آموزش:راه‌های افزایش امنیت مامبو   

از دانشنامه جوملا فارسی - مامبو فارسی
پرش به: ناوبری، جستجو

امنیت مامبو در چه حدی است؟

مامبو یکی از ایمنترین مدیریت وبسایت‌های رایگان (متن باز) می‌باشد. که حتی 1 بسته امنیتی برای نسخه 4.6.5 آن منتشر نشد. شاید برای هر مدیر وبسایتی امنیت وبسایت از مهمترین دغدغه‌ها باشد.

در این مقاله به روش‌های افزایش امنیت مامبو می‌پردازیم.


 1. از مهمترین موارد در امنیت بالا، میزبان معتبر و ایمن برای فضای وبسایت می‌باشد، که در عین حال با مامبو سازگاری کامل داشته باشد.
 2. تنظیم کردن پرمیشن فایلها و پوشه‌ها بصورت : فایل-644 و پوشه-755 . خصوصاً فایل configuration.php که بدنه اصلی مامبو می‌باشد. توجه : در صورتی که نیاز به فعال کردن کش دارید میتوان این فولدر را به خارج از www منتقل کرد و آدرس جدید آنرا در configuration.php ست کرد .
 3. استفاده از ملحقات (اکستنشن) استاندارد و معتبر.
 4. ورود به مدیریت وبسایت در رایانه شخصی.
 5. انتخاب رمزعبور قدرتمند برای مدیریت مامبو. ( به هیچ عنوان از پسوردهای همچون 123456 استفاده نکنید چرا که به راحتی دیکد میشوند . اگر از حروف برای پسورد استفاده میکنید سعی کنید ترکیب حروف در دیکشنری وجود نداشته باشد )
 6. رمزگذاری برروی پوشه administrator برای امنیت بیشتر.
 7. به هیچ وجه پوشه installation را در فضای وبسایت خود نگهداری نکنید و پس از نصب مامبو آنرا حذف کنید. توجه :(تغییر نام این پوشه نیز بی فایده است)
 8. عدم در اختیار گذاشتن رمزعبور مدیر وبسایت (admin) به افراد ناشناس.
 9. تغییر شناسه مدیر وبسایت از شناسه پیشفرض admin. از یوزرنیم admin با درجه کاربری مدیریت استفاده نکنید . همیشه یوزرنیم admin را یک یوزر عادی قرار دهید و برای مدیریت مامبو از یوزرنیم دیگری استفاده کنید.
 10. استفاده از آخرین نسخه ارائه شده مامبو و ملحقات آن
 11. با استفاده از اسکریپت موجود در آدرس http://mambo-code.org/gf/project/mamboca/frs ویا آدرس مستقیم (http://mambo-code.org/gf/download/frsrelease/165/246/MamboCA-v1.0-0F-05092007.zip) موارد امنیتی وبسایت مامبویی خود را چک کنید و موارد ذکر شده را برطرف نمایید.

توضیح کوتاه : این اسکریپت را در داخل پوشه‌ای در کنار فایل‌های اصلی مامبو آپلود نمایید و سپس در مرورگر خود آدرس آن را وارد نمایید.

توجه : با استفاده از این اسکریپت می‌توانید پایگاه داده وبسایت مامبویی خود را Optimize (بهینه سازی) نمایید. تذکر : قبل از بهینه سازی از پایگاه داده خود پشتیبان تهیه نمایید.

تذکر : پس از استفاده از این اسکریپت، پوشه مربوطه را حذف نمایید.


--پسرمهربون ‏۲۶ ژوئن ۲۰۰۹، ساعت ۰۹:۲۱ (UTC)

Indent support.png
هر گونه سوال و یا مشکلی در این رابطه دارید، می‌توانید در انجمن تخصصی تیم جوملا فارسی جستجو کرده و در صورت عدم دریافت نتیجه مورد نظر، سوال جدیدی را مطرح کنید.


8.pngاستفاده از مطالب دانشنامه جوملا فارسی - مامبو فارسی با ذکر منبع ( دانشنامه جوملا فارسی ) و لینک مستقیم به http://docs.joomlafarsi.com بلامانع است.