اولین کامپوننت Hello World در جوملا 2.5   

از دانشنامه جوملا فارسی - مامبو فارسی
نسخهٔ تاریخ ‏۱۲ نوامبر ۲۰۱۳، ساعت ۰۵:۵۶ توسط Hamidy (بحث | مشارکت‌ها)

(تفاوت) → نسخهٔ قدیمی‌تر | نمایش نسخهٔ فعلی (تفاوت) | نسخهٔ جدیدتر ← (تفاوت)
پرش به: ناوبری، جستجو

مقدمه

از تمام انواع افزونه‌های جوملا کامپوننت‌ها ضروری‌ترین نوع افزونه‌ها هستند. از آن جهت معتقدم که آنها ضروری‌اند چون بخش عمده‌ای از هر صفحه‌ی جوملا به کامپوننت اختصاص دارد. در حقیقت جوملا هر کامپوننت را در یک صفحه لود می‌کند و از طریق کامپوننت‌ها بین صفحات مختلف تمیز قائل می‌شود. در این مقاله آموزشی خواهیم آموخت که چگونه یک کامپوننت Hello World در جوملا 2.5 ایجاد کنیم.

قدم اول ایجاد کامپوننت در بخش سایت

  • یک فولدر به نام com_helloworld در Joomlaroot\components بسازید.

نکته : Joomlaroot فولدری است که سایت جوملا را در آن نصب کردید (معمولا درhtdocs یا www ).

  • سپس یک فایل به نام helloworld.php در فولدر Joomlaroot\components\com_helloworld ایجاد کنید. سپس در آن فایل بنویسید:


Hello World


نکته : توجه داشته باشید که نام فایل helloworld.php هم نام با نام کامپوننت است.

شما می‌توانید نتایج کاری که تاکنون انجام داده‌اید را با وارد کردن آدرس http://localhost/sitename/index.php?option=com_helloworld در مرورگر مشاهده نمایید. شما باید نتیجه‌ای همانند شکل زیر مشاهده کنید.


Turorial component test.jpg


قدم دوم ایجاد کامپوننت در بخش مدیریت

  • یک فولدر به نام com_helloworld در Joomlaroot\administrator\components بسازید.
  • سپس یک فایل به نام helloworld.php در فولدر Joomlaroot\administrator\components\com_helloworld ایجاد کنید. سپس آن فایل بنویسید:
Hello World Administrator
  • شما می‌توانید نتایج کاری که تاکنون انجام داده‌اید را با وارد کردن آدرس http://localhost/sitename/administrator/index.php?option=com_helloworld در مرورگر مشاهده نمایید. شما باید نتیجه‌ای همانند شکل زیر مشاهده کنید.


Basictut component admin.jpg


ایجاد یک بسته نصبی از کامپوننت

برای ایجاد بسته نصبی از افزونه‌های جوملا از فرمت ZIP استفاده می‌کنیم. جهت ایجاد بسته نصبی از کامپوننت مان باید فایل‌ها زیر را در یک فولدر خارج از جوملا آماده کنیم.

  • یک پوشه هم نام با کامپوننت مان ایجاد می‌کنیم به نام com_helloworld و فایل‌های زیر را در آن قرار می‌دهیم.

در داخل پوشه‌ای که ایجاد کردیم یک 2 فولدر دیگر با نام‌های site و admin ایجاد می‌کنیم.


helloworld.xml (فایل نصب کننده افزونه)

site\hello.php

site\index.html

admin\hello.php

admin\index.html


فایل helloworld.xml باید شامل کدهای زیر باشد


<source lang="xml"> <?xml version="1.0" encoding="utf-8"?> <install type="component" version="2.5"> <name>hello</name> <creationDate>2012-12-09</creationDate> <author>Shahab Matapour</author> <authorEmail>[email protected]</authorEmail> <authorUrl>http://www.joomlafarsi.com</authorUrl> <copyright>Copyright Info</copyright> <license>License Info</license> <version>1.01</version> <description>Hello World Test Component ...</description>

<files folder="site"> <filename>index.html</filename> <filename>hello.php</filename> </files> <administration> <menu img="components/com_hello/images/icon.png" >COM_HelloWorld</menu>

<files folder="admin"> <filename>index.html</filename> <filename>hello.php</filename>

</files> </administration> </install> </source>


  • فایل site/hello.php باید شامل کدهای زیر باشد:


Hello World

  • فایل admin/hello.php باید شامل کدهای زیر باشد:

Hello World Administrator

  • در هر فولدر معمولا یک فایل index.html وجود دارد که باید شامل کدهای زیر باشد :


<source lang="xml"> <html><body bgcolor="#FFFFFF"></body></html> </source>


قرار دادن فایل‌های مربوط به بخش admin و بخش سایت در فولدر com_helloworld بدین صورت که تمامی فایل‌های مربوط به هر بخش را در فولدر com_helloworld قرار می‌دهیم.

ایجاد فایل helloworld.zip با فایل‌ها و فولدرهایی که در قسمت‌های قبل ایجاد کردیم.

نصب فایل zip شده توسط قسمت مدیریت افزونه‌های جوملا 2.5

نکته : توجه داشته باشید اگر در مراحل قبل کامپوننت را در میان سورس جوملا ساخته و اجرا کرده‌اید قبل نصب فایل zip کامپوننت باید فایل‌های مربوط به افزونه این آموزش را از جوملا پاک کنید و بعد اقدام به نصب فایل zip پکیج شده بکنید.

تاکنون باید یک زیر منو به نام comhelloworld در منوی کامپوننت‌ها ایجاد شده باشد.

شما می‌توانید کارکرد این افزونه را با وارد کردن http://localhost/sitename/index.php?option=com_hello در مرورگر چک کنید. اگر عبارت بالا را در آدرس بار مرورگر وارد کنیم باید نتیجه‌ای همانند شکل زیر دریافت کنیم.


Basic component zip test.jpg


همچنین شما می‌توانید خروجی کارکرد این کامپوننت را در قسمت مدیریت با وارد کردن http://localhost/sitename/administrator/index.php?option=com_hello در مرورگر یا با کلیک برروی منوی comehelloworld در منوی کامپوننت‌ها چک کنید. در صورت انجام این کار شما باید نتیجه‌ای همانند تصویر زیر مطالعه کنید.


Lastresult zip admin.jpg


در آموزش‌های بعدی نحوه ایجاد کامپوننت‌های کاربردی تر و حرفه‌ای تر که با اطلاعات پایگاه داده‌ها کار می‌کنند را با ارائه خواهیم داد.
جهت دانلود فایل‌های مربوط به این آموزش می‌توانید به آدرس http://upload.mambolearn.com/create_component/com_helloworld.zip مراجعه نمایید.


جمع آوری شده توسط :شهاب مطاع پور

Indent support.png
هر گونه سوال و یا مشکلی در این رابطه دارید، می‌توانید در انجمن تخصصی تیم جوملا فارسی جستجو کرده و در صورت عدم دریافت نتیجه مورد نظر، سوال جدیدی را مطرح کنید.
8.pngاستفاده از مطالب دانشنامه جوملا فارسی - مامبو فارسی با ذکر منبع ( دانشنامه جوملا فارسی ) و لینک مستقیم به http://docs.joomlafarsi.com بلامانع است.