اوبونتو   

از دانشنامه جوملا فارسی - مامبو فارسی
پرش به: ناوبری، جستجو
Ubuntu.png

اُوبونتو یکی از توزیع‌های لینوکس است که بر اساس دبیان پایه‌گذاری شده‌است اما در چندین مورد با دبیان تفاوت دارد. نام اوبونتو از یکی از مفاهیم آفریقای جنوبی به معنی «انسانیت نسبت به دیگران» (Humanity Towards Others) گرفته شده‌است.

اوبونتو هر شش ماه یک بار نسخهٔ جدیدی را به بازار عرضه می‌کند. علاوه بر این برای هر نسخه از اوبونتو، تا ۱۸ ماه پس از انتشار آن نسخه، پشتیبانی ارائه می‌شود. برای نسخهٔ LTS مثل 8.04 (Hardy)، به جای پشتیبانی ۱۸ ماهه، سه سال پشتیبانی برای نسخهٔ ویژهٔ رایانه‌های شخصی و پنج سال پشتیبانی برای نسخه‌های سرور ارائه می‌شود.

آخرین نسخه اوبونتو، نسخه 9.10 می‌باشد. (مورخ بهمن ماه 1388 شمسی)

تأسیس اوبونتو

Edgy with apps.png

در هشتم ژوییه سال ۲۰۰۵، مارک شاتل ورث و Canocial Ltd خبر تأسیس اوبونتو را با سرمایهٔ اولیهٔ ۱۰ میلیون دلار منتشر کردند. هدف از این تأسیس، تضمین کردن پشتیبانی و توسعهٔ تمام نسخه‌های بعدی اوبونتو، که بعد از نسخهٔ ۵٫۱۰ به بازار آمده‌اند، گفته شده‌است.

ویژگی‌های برجسته

(اوبونتو نسخه 8.04) یکی از نکات مورد توجه در پروژه اوبونتو، تأکید بر دسترسی و جهانی‌سازی است. به همین منظور این نرم‌افزار برای تمام ملیت‌ها موجود است. کار کردن با آن بسیار راحت است و حتی کاربران ناآشنا با آن هم به راحتی به محیط آن عادت می‌کنند.

همهٔ نسخه‌های اوبونتو تا ابد رایگان هستند. دیسک‌های فشردهٔ اوبونتو به رایگان برای کسانی که آن را از طریق پست الکترونیکی درخواست کرده‌اند، فرستاده می‌شود.

همچنین پروژهای با نام ادوبونتو (Edubuntu) وجود دارد که این سیستم عامل همانطور که از نامش هم مشخص است، برای استفاده در کلاس‌های درس و محیط‌های آموزشی بسیار مناسب است.

پروژهٔ دیگری نیز از این سیستم عامل با نام کوبونتو (Kubuntu) طراحی شده است که از KDE Desktop استفاده می‌نماید.خانواده اوبونتو شامل

ubuntu Desktop

Ubuntu Server Edition

Kubuntu

Edubuntu

Gobuntu

Ubuntu MID Edition

Xubuntu

می‌شود

بنیاد Wikimedia، موسسه پشتیبانی کننده پروژه ویکی پدیا اعلام کرد که در حال مهاجرت دادن مجموعه سرورهای خود به توزیع اوبونتو است.

این مهاجرت بخشی از تلاش این بنیاد برای نگهداری آسانتر ۴۰۰ سرور پروژه‌های مختلف این بنیاد است که پیش از این از نسخه‌های مختلف Redhat و Fedora استفاده میکرده‌اند...

محیط اوبونتو

Kubuntu 8.10، حالت پیش فرض کوبونتو.

اوبونتو به طور پیش فرض از گنوم استفاده می‌کند. البته طرفداران کی‌دی‌ای نسخه‌ای از این توزیع را با نام کوبونتو ارائه کردند که محیط پیش‌فرض آن کی‌دی‌ای است.

همچنین تعداد نرم‌افزارهای موجود در نسخه سی‌دی بسیار کم است، و برای نصب بقیه نرم‌افزارهای ارائه شده توسط اوبونتو باید از اینترنت استفاده نمایید یا نسخه دی‌وی‌دی آن را تهیه کنید.

نسخه‌های جدید اوبونتو

Xubuntu ۸٫۰۴، حالت پیش فرض دسک تاپ.

نسخه‌های جدید اوبونتو هر ۶ ماه یک بار بیرون می‌آیند و هر نسخه، یک کد اسمی و یک شمارهٔ مربوط به نسخه را دارد. شمارهٔ مربوط به نسخه بر اساس سال و ماه بیرون‌آمدن آن نسخه نوشته می‌شود. برای مثال، اوبونتو نسخهٔ۵٫۱۰ در ماه اکتبر سال ۲۰۰۴ بیرون آمده‌است.

نسخه ۵٫۱۰ این لینوکس پایان اوایل اکتبر ۲۰۰۵ منتشر شد. این نسخه شامل بهبودهایی در زمینه‌های مختلف، از جمله پشتیبانی بهتر از فناوری موبایل بوده‌است.در حال حاضر آخرین نسخهٔ پایدار اوبونتو ۸٫۱۰ (Intrepid Ibex) است.

نصب اوبونتو

لوح فشرده اوبونتو دارای قابلیت Live CD می‌باشد، یعنی می‌توانید رایانه را از روی CD بوت کنید و پس از چند دقیقه اوبونتو بالا می‌آید بدون اینکه تغییری در سیستم ایجاد شود. اکنون می‌توانید نحوه کار سیستم عامل را تست کنید و اگر از آن خوشتان آمد، روی هارد نصبش کنید.

برنامه نصب Ubuntu همان Debian installer است که همراه با Debian Sarge ارائه می‌شود، البته با کمی دستکاری. نصب آن بسیار شبیه به نصب Debian Sarge است و کل عملیات نصب در عرض چند دقیقه و بدون مشکل یا دشواری خاصی انجام می‌شود. کاربران تازه‌کار هم به راحتی خواهند توانست آن را نصب کنند. در Ubuntu کلمه عبوری که برای نخستین کاربر تنظیم می‌کنید، همان کلمه عبور ریشه شما خواهد بود. ضمنا شما نخواهید توانست به عنوان کاربر ریشه وارد سیستم شوید و یا از دستور su استفاده کنید. بجای su باید از دستور sudo به همراه دستوری که مایل به اجرای آن هستید، استفاده نمایید.

البته پس از نصب می‌توانید در صورت تمایل و با چند تغییر کوچک با root وارد سیستم شوید.

اتصال به اینترنت

شما با یک توزیع مبتنی بر دبیان سر و کار دارید! به راحتی می‌توانید با استفاده از دستور pppconfig اتصال‌های اینترنتی تلفنی را تعریف و با استفاده از دستورهای pon و poff اتصال خود را برقرار و قطع کنید.

مجموعه ابزارهای کاملی برای ارتباطات اینترنتی در اختیار شماست. مرورگر فایرفاکس، برنامه پیام رسان pidgin، برنامه پست الکترونیکی Evolution، ابزار Gnomeeting برنامه چت Xirc و حتی یک Terminal Server Client.


اتصال توسط DialUp برروی تصویر دو کامپیوتر در منوی بالای دسکتاپ کلیک کرده و Manual configuration را انتخاب کنید تا صفحه تنظیمات شبکه برای شما باز شود.

در صفحه باز شده بر روی Modem Connection کلیک کنید تا انتخاب شود سپس بر روی Properties کلیک کنید تا صفحه تنظیمات مودم باز شود.

در صفحه باز شده بر روی Enable this Connection کلیک کنید تا تنظیمات اتصال به اینترنت توسط مودم فعال شود در قسمت Phone number شماره شبکه اتصال به اینتر نت را وارد کنید ودر قسمت Account data در مقابل Username و Password نام کاربری و کلمه عبور درج شدهبر روی کارت اینترنت خود را وارد کنید. در صورتی که مایلید از سرویس اینترنت آسان که بدون نیاز به username و password است استفاده کنید تنها phone number را وارد کنید و قسمت Account data را خالی رها کنید....

توزیع برگزیدهٔ کاربران

LaptopUbuntu.jpg

این توزیع از سوی کاربران لینوکس در انگلستان به عنوان بهترین توزیع این سیستم عامل در سال ۲۰۰۵ انتخاب شد. پیش از این، لینوکس اوبونتو از سوی مجله معتبر TUX نیز به عنوان بهترین توزیع لینوکس در سال ۲۰۰۵ انتخاب شده بود.همچنین در سال 2008 عنوان بهترین لینوکس برای کاربرد در دسکتاپ را بدست آورد

اوبونتو و دبیان

تعدادی از افراد اوبونتو را یک توزیع بر مبنای دبیان می‌دانند در حالی که اوبونتو تنها از سیستم نصب نرم‌افزار APT (کوتاه شده: Advance Package Tool) دبیان و تعدادی از بسته‌های نرم‌افزاری دبیان استفاده می‌کند. همچنین تعدادی زیادی از بسته‌های اوبونتو با دبیان سازگار نیست.

بسته‌های نرم‌افزاری اوبونتو عموماً جدیدتر از بسته‌های نرم‌افزاری دبیان هستند، و بسیاری از افراد بدین دلیل اوبونتو را برای استفاده روزمره انتخاب می‌کنند. اگرچه دبیان بدلیل مشخصه‌های بخصوص خود هنوز محبوبیت خود را پیش تعداد بسیار زیادی از کاربران حفظ کرده و خواهد کرد.

8.pngاستفاده از مطالب دانشنامه جوملا فارسی - مامبو فارسی با ذکر منبع ( دانشنامه جوملا فارسی ) و لینک مستقیم به http://docs.joomlafarsi.com بلامانع است.