسیاری از بانک‌های اطلاعاتی و موتورهای جستجو مورد استفاده قرار گرفته است.

XHTML 1.0,1.1 and Modularization

XHTML ۱.۰ یک فرمولبندی تازه از HTML بر پایه XML است. به XHTML ۱.۰ می‌توان به عنوان یک گذار ایدیولوژیک از HTML ۴.۰ نگاه کرد که به خاطر تاثیر XML از لحاظ فنی سختگیرانه تر است.

XHTML در مرورگر شما عینا مشابه HTML نمایش داده می‌شود. اگر هر احتمالی مبنی بر نیاز یا قصد شما به پردازش مجدد محتوا وجود دارد ممکن است ترجیح دهید از XHTML استفاده کنید. به عنوان مثال برای ارسال آن به یک PDA قواعد ترکیب سختگیرانه تر XML پردازش خودکار XHTML را بسیار ساده تر و ارزانتر از HTML معمولی می‌کند.

از لحاظ ایدیولوژیک XHTML مفاهیم کلی زیر را از HTML به ارث می‌برد :

اینکه نمایش و قالب بندی سند باید توسط شیوه نامه از هم جدا شوند. اینکه اسناد باید قابل دسترسی شده باشد. اینکه اسناد باید بین المللی شده باشد.

همچنین XHTML ۱.۰ از سه الگوی DTD استفاده می‌کند : Strict (سختگیرانه) ، Transitional (انتقالی) و Frameset. این الگودر اصل از HTML ۴.۰ پدیدار شد و در HTML ۴.۰.۱ دنبال شد.

بعضی از شیوه‌های مهم XML در XHTML عبارنند از :

اینکه تمامی انواع سند توسط اعلام DOCTYPE صحیح شناسایی شده هستند. اینکه ساختار یک سند در حال مطابقتی که حاوی اعلام DOCTYPE است، یک عنصر HTML با یک اعلام XHTML ، یک عنصر head که در برگیرنده عنصر title است و یک عنصر body . اینکه تمامی عناصر و نام‌های ویژگی‌ها با حروف کوچک نوشته می‌شوند و اینکه تمامی‌ مقادیر به صورت نقل قول باشند. (درون یک جفت " قرار گیرند) اینکه تمامی عناصر غیر تهی (p، li و…) به درستی با یک برچسب بسته پایان یافته اند. اینکه تمام عناصر تهی (br، hr، img و …) به درستی با یک ممیزدنباله پایان یافته اند. اینکه اسناد در مقابل DTD که اعلام شده تعیین اعتبار گردند. اگر شما می‌خواهید که یک سند با XHTML ۱.۱ بنویسید ، می‌توانید از دو راه این کار را انجام دهید. اولی استفاده از DTD عمومی XHTML ۱.۱ است. با انجام دادن این ، کار شما به شدت ساخت یافته خواهد شد زیرا در واقع هیچ خاصیت نمایشی در XHTML ۱.۱ وجود ندارد. جدایی ساختار و نمایش در اینجا کامل است. و تمامی کار نمایشی شما در یک شیوه نامه جای می‌گیرد.

وسیله دیگر برای نوشتن اسناد با XHTML ۱.۱ بهره برداری از XHTML Modularization است. این تفکیک اجزاء آشنای HTML و XHTML (مانند Text ،tables و …) در قطعات مجزا است. شما پس از آن می‌توانید DTD متعلق به خودتان را بنویسید و فقط از آن دسته از اجزا که لازم هستند استفاده کنید. این توسعه پذیری عملی است. در اصل به شما، برنامه نویس وب، فرصت تغییر ودلخواه کردن نشانه گذاریتان را می‌دهد.

The Ruby Annotation یک وسیله خاص برای سر و کار داشتن با تفسیرهای کاراکترهای معین آسیایی است. Ruby در مقابل کاری که با بین المللی سازی انجام شده باشد تنزل می‌کند.

شیوه نامه آبشاری (CSS)

شیوه نامه آبشاری (CSS) یک طرز کار و مکانیزم برای تغییر ظاهر عناصر HTML یا XML به وسیله اختصاص سبک‌ها و شیوه‌ها به انواع عناصر ، دسته‌های خودتعریف از عناصر یا نمونه‌های شخصی است.

شیوه نامه‌ها می‌توانند برای تعیین بدون تناقض ظاهر تمام یک سایت استفاده شوند. در ادامه مقدمه‌ای از CSS ، W3C توصیه کرده است که خصوصیات مختص طرحبندی در HTML به عنوان فاز جداگانه‌ای خارج شود و با شیوه نامه‌ها تعویض شود تا یک شبکه جهانی وب ساده تر و ساخت یافته تر ایجاد کنیم.

الگوی شییی سند سطح ۱ (DOM Level ۱)

DOM اجازه می‌دهد که قدرت کامل و تعاملی یک زبان برنامه نویسی (مانند ECMAScript ، نسخه استاندارد شده جاوا) در یک صفحه وب به کار برده شود. (در ظوابط بزنامه نویسی ، الگوی سییی سند (DOM) سطح ۱ یک رابط کاربردی برنامه نویسی (API) است برای تعامل با صفحات وب) که آن برای زبان برنامه نویسی دسترسی ساده‌ای به ساختار، محتوا و نمایش یک سند که در زبان‌هایی مانند HTML و CSS نوشته شده اند محیا می‌کند.

DOM با پیشرفت‌های آینده فناوری سازگار است. و به هر زبان برنامه نویسی اجازه می‌دهد که با هر زبانی که در یک سند به کار رفته تعامل کند. این استاندارد تنها برنامه نویسی پویای HTML را ساده نمی‌کند بلکه درد و رنج تطبیق با فناوری‌های آینده اینترنت را بسیار کمتر می‌کند.

استانداردهای ECMA

ECMA چیست ؟

انجمن سازندگان اروپایی رایانه (ECMA) یک سازمان است که رسما در سال ۱۹۶۱ تاسیس شده تا نیازهای استانداردسازی قالب‌های عملیاتی رایانه از جمله زبان‌های برنامه نیسی و کدهای ورودی/خروجی را برآورده کند.

ECMA در ژنو سوییس و در نزدیکی اداره مرکزی سازمان بین المللی استانداردسازی (ISO) و کمیسیون علوم الکترونیکی بین المللی (IEC) مستقر شده است. در ۱۹۹۴ نام سازمان ECMA به "انجمن اروپایی برای استانداردسازی اطلاعات و سیستم‌های ارتباطی" تغییر یافت به این منظور که بازتاب گسترده تری از حوزه فعالیت‌هایش داشته باشد.

چه کاری انجام می‌دهد ؟

وظیفه اصلی ECMA گسترش استانداردها و گزارش‌های فنی در زمینه اطلاعات و فناوری‌های ارتباطی است. از آنجایی که ECMA یک انجمن از شرکت‌هاست و نه یک موسسه استانداردسازی رسمی ، اغلب با نهادها و موسسه‌های ملی یا بین المللی همکاری می‌کند.

استانداردهای ECMA به عنوان یک اساس و بنیاد برای استانداردهای بین المللی و اروپایی پذیرفته شده اند. تا جایی که بیش از ۲۷۰ استاندارد ECMA و۷۰ گزارش فنی منتشر شده است.

از این استانداردها ۸۵ مورد به عنوان استاندارد بین المللی توسط سازمان بین المللی استانداردسازی (ISO) پذیرفته شده اند. علاوه بر اینکه ۲۵ مورد به عنوان استاندارد اروپا توسط موسسه اروپایی استانداردهای ارتباط از راه دور (ETSI) پذیرفته شده است.

استانداردهای ECMA چیستند ؟

ECMA Script (جاوا اسکریپت استاندارد شده)

ECMA Script یک زبان برنامه نویسی استاندارد شده است که تا حد زیادی بر مبنای JavaScript از Netscape و JScript از Microsoft است. ECMA Script توسط هییت فنی ۳۹ از ECMA تعریف شده است.

کاربرد اصلی ECMA Script ، که یک زبان مبتنی بر شییی است ، اداره اشیایی است که در صفحات وب توسط الگوی شییی سند (DOM) مشخص شده اند. این اشیاء (به طور موثر، عناصری که صفحات وب یا صفحات کامل وب را می‌سازند) می‌توانند اضافه شده، حذف شده، جابجا شده و یا از لحاظ خصوصیات تغییر کنند. این به توسعه دهندگان وب اجازه می‌دهد اثراتی مانند متن متحرک، کلیدهای گرافیکی و صفحاتی که بر اساس ورودی کابر بدون نیاز به بارگذاری مجدد تغییر می‌کنند، ایجاد کنند.

خصوصیات متداول ECMA Script ، استاندارد ECMA – ECMA۲۶۲ خصوصیات زبان برنامه نویسی ECMA ، نگارش دوم است.

مزایای استفاده از استانداردها چیست ؟

قابل دسترس بودن

برای نرم افزار/ دستگاه :

اجرای استانداردهای وب می‌تواند به صفحات وب شما وضوح بیشتری در جستجوهای وب بدهد. ارایه اطلاعات ساختاری در اسناد مقبول (از لحاظ استاندارد) دسترسی و ارزیابی اطلاعات در آن اسناد را برای موتورهای جستجو ساده می‌کند و آنها با دقت و درستی بیشتری فهرست می‌شوند.

به خاطر استفاده از استانداردهای وب درک ساختار سند شما به خوبی برنامه‌های سمت سرویس گیرنده برای برنامه‌های سمت سرویس دهنده راحت می‌شود. و اضافه کردن یک موتور جستجو برای سایت شما ساده تر می‌شود و نتایج بهتری می‌دهد.

استانداردها چنان نوشته شده اند که مرورگرهای قدیمی بازهم مبانی ساختار سند شما را درک می‌کنند. حتی اگر آنها نتوانند جدیدترین و جالبترین ضمیمه‌ها به استانداردها را درک کنند ، انها قادر خواهند بود محتوای سند شما را نمایش دهند. این البته به همان اندازه در مورد سیستم‌های رباتی که اطلاعات سایت شما را از طرف موتورهای جستجو و فهرستی جمع می‌کنند، اعمال می‌شود.

کدهای مطابق استاندارد به شما فرصت معتبر سازی صفحاتتان را توسط یک سیستم تعیین اعتبار می‌دهند. تعیین اعتبار کننده‌ها اسناد شما را پردازش می‌کنند و لیستی از خطاها را به شما ارایه می‌کنند، این پیدا کردن و اصلاح خطاها را بسیار ساده تر می‌کند و می‌تواند برای شما زمان زیادی صرفه جویی کند.

اسناد مطابق استاندارد به راحتی می‌توانند به قالب‌های دیگر چون بانک‌های اطلاعاتی و اسناد Word تبدیل شوند. این به ما اجازه می‌دهد استفاده تطبیق پذیرتری از اطلاعات داخل اسناد در شبکه جهانی وب بکنیم و مهاجرت ساده شده‌ای به سیستم‌های جدید (سخت افزار به خوبی نرم افزار) شامل دستگاه‌هایی مانند TV و PDAها داشته باشیم.

برای مردم :

قابل دسترسی بودن یک ایده مهم پشت سر تعداد زیادی از استانداردهای وب، خصوصا HTML است.

این تنها به این منظور نیست که به وب اجازه دهد توسط مردم ناتوان و معلول مورد استفاده قرار گیرد، بلکه به صفحات وب اجازه می‌دهد که توسط مردمی که از مرورگرهایی غیر از مرورگرهای معمول استفاده می‌کنند مورد استفاده قرار گیرد. این مرورگرها شامل مرورگرهای صوتی که صفحات وب را با صدای بلند برای افرادی با اختلالات بینایی می‌خوانند، مرورگرهای خط نابینایان (Brail) که متن را به خطوط برجسته قابل فهم نابینایان ترجمه می‌کنند، مرورگرهای دستی و جیبی که فضای نمایشگر بسیار کوچکی دارند، نمایشگرهای Teletext و سایر دستگاه‌های خروجی غیر معمول.

همانطور که روش‌های گوناگون دسترسی به وب افزایش پیدا می‌کند، سازگارکردن و تکثیر کردن وب سایت‌ها برای برآورده کردن احتیاجات به طور روز افزونی مشکل خواهد شد (درواقع عده‌ای معتقدند که این کار حتی امروز هم غیر ممکن است!). پیروی از استانداردها یک قدم بزرگ به سوی حل این مشکل است. تطبیق سایت‌های شما با استاندارد کمک می‌کند که اطمینان داشته باشید نه تنها مرورگرهای سنتی، قدیمی و جدید، قادر خواهند بود که سایت‌ها را به درستی نمایش دهند، همچنین سایت‌ها با مرورگرها و رسانه‌های غیر معمول هم کار خواهند کرد.

بعضی از نتایج منطقی چشم پوشی کردن از استانداردها بدیهی هستند : یکی از اساسی ترین نتایج این است که شما دسترسی با سایت خود را محدود می‌کنید. محدود کردن مخاطبین تنها به یک بخش کوچک از آنها که می‌خواهند سهمی از آن داشته باشند چقدر از نظر تجاری معقول به نظر می‌رسد ؟ برای یک سایت تجاری، مسدود کردن دسترسی یک بخش کوچک از مخاطب‌های مورد نظر می‌تواند یک اختلاف بزرگ در ما به التفاوت سود شما ایجاد کند. برای یک سایت آموزشی، عاقلانه به نظر می‌رسد که نه تنها به بچه مدرسه‌ای‌های ثروتمند و نیرومند جسمی با مرورگرهای گرافیکی اجازه دسترسی بدهیم، بلکه به کودکانی در کشورهای جهان سوم آنهاییکه فقط مرورگرهای مبتین بر متن دارند یا دانش آموزان ناتوانی که از مرورگرهای خاصی استفاده می‌کنند، اجازه دسترسی بدهیم.

همان اصول اخلاقی به تمام انواع سایت‌ها اعمال می‌شود. د حالیکه گمراه شدن از استانداردها و استفاده از خصوصیات مختص مرورگری خاص ممکن است وسوسه انگیز باشد. قابلیت دسترسی بیشتر که با انطباق با استانداردها به دست می‌آید به پاداش‌های بزرگتری در دراز مدت منجر می‌شود.

پایداری

اغلب استانداردهای وب معمولا با در نظر گرفتن پیش سازگاری و پس سازگاری طراحی شده اند. بنابراین آن داده‌ای که از نسخه‌های قدیمی استاندارد استفاده می‌کند ، کماکان در مرورگرهای جدید کار می‌کند. و داده‌ای که از نسخه‌های جدید استاندارد استفاده می‌کند به صورت موقرانه‌ای تنزل نیکند تا نتایج قابل قبولی در مرورگرهای قدیمی تر ارایه دهد.

برای اینکه وب سایت ممکن است در زمان حیاتش توسط تیم‌های متعدد طراحی کار شود، بسیار مهم است که آنها بتوانند به سادگی کدها را درک کنند و آنها را ویرایش کنند. استانداردهای وب یک مجموقه قواعد پیشنهاد می‌کند که هر توسعه دهنده وبی می‌تواند آنرا دنبال کند، بفهمد و با آن آشنا شود. زمانیکه یک توسعه دهنده یک سایت را با استانداردها طراحی می‌کند، دیگری قادر خواهد بود بفهمد که عنصر شکل دهنده کجا گذاشته شده است.

نتیجه گیری

به عنوان توسعه دهندگان وب، ما دایما سعی می‌کنیم که مشکل ناسازگاری و تناقض بین تفاسیر صفحات با مرورگرهای مختلف و نسخه‌های مختلف مرورگر را مشخص کنیم. که این ما را ناگزیر می‌کند که یک کدنویسی دوباره یا سه باره وقت گیر انجام دهیم و یا برای یک مرورگر واحد کد نویسی کنیم که اگر برای بعضی مردم استفاده از سایت را غیر ممکن نکند، مشکلتر می‌کند. این وضعیت با ورود یا ظهور یک نرم افزار یا سخت افزار جدید که قادر به مرور صفحات وب می‌باشد، مانند تلفن‌ها، پیجرهاو PDAها وخیم تر می‌شود.

استانداردهای وب قوانین محرمانه‌ای که توسط سازمان‌های مجلل حکم شوند نیستند. همانطور که شرح دادیم بخش زیادی از استانداردها توسط نماینگان همان مردمی که از آن استفاده می‌کنند ایجاد می‌شوند : سازندگان مرورگرها، توسعه دهندگان وب، تامین کنندگان محتوا و سازمان‌های دیگر.

نوشتن صفحات وب در مطابقت با استانداردها رمان توسعه را کوتاه تر و نگه داری صفحات را آسانتر می‌کند. عیب یابی و رفع اشکال ساده تر می‌شود زیرا کد از یک استاندارد پیروی می‌کند. شما نباید دیگر درباره کد نویسی و نگه داری از چندین نسخه از کد که فرض شده ظاهر یکسانی نمایش می‌دهند نگران باشید. یک نسخه از سایت شما، همین و بس !

پذیرش همگانی استانداردهای وب در آینده برترین اعتبار خواهد شد. ماموریت پروژه استانداردهای وب بهبود و ارتقای وب با تشویق سازندگان مرورگرها و صفحات وب به پیروی از استانداردها در برنامه‌هایشان برای توسعه دهندگان و کاربران نهایی است. این کوشش البته زمانی به طور زیاد یاری داده خواهد شد که توسعه دهندگان وب از استانداردها به عنوان یک موضوع با اهمیت استفاده کنند . بر اینکه مولدها و ارایه دهندگان کد آنها مطابق با استانداردهای وب باشند پافشاری کنند.

دلایلی که ما ارایه کردیم باید به شما، توسعه دهنده وب، انگیزه زیادی برای استاندارد بودن، استفاده از استاندارد و همچینین مهمات زیادی برای تقویت موقعیت تجاری شما داده باشد.


منبع: سايت ميكرورايانه

http://www.forum.microrayaneh.com/viewtopic.php?f=11&t=833


8.pngاستفاده از مطالب دانشنامه جوملا فارسی - مامبو فارسی با ذکر منبع ( دانشنامه جوملا فارسی ) و لینک مستقیم به http://docs.joomlafarsi.com بلامانع است.