آموزش:فارسی نویسی   

از دانشنامه جوملا فارسی - مامبو فارسی
پرش به: ناوبری، جستجو

اگر قادر به نصب امکانات جدید در رایانهٔ خود هستید (یعنی مثلاً از رایانه‌ای عمومی استفاده نمی‌کنید) مراحل زیر را دنبال کنید . برای استفادهٔ بهتر از ویکی مامبولرن لازم است با دنبال کردن مراحل زیر رایانهٔ خود را تجهیز کنید. ممکن است به لوح‌ فشرده (CD) سیستم عامل خود نیاز داشته باشید.

راهنمای نصب صفحه‌کلید استاندارد در ویندوز

ویندوز Vista (ویستا)

ویندوز XP (و ۲۰۰۰)

 1. اطمینان حاصل کنید که قادر به باز کردن پرونده‌های فشرده با بافت "zip" هستید. ویندوز ایکس‌پی به طور پیش‌فرض قادر به بازکردن این گونه پرونده‌هاست ولی در ویندوز ۲۰۰۰ ممکن است نیاز به نصب برنامه‌ای جانبی مثل winzip داشته باشید.
 2. صفحه‌کلید استاندارد فارسی را از اینجا دریافت کنید و «زیپش» را باز کنید و محتویات را جایی ذخیره کنید. به محل ذخیره بروید و روی Persian.msi دوکلیک کنید.
  • توجه: در صورتی که قادر به نوشتن فارسی (حتی با صفحه‌کلیدی غیراستاندارد) هستید به انجام بعضی از کارهای زیر نیازی نخواهید داشت. اگر مرحله‌ای پیشتر انجام شده بود به مرحلهٔ بعدی بروید.
 3. باید سیستم عامل را برای پشتیبانی کامل از زبان‌های شرقی آماده کنید. دکمهٔ Start (معمولا در گوشهٔ چپ در پایین صفحهٔ نمایش) را فشار دهید. فهرستی باز می‌شود، گزینهٔ Control Panel را انتخاب کنید.
 4. پنجرهٔ جدیدی باز می‌شود که بنا به ترجیحات قبلی چیدمان مختلفی خواهد داشت. به دنبال نمادDate, Time, Language, and Regional Options بگردید و با دوبار فشار پیاپی موشی آن را باز کنید. اگر این انتخاب را پیدا نکردید به قدم بعدی بروید.
 5. نماد Regional and Language Options را پیدا کنید و آن را باز کنید.
 6. ستون Languages را فشار دهید. کنار Install files for complex scripts and right-to-left languages (including Thai)الگو:چر ضربدر بزنید. در این مرحله ممکن است به سی دی سیستم عامل برای بار گذاری برنامه نیاز باشد که طی پیغامی آن خواسته میشود وباید سی دی سیستم عامل را در رایانه برای ادامه قرار داد.و پس از آن، در بعضی موارد ممکن است سیستم عامل بخواهد که رایانه را باز آغاز (restart) کند، موافقت کنید و بعد از راه‌اندازی دوباره مراحل یک تا سه را دوباره دنبال کنید.
 7. در همان ستون Languages دکمهٔ Details... را فشار دهید.
 8. دکمهٔ Add را فشار دهید. در زیر جملهٔ Input language فهرستی وجود دارد، آن را فشار دهید. انتخابهای Farsi را مشخص کرده و از آن میان Persian Experimental Keyboard را انتخاب کرده و OK را فشار دهید. با فشار دادن چندبارهٔ OK باقی پنجره‌ها را ببندید. اگر تا این مرحله رایانه را باز آغاز نکرده‌اید آن را انجام دهید.

اگر با حرف «ی» مشکل دارید و به حرف بعدی نمی‌چسبد قلم‌های استاندارد نصب کنید.

ویندوز ۹۸ یا ME

 1. راهنمایی‌های این صفحه (فارسی‌نویسی در ویندوزِ ۹۸ و ME) را دنبال کنید.

سازگاری

برای چیدن صفحه‌کلید به سلیقهٔ شخصی می‌توانید از یکی از دو برنامهٔ Traylayout یا Keyman استفاده کنید. این برنامه‌ها برای فارسی‌سازی شماره‌ها و استفاده‌ از نیم‌فاصله نیز مناسب هستند.

راهنمای Traylayout

 1. برنامه را به صورت zip از این‌جا Traylayout 1.2 دریافت کنید. برای باز کردن آن به برنامه‌ای مانند ۷-Zip نیاز دارید.
 2. محتویات برنامه را در شاخهٔ دلخواهی باز کنید. نشانهٔ TrayLayout.exe را اجرا کنید.
 3. در نوار اجرا و در کنار ساعت بر روی صفحهٔ نمایش نشانهٔ صفحه‌کلیدی نمایان می‌شود. با فشار دادن آن را باز کنید. آرایش صفحه‌کلید را با فشار دادن بر روی دکمه‌ها و جایگزینی حرف مورد نظر انجام دهید. نیم‌فاصله به صورت پیش‌فرض در Shift+Space قرار دارد.

برای توضیحات بیشتر به راهنما:چیدمان صفحه‌کلید رجوع کنید.

صفحه‌کلید در لینوکس

صفحه کلید فارسی در لینوکس مشکل ی عربی و نداشتن نیم‌فاصله را ندارد و به خوبی با دانشنامه سازگار است. بسیاری از توزیعهای لینوکس از جمله ردهت، فدورا، اوبونتو، و مندریوا، و پارسیکس صفحه‌کلید استاندارد فارسی دارند. در این توزیع‌ها می‌توانید صفحه‌کلید را به روش زیر فعال کنید.

راهنمای فعال کردن صفحه‌کلید استاندارد در لینوکس

 • برای فعال کردن صفحه‌کلید فارسی به صفحه‌کلیدهای مورد استفاده با طی مسیر منوی رومیزی-> ترجیحات -> صفحه‌کلید (Desktop->Preferences->Keyboard) به ترجیحات صفحه‌کلید بروید. در لینوکس شریف صفحه‌کلید فارسی به‌طور پیش‌فرض فعال است.
 • زبانهٔ چیدمانها (layouts) را انتخاب کنید.
 • روی دکمهٔ اضافه کردن (add) کلیک کنید.
 • در محاورهٔ ظاهر شده چیدمان صفحه‌کلید فارسی را انتخاب کنید و روی دکمهٔ‌ «تأیید» کلیک کنید.

با فشار دادن هم‌زمان کلیدهای تبدیل (shift) می‌توانید بین چیدمانهای مختلف صفحه‌کلید جابه‌جا شوید.

قلم مخصوص ویکی مامبولرن

مامبولرن در پوستهٔ پیش‌فرض خود از قلم Tahoma استفاده می‌کند.

قلم‌های استاندارد

مجموعه‌ای از قلم‌های پرکاربرد در پردازشهای متن فارسی با استاندارد یونی‌کد را می‌توانید از اینجا بارگیری کنید. پس از دریافت پرونده که به صورت فشرده‌است لازم است که قلمها را به کمک نرم‌افزاری مثل unzip باز کنید تا قابل استفاده شوند. پس از باز کردن باید پوشه‌ای با نام farsifonts-0.4 شامل ۱۴ پرونده داشته باشید که ده‌تای آنها پسوند ‎.ttf داشته باشند.

راهنمای نصب قلم در لینوکس

در اکثر توزیع‌های لینوکس، می‌توانید فقط برای خودتان یا برای همهٔ کاربران قلمها را نصب کنید:

 • در حالت اول یک شاخه به نام «fonts.» در شاخهٔ آغازه‌تان (home directory) ایجاد کنید. (توجه کنید که نام شاخه با نقطه شروع می‌شود.)
 • در حالت دوم، با اختیارات مدیر سیستم شاخه‌ای به نام "fa" در شاخهٔ «‎/usr/share/fonts» ایجاد کنید.
 • سپس، در هر دو حالت، پرونده‌های ttf بازشده را در شاخه‌ای که ایجاد کرده‌اید ذخیره کنید و دستور «fc‑cache» را اجرا کنید.
 • ممکن است لازم باشد برای فعال شدن قلمها در همهٔ برنامه‌ها، از سیستم خارج شده و دوباره وارد شوید.

راهنمای نصب قلم در ویندوز

 • برای نصب قلمها باید با اختیارات مدیر سیستم به سراغ Control Panel بروید.
 • روی شمایل Fonts دوبار کلیک کنید تا پنجرهٔ Fonts باز شود. (اگر در Control Panel، شکلک Fonts را مشاهده نمی‌کنید، از حاشیهٔ سمت چپ، عبارت Switch to Classic View را انتخاب کنید تا شمایل Fonts ظاهر گردد.)
 • سپس از منوی File گزینهٔ «Install New Font» را انتخاب کرده تا پنجره‌ٔ Add Fonts باز شود.
 • شاخه‌ای که قلمها را در آن باز کرده‌اید، به پنجره‌ٔ فوق معرفی کرده و سپس به ترتیب دکمه‌های «Select All» و "OK" را بزنید.

در صورتی که سیستم خطایی مبنی بر وجود قلمها روی ماشین گرفت، ابتدا قلمهای همنام را در پنجرهٔ Fonts پیدا کرده و حذف کنید. (ممکن است که سیستم، اجازهٔ حذف بعضی از قلمها را ندهد. در این صورت لازم است سیستم را دوباره راه‌اندازی (reboot) کرده و در حالت safe mode، قلمها را حذف کنید.)

فاصلهٔ مجازی

برای ایجاد فاصلهٔ مجازی (Virtual Space) بین دو حرف، در بیشتر ابزارهای فارسی‌نویسی می‌توانید از کلیدهای Shift + Space استفاده کنید. در صورتی که ابزار فارسی‌نویسی شما مانند ویندوزهای ۲۰۰۰ و XP این امکان را به شما نمی‌دهند، می‌توانید کلیدهای shift+ctrl+۲ را فشار دهید و و پس از رها کردن آن‌ها حرف بعدی را تایپ کنید. اگر این روش نیز کارساز نبود می‌توانید کد کاراکتر فاصلهٔ مجازی یعنی Alt + ۸۲۰۴ را بزنید و پس از آن حرف بعدی را تایپ کنید (توجه داشته باشید که هنگام تایپ عدد ۸۲۰۴ از کلیدهای ماشین حسابیِ صفحه‌کلید (قسمت NumPad) استفاده کنید.)

 • اگر صفحه‌کلید استاندارد فارسی (برای ویندوز) را از آدرسی که در بالا معرفی شد نصب کرده‌اید فاصلهٔ مجازی با Shift+B وارد می‌شود.

در لینوکس نیز می‌توانید از Shift+Space استفاده کنید.

ویرایشگرهای برخط (آن‌لاین)

در صورت دسترسی نداشتن به صفحه‌کلید فارسی و وجود نداشتن امکان نصب آن (مانند وقتی که از یک رایانهٔ عمومی استفاده می‌کنید) می‌توانید از ویرایشگرهای فارسی آن‌لاین استفاده کنید و متن را به ویرایشگر ویکی کپی کنید:


8.pngاستفاده از مطالب دانشنامه جوملا فارسی - مامبو فارسی با ذکر منبع ( دانشنامه جوملا فارسی ) و لینک مستقیم به http://docs.joomlafarsi.com بلامانع است.