آموزش: نصب جوملا 3.5 فارسی در لوکال با XAMPP و WampServer   

از دانشنامه جوملا فارسی - مامبو فارسی
پرش به: ناوبری، جستجو
[ویرایش]

اگر برای اولین بار است که تصمیم به نصب جوملا گرفته‌اید بد نیست که بدانید جوملا 3.5 یک محیط نصبی کاربر پسند دارد که بوسیله آن براحتی می‌توانید با چند کلیک، سایت خود را راه اندازی کنید. این محیط نصب در جوملا 3.5 تغییراتی با نسخه‌های قبل داشته است. به عنوان مثال تنظیمات FTP که در نسخه‌های قدیمی‌تر جوملا در هنگام نصب یک مرحله از نصب را به خود اختصاص می‌داد در نسخه جوملا 3.5 این مرحله حذف شده است بنابراین می‌توان گفت که نصب جوملا 3.5 آسانتر نصب از هر نسخه دیگری از جوملا است.

با مطالعه پیش نیازهای نرم افزاری جوملا از سازگاری جوملا با میزبان خود مطمئن شوید.

پیش نیازهای نرم افزاری جوملا

اگر سرور شما مجهز به حداقل موارد مورد نیاز برای نصب جوملا است خواندن ادامه این مقاله را به شما توصیه می‌کنیم.

XAMPP

برای ایجاد پایگاه داده در برنامه Xampp روی دکمه Admin مقابل MySQL کلیک کرده یا در نوار آدرس مرورگر http://localhost/phpmyadmin (در صورتیکه پورت 80 را تغییر داده‌اید پورت جدید را بعد از localhost قرار دهید) وارد کنید تا phpMyAdmin فراخوانی شود. در قسمت DataBase نام پایگاه داده را وارد نموده و بر روی دکمه Create کلیک نمایید.

WampServer

برای ایجاد پایگاه داده در کامپیوتر شخصی بر روی آیکون wampserver در کنار ساعت کلیک نموده و گزینه phpMyAdmin کلیک نمایید تا یک صفحه در مرورگر شما نمایش داده شود. در قسمت DataBase نام پایگاه داده را وارد نموده و بر روی دکمه Create کلیک نمایید.


Create-db-joomla-35.png


پس تا اینجا ما پایگاه داده را ایجاد کردیم در حین مراحل نصب ما به نام کاربری مرتبط با پایگاه داده و نام خود پایگاه داده و ... نیازمندیم که این اطلاعات به صورت زیر است.

نام هاست: localhost

نام پایگاه داده : joomla 35 farsi این نام را در هنگام ایجاد پایگاه داده وارد کردیم.

نام کاربری پایگاه داده: root

رمز عبور پایگاه داده: ندارد

اگر این مقاله را به دقت دنبال کرده باشید مقدمات نصب جوملا 3.5 فراهم شده است و همینک می‌توانیم جوملا را نصب کنیم. به این صورت که در address bar مرورگر عبارت http://www.yoursite.com را وارد کنیم. ممکن است شما هر نام دیگری را به جای www.yoursite.com انتخاب کرده باشید بنابراین باید آدرس سایت خودتان وارد کنید.


Install-joomla-35-joomlafarsi-01.png


با کلیک بر روی دکمه گام بعدی مراحل نصب جوملا آغاز می‌شود و فقط در 3 مرحله ساده می‌توان جوملا را نصب کرد مرحله اول که در تصویر زیر مشاهده می‌کنید تنظیمات است که باید نام سایت و مشخصات کاربری دلخواه خود را وارد کنید ضمن اینکه شما در این مرحله امکان نصب سایت به صورت غیر فعال را دارید، البته می‌توانید در تنظیمات کلی مجدد سایت را بصورت فعال ذخیره کنید.


Install-joomla-35-joomlafarsi-02.png


در مرحله دوم تنظیمات پایگاه داده را مشاهده می‌کنید که باید اطلاعات پایگاه داده را وارد نمایید. فیلدهایی را که باید وارد کنید دقیقا در قسمت مربوطه ارائه شده است.


Install-joomla-35-joomlafarsi-03.png


نوع پایگاه داده: در قسمت نوع پایگاه داده شما نوع پایگاه داده را MySQL/ MySQLi به دلخواه انتخاب نمایید.

نام هاست: localhost

نام کاربری پایگاه داده: نام کاربری پایگاه داده

رمزعبور پایگاه داده: رمز عبور پایگاه داده

پیشوند جداول: پیشوند جداول پایگاه داده در جوملا 3.5 مانند جوملا 2.5 بطور تصادفی تولید می‌شود و هر بار که شما نسخه‌ای از جوملا 3.5 را نصب می‌کنید این پیشوند تغییر خواهد کرد، که در صورت تمایل می‌توانید این پیشوند را تغییر دهید.


Install-joomla-35-joomlafarsi-04.png


در مرحله بعدی کلیه اطلاعاتی که وارد نموده‌اید به همراه یکسری مشخصات دیگر نمایش داده می‌شود. می‌توانید مراحل نصب را بدون اطلاعات نمونه و یا با اطلاعات نمونه جوملا فارسی نصب کنید، نصب اطلاعات نمونه به شدت برای کاربران تازه کار توصیه می‌شود. این اطلاعات نمونه شامل اطلاعات مفیدی برای درک بهتر جوملا می‌باشد.

در قسمت چکیده می‌توانید ارسال ایمیل حاوی اطلاعات رمز عبور را فعال نمایید.


Install-joomla-35-joomlafarsi-05.png


نکته: در صورتیکه قصد ندارید از اطلاعات نمونه استفاده نمایید گزینه هیچکدام را انتخاب نمایید، هر چند پس از نصب اطلاعات نمونه نیز می‌توانید محتوا را تغییر داده یا حذف نمایید.

پس از کلیک بر روی دکمه نصب، فرآیند نصب جوملا آغاز خواهد شد که به ترتیب چنانچه از قبل در این پایگاه داده جداولی داشته باشید، از این جداول پشتیبان تهیه کرده سپس جداول جدید را ایجاد می‌کند و اطلاعات نمونه را نصب و فایل پیکربندی را ایجاد می‌کند.


Install-joomla-35-joomlafarsi-06.png


باید پوشه installation را با استفاده از دکمه حذف پوشه نصب جوملا حذف نمایید که این کار بسیار مهم است و در امنیت سایت شما تاثیر بسزایی دارد. در این مرحله می‌توانید زبان‌های دیگری از ترجمه‌های جوملا را به جوملا خود اضافه کنید.


Install-joomla-35-joomlafarsi-07.png


بعد از حذف پوشه نصب مراحل نصب جوملا 3.5 به پایان خواهد رسید و شما می‌توانید از سایت جوملایی خود استفاده کنید.

نکته: در صورتیکه قصد نصب بسته‌های زبان غیر از زبان فارسی و انگلیسی را دارید مرحله بعدی را دنبال کنید.

در جوملا نسخه 3.5 امکان جدیدی برای ایجاد سایت چند زبانه اضافه گردیده که قبلا این آموزش در دانشنامه جوملا فارسی منتشر شده است و این مرحله را باید بدون نصب هیچ اطلاعات نمونه‌ای ادامه دهید.

نصب خودکار سایت چند زبانه با جوملا 3.2


Install-joomla-35-joomlafarsi-08.png


Install-joomla-35-joomlafarsi-09.png


Install-joomla-35-joomlafarsi-10.png


بخش سایت جوملا 3.5 فارسی


Install-joomla-35-joomlafarsi-11.png


بخش مدیریت جوملا 3.5 فارسی


Install-joomla-35-joomlafarsi-12.png


Install-joomla-35-joomlafarsi-13.pngویرایش :

Indent support.png
هر گونه سوال و یا مشکلی در این رابطه دارید، می‌توانید در انجمن تخصصی تیم جوملا فارسی جستجو کرده و در صورت عدم دریافت نتیجه مورد نظر، سوال جدیدی را مطرح کنید.
8.pngاستفاده از مطالب دانشنامه جوملا فارسی - مامبو فارسی با ذکر منبع ( دانشنامه جوملا فارسی ) و لینک مستقیم به http://docs.joomlafarsi.com بلامانع است.