آموزش: افزایش سرعت در سایتهای جوملا   

از دانشنامه جوملا فارسی - مامبو فارسی
پرش به: ناوبری، جستجو
[ویرایش]

همه ما به خوبی به این نکته واقف هستیم که فاکتور سرعت یکی از مهم‌ترین عوامل در موفقیت یک وب سایت محسوب می‌شود. البته به طور پیش فرض سایت‌های جوملا در نوع خود سایت‌های سریعتری نسبت به سایر سیستم‌های مدیریت محتوا می‌باشند اما شما می‌توانید با پاره‌ای از تنظیمات، سرعت سایت‌های جوملایی خود را بهبود بخشید بدین منظور آیتم‌های ضروری جهت بهینه سازی سرعت سایت‌ها در جوملاx.3 را که باید به آنها توجه کنید در ادامه بیان می‌کنیم.

لیست کارهایی که باعث افزایش سرعت سایت‌های جوملا می‌شوند عبارتند از:‌

 • به روز رسانی نسخه جوملا و افزونه‌ها
 • فعالسازی قابلیت ذخیره ساز در جوملا
 • فعالسازی قابلیت Compression در جوملا
 • اضافه کردن قواعد لازم برای بهینه سازی به فایل htaccess.
 • کاهش سایز تصاویر
 • حذف افزونه‌های غیرضروری و غیر استاندارد
 • استفاده از افزونه‌های استاندارد

داشتن آخرین نسخه جوملا یکی از مهم‌ترین فاکتورها برای افزایش سرعت است به این دلیل که هر نسخه شامل کدهای بهینه سازی شده تری نسبت به نسخه‌های قبلی است. حتی اگر استفاده از آخرین نسخه جوملا 3.x برای شما میسر نیست و مثلا از جوملا ۲.۵ استفاده می‌کنید سعی کنید از آخرین نسخه جوملا ۲.۵ استفاده کنید.

نکته بعدی استفاده از افزونه‌های بروز در وب سایت است همواره سعی کنید از اگر افزونه‌ای جداگانه برروی وب سایت خود نصب کردید یا از یک قالب استفاده می‌کنید که مربوط به یک شرکت ارایه دهنده خدمات جوملا است آنرا از سایت ارایه دهنده آن افزونه یا وب سایت افزونه‌های جوملا فارسی بروزرسانی کنید.

اگر قابلیت ذخیره ساز فعال نباشد هر بار که کاربر هر یک از صفحات وب سایت شما را مرور می‌کند تمامی محتوا از پایگاه داده‌ها فراخوانی شده و تمامی ماژول‌ها و پلاگین‌ها و کامپوننت‌ها و اجزای قالب مربوط به آن صفحه فراخوانی می‌شوند و این فرآیند هر دفعه برای هریک از صفحات تکرار می‌شود در صورتی که اگر قابلیت Cache را فعال کرده باشید این اتفاقات فقط یکبار رخ می‌دهد نه برای هر دفعه که سایت باز فراخوانی می‌شود در ضمن کلیه اطلاعات مورد نیاز در یک حافظه داخلی ذخیره می‌گردد و این عمل باعث فراخوانی سریعتر سایت می‌گردد به نحوی که تفاوت آن با زمان غیرفعال بودن کش کاملا محسوس است.

به منظور فعال سازی قابلیت ذخیره ساز جوملا باید از منوی تنظیمات گزینه تنظیمات کلی را انتخاب کنید.


Performance 1.jpg


سپس باید برروی تب سرور کلیک کنید تا تنظیمات مربوط به ذخیره ساز قابل مشاهده باشد.

در گوشه صفحه شما می‌توانید تنظیمات مربوط به ذخیره ساز را پیدا کنید. از طریق منوی بازشو می‌توانید گزینه روشن یا خاموش بودن ذخیره ساز را تنظیم کنید البته گزینه‌های دیگری وجود دارد که در برخی موارد می‌تواند مفید باشد اما به منظور افزایش سرعت ما گزینه روشن را توصیه می‌کنیم.


Performance 7.jpg


پس کافیست شما تنظیمات ذخیره ساز را برروی روشن ذخیره سازی سنتی تنظیم کرده، سپس برروی دکمه ذخیره کلیک کنید.

بعد از انجام این تنظیمات شما باید یک کار دیگر انجام دهید تا تنظیمات ذخیره ساز جوملا را واقعا فعال کرده باشید. بدین منظور باید از مدیریت پلاگین‌ها گزینه سیستم - ذخیره ساز را فعال کنید. بدین منظور باید از منوی افزونه ها گزینه مدیریت افزونه ها را انتخاب کنید.

در این صفحه شما لیست تمامی پلاگین‌های نصب شده در جوملا را می‌توانید مشاهده کنید. راحت‌ترین روش برای پیدا کردن پلاگینی که به دنبال آن هستیم استفاده از جستجو است با استفاده از دکمه جستجو می‌توانید این کار را انجام دهید.

بدین منظور عبارت ذخیره ساز را جستجو کنید سپس پلاگین سیستم - ذخیره ساز را خواهید دید تنها کاری که باید انجام دهید اینست که آنرا فعال کنید.


Performance 11.jpg


به منظور فعال سازی پلاگین کافیست بروی دکمه ضربدر قرمز رنگ کلیک کنید هرگاه پیغام مبنی بر فعال شدن این پلاگین یا تیک سبز رنگ را مشاهده کردید یعنی آن پلاگین فعال شدید.

آیتم دیگری که به خوبی می‌تواند سرعت وب سایت شما را ارتقا بخشد تنظیمات مربوط به فشرده ساز است اگر شما تنظیمات مربوط به فشرده ساز را فعال کنید داده‌های مربوط به صفحات وب سایت شما که توسط کاربر مرور می‌شود به صورت فشرده انتقال پیدا می‌کند و باعث می‌شود سرعت فراخوانی سایت شما بالاتر برود. به منظور فعالسازی این تنظیمات باید از منوی سیستم گزینه تنظیمات کلی را انتخاب کنید.


Performance 1.jpg


سپس از صفحه ای باز می‌شود برروی دکمه سرور کلیک کنید تا بتوانید تنظیمات مربوط به فشرده ساز را مشاهده کنید.

از تب سرور تنظیمات مربوط به فشرده سازی GZip قابل مشاهده است. شما باید آنرا بر روی بلی تنظیم کرده و سپس بر روی دکمه ذخیره کلیک نمایید.


Performance 3.jpg


بعد از اینکه تنظیمات GZip Page Compression برروی Yes ست کردید و برروی دکمه Save کلیک کردید باید دکمه سبز رنگ مقابل GZip Page Compression نمایش داده شود. هرگاه پیغام سبز رنگ مبتنی بر ذخیره موفقیت آمیز تغییرات را مشاهده کردید می‌توانید مطمین شوید که تغییرات بدرستی انجام شده است.

بعد از اینکه این تنظیمات را انجام دادید ابزارهای آنلاین زیادی وجود دارد تا شما بوسیله آنها کنترل کنید که آیا وب سایت شما با GZip بارگذاری می‌شود یا خیر؟ یکی از آن وب سایت‌ها http://checkgzipcompression.com است اگر شما کلیه تنظیماتی که پیش تر ارایه شد را بدرستی انجام داده باشید می‌توانید آدرس سایت خود در سایت مذکور بنویسید و بررسی کنید که آیا صفحات سایت شما به صورت فشرده بارگزاری می‌شود یا خیر؟


Performance 5.jpg


فایل htaccess در حقیقت روش‌های پردازش وب سرور را بر روی وب سایت شما مشخص می‌کند. چند دستور وجود دارد که شما امکان اضافه کردن آنها را به انتهای فایل htaccess دارید و با این کار می‌توانید انتظار افزایش کارایی از وب سایت خود را داشته باشید.

دستور ETag : این دستور به مرورگرها می‌گوید اگر یک تصویر از قبل دانلود شده بود مرورگر می‌تواند آنرا از کش داخلی مربوط به خود فراخوانی کند به جای آنکه آن تصویر را از وب سرور فراخوانی کند.

دستور Expires headers : عملکرد این دستور همانند ETag است اما با این تفاوت که می‌تواند برای مجموعه‌ای از انواع فایل‌ها زمان انقضا تعریف کند تا در آن زمان از کش داخلی مرورگر استفاده شود.

دستور AddOutputFilterByType DEFLATE : این دستور باعث می‌شود فضاهای خالی و خطوط فاصله هنگام انتقال صفحات HTML به صورت کد شده منتقل شوند.


<source lang="xml">

          1. Begin - ETag Optimization
  1. This rule will create an ETag for files based only on the modification
  2. timestamp and their size.
  3. Note: It may cause problems on your server and you may need to remove it

FileETag MTime Size

 1. AddOutputFilterByType is now deprecated by Apache. Use mod_filter in the future.

AddOutputFilterByType DEFLATE text/plain text/html text/xml text/css application/xml

application/xhtml+xml application/rss+xml application/javascript application/x-javascript
 1. Enable expiration control

ExpiresActive On

 1. Default expiration: 1 hour after request

ExpiresDefault "now plus 1 hour"

 1. CSS and JS expiration: 1 week after request

ExpiresByType text/css "now plus 1 week" ExpiresByType application/javascript "now plus 1 week" ExpiresByType application/x-javascript "now plus 1 week"

 1. Image files expiration: 1 month after request

ExpiresByType image/bmp "now plus 1 month" ExpiresByType image/gif "now plus 1 month" ExpiresByType image/jpeg "now plus 1 month" ExpiresByType image/jp2 "now plus 1 month" ExpiresByType image/pipeg "now plus 1 month" ExpiresByType image/png "now plus 1 month" ExpiresByType image/svg+xml "now plus 1 month" ExpiresByType image/tiff "now plus 1 month" ExpiresByType image/vnd.microsoft.icon "now plus 1 month" ExpiresByType image/x-icon "now plus 1 month" ExpiresByType image/ico "now plus 1 month" ExpiresByType image/icon "now plus 1 month" ExpiresByType text/ico "now plus 1 month" ExpiresByType application/ico "now plus 1 month" ExpiresByType image/vnd.wap.wbmp "now plus 1 month" ExpiresByType application/vnd.wap.wbxml "now plus 1 month"

ExpiresByType application/smil "now plus 1 month"

 1. Audio files expiration: 1 month after request

ExpiresByType audio/basic "now plus 1 month" ExpiresByType audio/mid "now plus 1 month" ExpiresByType audio/midi "now plus 1 month" ExpiresByType audio/mpeg "now plus 1 month" ExpiresByType audio/x-aiff "now plus 1 month" ExpiresByType audio/x-mpegurl "now plus 1 month" ExpiresByType audio/x-pn-realaudio "now plus 1 month" ExpiresByType audio/x-wav "now plus 1 month"

 1. Movie files expiration: 1 month after request

ExpiresByType application/x-shockwave-flash "now plus 1 month" ExpiresByType x-world/x-vrml "now plus 1 month" ExpiresByType video/x-msvideo "now plus 1 month" ExpiresByType video/mpeg "now plus 1 month" ExpiresByType video/mp4 "now plus 1 month" ExpiresByType video/quicktime "now plus 1 month" ExpiresByType video/x-la-asf "now plus 1 month" ExpiresByType video/x-ms-asf "now plus 1 month" </source>


تصاویر بخش بزرگی از وب سایت شما هستند در بیشتر موارد تصاویر می‌توانند بهینه سازی شوند بدین منظور چندین روش وجود دارد که هریک از آنها را توضیح خواهیم داد.

استفاده از تصاویر بزرگ و تغییر اندازه آن در HTML کار اشتباهی است. بهترین راه اینست که با استفاده نرم افزارهایی مثل Adobe Photo Shop تصاویر را در اندازه‌هایی که قرار است نمایش داده شوند بارگذاری کنید. هیچ گاه تصاویر زیادی را در یک صفحه قرار ندهید سعی کنید آنها را بین صفحات مختلف تقسیم کنید.

هر افزونه‌ای که در وب سایت شما نصب و اجرا می‌شود نیاز به یک سری منابع نظیر فضا در سرور و پایگاه داده و ... دارد اگر چندین افزونه دارید که از آنها استفاده نمی‌شود باعث هدر رفتن منابع می‌شود.

در بسیاری از موارد مدیران سایت‌ها پلاگین‌ها و ماژول‌ها و کامپوننت‌هایی را در سایت نصب و تست می‌کنند اما فراموش می‌کنند که آنها را پاک کنند لذا پاک کردن افزونه‌های بلااستفاده بسیار حایز اهمیت است.

اگر انجام تنظیماتی که در این مقاله مطرح شد برای شما میسر نیست، افزونه‌های بسیار زیادی وجود دارند که به منظور بهینه سازی و افزایش سرعت وب سایت شما طراحی و ایجاد شده‌اند. افزونه‌های JCH Optimize و Jbetolo وJotcache وCache Cleaner از جمله این موارد هستند.


جمع آوری شده توسط :شهاب مطاع پور

Indent support.png
هر گونه سوال و یا مشکلی در این رابطه دارید، می‌توانید در انجمن تخصصی تیم جوملا فارسی جستجو کرده و در صورت عدم دریافت نتیجه مورد نظر، سوال جدیدی را مطرح کنید.
8.pngاستفاده از مطالب دانشنامه جوملا فارسی - مامبو فارسی با ذکر منبع ( دانشنامه جوملا فارسی ) و لینک مستقیم به http://docs.joomlafarsi.com بلامانع است.