آموزش: نصب جوملا 3.0 در CPanel   

از دانشنامه جوملا فارسی - مامبو فارسی
پرش به: ناوبری، جستجو

مقدمه

اگر برای اولین بار است که تصمیم به نصب جوملا گرفته‌اید بد نیست که بدانید جوملا 3.0 یک محیط نصبی کاربر پسند دارد که بوسیله آن براحتی می‌توانید با چند کلیک سایت خود را راه اندازی کنید. این محیط نصب در جوملا 3.0 تغییراتی با نسخه‌های قبل داشته است به عنوان مثال تنظیمات FTP که در نسخه‌های قدیمی‌تر جوملا در هنگام نصب یک مرحله از نصب را به خود اختصاص می‌داد در نسخه جوملا 3.0 این مرحله حذف شده است بنابراین می‌توان گفت که نصب جوملا 3.0 آسانتر نصب از هر نسخه دیگری از جوملا است. قبل نصب جوملا در Cpanel باید به نکاتی توجه کنید.

سرور مورد نیاز برای نصب جوملا 3.0

با مطالعه پیش نیازهای نرم افزاری جوملا از سازگاری جوملا با میزبان خود مطمئن شوید.

پیش نیازهای نرم افزاری جوملا

اگر سرور شما مجهز به حداقل موارد مورد نیاز برای نصب جوملا است خواندن ادامه این مقاله به شما توصیه میکنم.

دانلود آخرین بسته نصبی جوملا

از طریق سایت جوملا فارسی مترجم رسمی و پشتیبان متخب جوملا در ایران میتوان آخرین بسته نصبی جوملا 3.0 را دانلود کرد. پس از دانلود این بسته نصبی باید آنرا در سرور Cpanel مان آپلود کنیم.

آپلود بسته نصبی به سرور

پس از اینکه بسته نصبی جوملا را دانلود کردیم اینک باید آنرا به سرور آپلود کنیم برای این کار باید به سروری که از قبل تهیه کرده اید لاگین کنید و سپس با استفاده از گزینه File Manager یا با استفاده از FTP بسته نصبی جوملا در سرور آپلود کنید.

Uploadfile.png

ابتدا باید به root web server بروید و بسته نصبی را در آنجا آپلود کنید. هنگامیکه برروی File Manager کلیک میکنید یک سوال از شما پرسیده میشود و شما باید Web Root را انتخاب کنید. سپس با استفاده از دکمه آپلود بسته جوملا را انتخاب کنید آنگاه به طور خودکار بسته نصبی در سرور آپلود خواهد شد.

Fmanager.png

پس آپلود کامل بسته نصبی باید آنرا از حالت zip خارج کنیم. به این صورت که برروی بسته نصبی راست کلیک کرده ← گزینه Extract را انتخاب میکنیم و

Jpackage-extract.png

منتظر میشویم تا بسته از حالت zip خارج گردد.

ایجاد پایگاه داده ها و کاربر مرتبط با آن

در مرحله بعد باید برای جوملا، یک پایگاه داده ایجاد نمایید. ابتدا وارد کنترل پنل هاست (Cpanel) شده و بر روی MySQL ← Databases کلیک نمایید.


Cpanel install joomla2.jpg


بعد از کلیک بر روی این گزینه صفحه مدیریت پایگاه داده‌‏ها نمایش داده می‌‏شود و از قسمت Create New Database نام پایگاه داده خود را وارد نمایید:


Cpanel install joomla3.jpg


بعد از ساخت پایگاه داده ، از قسمت MySQL Users یک کاربر جدید ایجاد نمایید:


Cpanel install joomla4.jpg


سپس در قسمت Add User To Database به کاربر اجازه می‏‌دهید تا به پایگاه داده دسترسی داشته باشد:


Cpanel install joomla5.jpg


با زدن دکمه Add صفحه‏ای مانند تصویر زیر باز خواهد شد:


Cpanel install joomla6.jpg


در این صفحه باید تمام گزینه‏‌ها را انتخاب نمایید ، به این منظور بر روی ALL PRIVILEGES کلیک و سپس بر روی دکمه Make Changes کلیک نمایید. اکنون شما باید در قسمت Current Databases صفحه‌‏ای مشابه تصویر زیر مشاهده نمایید تا کاربر و پایگاه داده هر دو به درستی ایجاد و کاربر به پایگاه داده متصل شده باشد.


Cpanel install joomla7.jpg

در پایان این مرحله باید

نام هاست: localhost

نام کاربری پایگاه داده: نام کاربری که ایجاد کردیم

رمزعبور پایگاه داده: رمز عبوری که به کاربر اختصاص دادیم به یاد داشته باشیم.

فرآیند نصب جوملا 3.0

اگر این مقاله را به دقت دنبال کرده باشید مقدمات نصب جوملا 3.0 فراهم شده است و همینک می‌توانیم جوملا را نصب کنیم. به این صورت که در address bar مرورگرمان عبارت http://www.Siteurl.com را وارد کنیم. ممکن است شما هر نام دیگری را به جای siteurl.com انتخاب کرده باشید بنابراین باید آدرس سایت خودتان وارد کنید.


Install joomla 3-01.png


با کلیک برروی دکمه گام بعدی مراحل نصب جوملا آغاز می‌شود و فقط در 3 مرحله ساده می‌توان جوملا را نصب کرد مرحله اول که در تصویر زیر مشاهده می‌کنید تنظیمات است که باید نام سایت و مشخصات کاربری دلخواه خود را وارد کنید ضمن اینکه شما در این مرحله امکان نصب سایت به صورت غیر فعال را دارید، که بعد در تنظیمات کلی قابل به فعال سازی می‌باشد.


Install joomla 3-2.png


در این مرحله تنظیمات پایگاه داده را مشاهده می‌کنید که باید اطلاعات دیتابیس را وارد کنید. فیلدهایی را که باید وارد کنید دقیقا در قسمت مربوطه ارائه شده است.


Install joomla 3-03.png


نوع پایگاه داده: در قسمت نوع پایگاه داده شما نوع پایگاه داده را MySQL/ MySQLi به دلخواه انتخاب نمایید.

نام هاست: localhost

نام کاربری پایگاه داده: Username

رمزعبور پایگاه داده: Password

پیشوند جداول: پیشوند جداول پایگاه داده در جوملا 3.0 مانند جوملا 2.5 بطور تصادفی تولید می‌شود و هر بار که شما نسخه‌ای از جوملا 3.0 را نصب می‌کنید این پیشوند تغییر خواهد کرد، که در صورت تمایل می‌توانید این پیشوند را تغییر دهید.


Install joomla 3-04.png


در این مرحله تمامی اطلاعات شما نمایش داده می‌شود. می‌توانید اطلاعات نمونه جوملا فارسی را نصب کنید، نصب اطلاعات نمونه به شدت برای کاربران تازه کار توصیه می‌شود. این اطلاعات نمونه شامل اطلاعات مفیدی برای درک بهتر جوملا می‌باشد.

در این مرحله می‌توان ایمیل معرفی شده را در پیکربندی اصلی به صورت غیر فعال قرار داد و در پیکربندی از ایمیل دیگری استفاده نمود. در این مرحله تمام اطلاعات وارد شده بررسی و در صورتی که تمام اطلاعات درست وارد شده باشند جوملا به طور کامل نصب می‌شود و به مرحله پایانی می‌رسد.

نکته: در صورتیکه قصد ندارید از اطلاعات نمونه استفاده نمایید گزینه هیچکدام را انتخاب نمایید، هر چند پس از نصب اطلاعات نمونه نیز می‌توانید محتوا را تغییر داده یا حذف نمایید.


Install joomla 3-05.png


باید پوشه installation را با استفاده از دکمه حذف پوشه نصب جوملا حذف نمایید که این کار بسیار مهم است و در امنیت سایت شما تاثیر بسزایی دارد. در این مرحله می‌توانید زبان‌های دیگری از ترجمه‌های جوملا را به جوملا خود اضافه کنید.


Install joomla 3-06.png


بعد از حذف پوشه نصب مراحل نصب جوملا 3.0 به پایان خواهد رسید و شما می‌توانید از سایت جوملایی خود استفاده کنید.

نکته: در صورتیکه قصد نصب بسته‌های زبان غیر از زبان فارسی و انگلیسی را دارید مرحله زیر را دنبال کنید.

مرحله اضافی : نصب زبان‌ها

در جوملا نسخه 3.0.3 امکان جدیدی برای افزودن زبان جوملا اضافه گردید تا در صورتیکه قصد راه اندازی سایتی چند زبانه را داشته باشید بتوانید زبان‌های مورد نیاز را در مرحله نصب جوملا اضافه نمایید.

نکته: در صورتیکه نیازی به زبان دیگری ندارید ادامه این فرآیند ضروری نیست.

روی دکمه مرحله اضافی : نصب زبان‌ها کلیک کنید.


Install joomla 3-07.png


در اولیه مرحله شما می‌توانید از لیستی که نمایش داده می‌شود زبان مورد نظر خود را انتخاب نموده و فرآیند را ادامه دهید. در این آموزش ما زبان فرانسه را انتخاب نمودیم.

عملیات نصب زمان کمی زمانبر خواهد بود، پس صبور باشید.


Install joomla 3-08.png


در این مرحله می‌توانید انتخاب کنید که زبان پیش فرض بخش مدیریت و سایت چه زبانی باشد. پس از انتخاب فرآیند را ادامه دهید.


Install joomla 3-09.png


حال باید پوشه نصب جوملا installation را حذف نمایید.


Install joomla 3-10.png


پس از حذف موفقیت آمیز پوشه نصب پیغامی نمایش داده می‌شود که تایید کننده این فرآیند است.


Install joomla 3-11.png


بخش مدیریت جوملا 3.0 فارسی


Install joomla 3-12.png


بخش سایت جوملا 3.0 فارسی


تهیه شده توسط : شهاب مطاع پور

ویرایش :

Indent support.png
هر گونه سوال و یا مشکلی در این رابطه دارید، می‌توانید در انجمن تخصصی تیم جوملا فارسی جستجو کرده و در صورت عدم دریافت نتیجه مورد نظر، سوال جدیدی را مطرح کنید.
8.pngاستفاده از مطالب دانشنامه جوملا فارسی - مامبو فارسی با ذکر منبع ( دانشنامه جوملا فارسی ) و لینک مستقیم به http://docs.joomlafarsi.com بلامانع است.