Google Sitemaps چيست ؟   

از دانشنامه جوملا فارسی - مامبو فارسی
پرش به: ناوبری، جستجو

مقدمه

موتورهای جستجویی چون گوگل برای جمع آوری اطلاعات وب سایت‌های مختلف از نرم افزارهایی به نام عنكبوت (spider) استفاده می‌كنند. وظیفه‌ی این نرم افزارها این است كه به هنگام ورود به یك وب سایت تمامی لینك‌های موجود در آن را شناسایی كرده و به سمت آنها هدایت شوند.

بدین ترتیب تمامی صفحات لینك داده شده، مرور شده و اطلاعات آنها در بانك‌های اطلاعاتی گوگل ذخیره می‌گردد. این نرم افزارها به صورت دوره‌ای این وب سایت‌ها را مجددا بررسی می‌كنند و از آخرین تغییرات اعمال شده در آنها مطلع می‌گردند.

Google Sitemaps

با استفاده از Google Sitemaps كه یكی از جدیدترین امكانات موتور جستجوی گوگل است، ارتباط بین وب سایت و این موتور جستجو بسیار دقیقتر بوده و به عمل به روز رسانی اطلاعات در موتور جستجوی گوگل سرعت می‌بخشد.

عنكبوت‌های موتورهای جستجو به راحتی رد لینك‌های صفحات پویا (dynamic) را نمی‌گیرند و این بدان معنی است كه در صورتی كه وب سایت شما شامل صفحاتی پویاست امكان ثبت نشدن بعضی از صفحات آن در موتورهای جستجو وجود دارد.

در این هنگام است كه Google Sitemaps به كمك شما می‌آید و كار معرفی چنین لینك‌هایی را انجام می‌دهد.

وجود چنین تكنیكی به هیچ عنوان به این معنی نیست كه نحوه كار سنتی موتور جستجوگر گوگل از بین می‌رود. این تكنیك تنها روشی برای تسریع در عمل جمع آوری اطلاعات سایت‌ها است و مجهز نبودن سایت‌ها به این ابزار به عنوان ضعف وب سایت مذكور تلقی نمی‌شود.

برنامه Google Sitemaps به صورت مجانی عرضه شده است و باید به این نكته توجه نمود كه استفاده از آن به هیچ عنوان در رتبه وب سایت شما در نتایج گوگل تاثیری نخواهد داشت.

این برنامه در راستای اهداف شركت گوگل طراحی شده است و امید آن می‌رود كه با استفاده از آن نتایج سودمندی به هنگام جستجوی وب مشاهده گردد.

لازم به ذكر است Google Sitemaps هنوز به عنوان ابزار رسمی معرفی نگردیده و تنها نسخه بتای آن معرفی شده است.

نحوه استفاده از Google Sitemaps

برای استفاده از این ابزار، طی مراحل زیر الزامیست:

1. ساخت sitemap معتبر 2. اضافه كردن sitemap مذكور به حساب كاربری خود در Google Sitemaps 3. به روز نمودن فایل sitemap خود به هنگام تغییر در سایت خود

استفاده از Google Sitemaps برای همه وب سایت‌ها امكان پذیر است. لذا چه سایت شما در برگیرنده یك صفحه است و چه شامل میلیون‌ها صفحه پویاست این روش برای معرفی وب سایتتان به موتورهای جستجو توصیه می‌گردد.

ساخت sitemap

جهت ساخت sitemap سایت خود چندین راه وجود دارد. در زیر به بعضی از این راه‌ها اشاره شده است:

1. در صورتی كه لیست صفحات موجود در وب سایت خود را در فایل متنی خاصی ذخیره كرده‌اید، می‌توانید از نرم افزار Google Sitemap Generator برای sitemap سایت استفاده نمایید.

2. در صورتی كه امكان استفاده از نرم افزار Google Sitemap Generator را ندارید (برای مثال اگر زبان Python بر سرور شما نصب نمی‌باشد)، می‌توانید از نرم افزارهای جانبی دیگر استفاده نمایید.

3. همچنین امكان آماده سازی sitemap به صورت دستی و بر اساس پروتكل sitemap نیز وجود دارد.

برای مشاهده sitemap نمونه شركت گوگل به اینجا مراجعه نمایید : http://www.google.com/sitemap.xml

Sample xml.png


قالب‌های متفاوت sitemap قابل شناسایی برای گوگل

گوگل امكان شناسایی Sitemap‌های مختلفی را دارد ولی از بین انواع معرفی شده آن بهترین گزینه استفاده از sitemapهایی است كه از پروتكل Sitemap استفاده می‌كنند.

دلیل این پیشنهاد آن است كه:

 • با استفاده از این پروتكل علاوه بر آدرس صفحات سایت، اطلاعات مربوط به هر یك از این صفحات نیز قابل ثبت می‌باشند.
 • در صورت استفاده از پروتكل Sitemap ، دیگر موتورهای جستجو نیز امكان استفاده از Sitemap طراحی شده را خواهند داشت.

پروتكل Sitemap:

این قالب یك پروژه متن باز (Open Source) است كه توسط شركت گوگل و با استفاده از زبان xml طراحی شده است و همانطور كه پیش از این نیز اشاره شد فایل‌های Sitemapی كه از این پروتكل استفاده نمایند.

علاوه بر نگهداری آدرس صفحات سایت امكان ذخیره سازی اطلاعات مربوط به هر صفحه را نیز دارا خواهند بود.

OAI-PMH (Open Archives Initiative Protocol for Metadata Harvesting)

این قالب، تنها برای سایت‌هایی توصیه می‌گردد كه هم اكنون از این پروتكل استفاده می‌كنند.

Syndication feed

گوگل قابلیت استفاده از RSS 2.0 و Atom 0.3 feeds را نیز دارا می‌باشد. تنها در صورتی كه هم اكنون از وجود چنین فید‌هایی در سایت خود بهره می‌برید، از این روش استفاده نمایید.

لازم به ذكر است كه فیدها ممكن است تنها اطلاعات آخرین صفحات اضافه شده به سایت را ذخیره نمایند.

فایل متنی

در این قالب از یك فایل متنی (Text File) كه در هر سطر آن آدرس یك صفحه ذكر شده است استفاده می‌شود. در این روش تنها آدرس صفحات ذخیره می‌شوند و بر خلاف پروتكل Sitemap امكان افزوردن اطلاعات اضافی را ندارد.

پس از ساخت فایل Sitemap سایت خود می‌بایست آن را در بخش كاربری خود در سایت گوگل ثبت نمایید.

محل قرارگیری فایل Sitemap

پس از ساخت فایل sitemap می‌بایست آن را در وب سایت خود قرار دهید. نرم افزارهای جستجوگر گوگل تنها قادر به مرور صفحاتی از صفحات معرفی شده در sitemap هستند كه در سطح زیرین پوشه قرارگیری فایل sitemap قرار گرفته‌اند.

بدین معنی كه اگر فایل sitemap شما در پوشه فرضی http://www.sitename.com/foo/ قرار داشته باشد، نرم افزارهای مذكور تنها قادر به مرور صفحات موجود در پوشه foo و پوشه‌های زیرین آن هستند و در صورتی كه در فایل sitemap شما آدرس صفحاتی موجود در دیگر پوشه‌های ریشه ثبت شده باشد، نرم افزارهای جستجوگر به سراغ آن صفحات نخواهند رفت.

لذا بهترین مكان برای قرارگیری فایل sitemap ریشه سایت است (در اینجا http://www.sitename.com) بدین ترتیب تمامی‌صفحات معرفی شده در sitemap توسط نرم افزارهای جستجوگر مرور خواهند شد.

محتویات فایل Sitemap

به هنگام ساخت فایل sitemap به نكات زیر دقت كنید:

 • فایل sitemap امكان ذخیره سازی آدرس صفحات مختلف و یا آدرس sitemapهای دیگر را دارد.

در صورتی كه فایل sitemap شامل آدرس sitemapهای دیگر است می‌بایست از روش خاصی برای معرفی آنها استفاده نمود و تعداد این sitemapها نباید از 1000 آدرس تجاوز كند. (روش معرفی sitemapها در مقالات آتی شرح داده خواهد شد.)

 • فایل sitemap نباید بیشتر از 50000 آدرس را در خود ذخیره كند. علاوه بر آن حجم این فایل در حالت معمولی (فشرده نشده) نباید از 10 مگابایت بیشتر شود.
 • در صورت نیاز به فایل بزرگتر ، به جای استفاده از یك فایل از وجود چند فایل sitemap بهره ببرید.
 • تمامی آدرس‌های معرفی شده در فایل sitemap می‌بایست از قاعده یكسانی برای آدرس دهی استفاده كنند.

به عنوان مثال اگر آدرس یك صفحه را با http://www.sitename.com آغاز نموده‌اید نباید آدرس صفحه دیگر را با http://sitename.com آغاز نمایید.

 • به همین ترتیب برای آدرس دهی تمامی صفحات معرفی شده در sitemap باید از یكی از روش‌های فوق استفاده گردد.
 • به هنگام معرفی صفحات سایت، آدرس آن را به طور كامل، به همراه پروتكل (برای مثال //:http) و ممیزهای الزامی دیگر مشخص نمایید.
 • در آدرس دهی از شماره جلسه (Session ID) استفاده نكنید.
 • در آدرس دهی صفحات تنها مجاز به استفاده از كاراكترهای اسكی خاصی هستید و استفاده از كد برخی از كنترل‌ها و كاراكترهای خاص غیر مجاز می‌باشد.
 • در صورت معتبر نبودن فایل sitemap ساخته شده، به هنگام معرفی آن به گوگل با پیغام خطای مربوط به آن روبرو خواهید شد.

تا اینجا تنها به معرفی ابزار Google Sitemaps پرداختیم. در مقالات بعدی بیشتر با نحوه استفاده از آن آشنا خواهید شد.گردآورنده: Emad.h

ویرایش: تیم مامبولرن

8.pngاستفاده از مطالب دانشنامه جوملا فارسی - مامبو فارسی با ذکر منبع ( دانشنامه جوملا فارسی ) و لینک مستقیم به http://docs.joomlafarsi.com بلامانع است.