آموزش:نصب مامبو, جوملا در هاست‌های رایگان   

از دانشنامه جوملا فارسی - مامبو فارسی
پرش به: ناوبری، جستجو

مقدمه

قبل از اینكه این آموزش رو مطالعه كنید باید بدانید كه استفاده از هاست‌های رایگان هرگز پیشنهاد نمی‌شود و مسئولیت استفاده از این هاست‌ها بر عهده كاربر می‌باشد و این آموزش صرفاً جنبه آموزشی دارد تا مشكلات بسیاری از كاربران برطرف گردد و سوالات در اینباره در انجمن مامبولرن محدود گردد.

این آموزش برای نصب مامبو/جوملا بر روی هاست‌های رایگان از جمله gigfa , danagig و ... می‌باشد. در این آموزش از میزبانی danagig استفاده شده كه البته تفاوت چندانی با گیگفا ندارد و در واقع هر دو از یك میزبان بهره می برند كه byethost نام دارد.

قبل از شروع باید به اطلاع شما برسانم، به دلیل آنكه رمز عبور پایگاه داده و كنترل پنل در این هاست‌ها همسان می باشد، با تغییر رمزعبور كنترل پنل، رمزعبور پایگاه داده شما نیز تغییر می‌كند و این موضوع باعث می شود مامبو/جوملا با مشكل مواجه شود و نیاز به تغییر در رمز عبور پایگاه داده در فایل configuration.php می‌شود كه می‌توانید در انجمن برای حل این مشكل جستجو كنید. پس بهتر است از همین ابتدا رمز عبور خود را به رمز عبور دلخواه تغییر دهید تا فعلاً نیاز به تغییرات جانبی نباشد.

همانطور كه بیان شد در این آموزش برای مثال از هاست دانا گیگ استفاده شده و شما می‌توانید برای نصب مامبو/جوملا در هاست‌های مشابه نیز از این آموزش استفاده كنید.

ورود به كنترل پنل

cpanel.danagig.ir را در مرورگر خود باز كنید و شناسه و رمزعبور خود را وارد كنید تا كنترل پانل برایتان باز شود.

Mambo installation setup free-hosting 01.png

در سمت راست كنترل پنل، تصویر بالا خواهد بود.

آپلود فایل‌های هسته مامبو/جوملا

از آنجایی كه این هاست‌ها محدودیت آپلود فایل دارند شما مجبورید از نرم افزارهای ftp manager برای آپلود فایل‌های هسته مامبو/جوملا استفاده كنید، پس بر روی گزینه Download FTP software كلیك كنید و از میان نرم افزارهای معرفی شده یكی را انتخاب كنید و بر روی رایانه خود نصب كنید تا بتوانید هسته مامبو/جوملا را بر روی هاست آپلود كنید. من به شما نرم افزار FileZilla را پیشنهاد می‌كنم. شما با استفاده از آدرس ftp.danagig.ir و شناسه و رمزعبور خود به مدیریت فایل‌های هاست مربوط به خود وارد می شوید. از آنجایی كه در این آموزش هدف آموزش این نرم افزار نیست از توضیح بیشتر خودداری می‌كنم و آشنایی با این نرم افزار ساده را به شما واگذار می‌كنم.

توجه : شما می‌توانید از My Network Places در ویندوز XP یا جدیدتر برای آپلود فایل استفاده كنید.

Mambo installation setup free-hosting 02.png

توجه : فایل‌ها باید در پوشه htdocs آپلود شوند تا این هاست بتواند فایل‌ها را اجرا كند. قبل از آپلود بسته نصب را بر روی رایانه خود از حالت فشرده خارج كنید و فایل‌ها را بصورت عادی در هاست آپلود كنید.

تذكر : به یاد داشته باشید كه كلیه فایل‌ها در پوشه htdocs آپلود شوند و از ایجاد هرگونه پوشه اضافی در این پوشه و آپلود فایل‌ها در پوشه دیگری خودداری كنید.

ساخت یك پایگاه داده

با استفاده از كنترل پنل بر روی گزینه MySQL databases در قسمت Databases كلیك كنید.

Mambo installation setup free-hosting 03.png

تصویر زیر را مشاهده خواهید كرد، در كادر آماده شده نام دیتابیس مورد نظر خود را بنویسید و بر روی كلید Create Database كلیك كنید. من در این آموزش از نام mehrabun استفاده می كنم، شما می توانید از هر نام دیگری استفاده كنید.

Mambo installation setup free-hosting 04.png

همانطور كه مشاهده می‌كنید در تصویر زیر دیتابیس ایجاد شده با نام mehrabun ایجاد نشد و با نام بلندتری ایجاد شد. هنگام نصب مامبو/جوملا باید این نام را كامل بنویسید. پس این نام را به خاطر داشته باشید.

Mambo installation setup free-hosting 05.png

یادداشت اطلاعات مورد نیاز

حال زمان آنست كه به صفحه ابتدایی كنترل پانل بازگردید و اطلاعاتی را یادداشت كنید تا در هنگام نصب از آنها استفاده كنید.

در سمت چپ، متمایل به انتهای صفحه قسمتی را مشاهده می‌كنید كه Account Information نام دارد. برای من به شكل ذیل می‌باشد، تمامی این اطلاعات را در یك برگه یادداشت بنویسید. (نام پایگاه داده كه در قسمت قبل ایجاد كردید را نیز در میان این اطلاعات اضافه كنید تا فراموشتان نشود)

Mambo installation setup free-hosting 06.png

نصب مامبو

در مرورگر خود آدرس سایت را وارد كنید.

من بطور مثال آدرس mehrabun.co.cc را وارد می كنم تا مراحل نصب برایم نمایان شود. شما می‌تونید هر آدرس دیگری كه برای این هاست تعریف كرده‌اید را تایپ كنید.

نكته : بهتر است هنگام نصب مامبو، آدرس سایت را همراه با www وارد كنید.


در اولین قدم باید زبان نصب مامبو را انتخاب كنید تا فارسی شود و پس از آن با استفاده از كلید "بعد" به مرحله بعدی راهنمایی شوید.

در مرحله دوم باید اجازه نامه مامبو را مطالعه كنید و بر روی گزینه "بعد" كلیك كنید.

برای گذراندن مرحله سوم نیاز دارید ادامه توضیحات را مطالعه كنید :

Mambo installation setup free-hosting 07.png

در این قسمت شما 6 كادر نوشتاری و 2 كادر انتخابی مشاهده می‌كنید كه هریك را به اختصار توضیح می‌دهم. (از برگه یادداشت، در این قسمت باید استفاده كنید)

كادر اول (نام هاست) : آدرسی كه در مقابل MySQL host name نوشته شده است را در این كادر بنویسید.

كادر دوم (نام كاربری MySQL) : شناسه‌ای كه در مقابل MySQL user name نوشته شده است را در این كادر بنویسید.

كادر سوم و چهارم (كلمه عبور/تكرار كلمه عبور MySQL) : از همان رمز عبوری كه با كمك آن به كنترل پانل هاست خود وارد می‌شوید استفاده نمایید.

كادر پنجم (نام بانك اطلاعاتی MySQL) : همان نامی كه پس از ایجاد پایگاه داده كنترل پانل در اختیارتان قرار می‌دهد را در این كادر بنویسید.

كادر ششم (پیشوند جداول MySQL) : این كادر را هیچ تغییری ندهید و بگذارید همان حالت پیشفرض بماند. تغییر این نام تأثیری در نصب نخواهد داشت.

كادرهای انتخابی نیز نیازی به توضیح ندارند و كاملاً سلیقه‌ای هستند.

حال فرم تكمیل شده برای بنده به این شكل خواهد بود :

Mambo installation setup free-hosting 08.png

حال بر روی كلید "بعد" كلیك كنید.

در قسمت بعدی نام سایت شما پرسیده می‌شود و در ادامه نیز اطلاعات مدیریتی از شما پرسش می‌شود.

پس از پایان نصب مامبو باید به مدیریت فایل‌های خود در كنترل پانل دانا گیگ بروید و پوشه installation را حذف نمایید تا قسمت كاربری سایت نمایش داده شود.

همچنین باید پرمیشن فایل‌ها و پوشه‌ها را برای امنیت بهتر بازنگری كنید.


امیدوارم از این آموزش استفاده كرده باشید.

--پسرمهربون ‏۳ فوریهٔ ۲۰۰۹، ساعت ۰۸:۱۱ (UTC)

  • این مقاله بمنظور ارائه به کاربران مامبو نوشته شده است، اما برای کاربران جوملا نیز قابل استفاده است. ممکن است برخی از قسمت‌ها در این مقاله برای جوملا متفاوت و یا غیر قابل درک باشد.
8.pngاستفاده از مطالب دانشنامه جوملا فارسی - مامبو فارسی با ذکر منبع ( دانشنامه جوملا فارسی ) و لینک مستقیم به http://docs.joomlafarsi.com بلامانع است.