کامپوننت خبرخوان   

از دانشنامه جوملا فارسی - مامبو فارسی
نسخهٔ تاریخ ‏۲۳ سپتامبر ۲۰۱۲، ساعت ۰۷:۵۵ توسط Shmata (بحث | مشارکت‌ها) (نحوه ایجاد یک ماژول نمایش خبرخوان)

(تفاوت) → نسخهٔ قدیمی‌تر | نمایش نسخهٔ فعلی (تفاوت) | نسخهٔ جدیدتر ← (تفاوت)
پرش به: ناوبری، جستجو

مقدمه

خبرخوان یا ( web feed یا news feed یا rss feed ) باعث می‌شود شما یکسری لینک به کاربران ارائه کنید تا آنها بتوانند در سایتشان از محتوای لینک‌های شما استفاده کنند یا اینکه ما می‌توانیم از news feed دیگران در سایت مان استفاده کنیم. ما ( از لحاظ آموزشی ) 2کار می‌توانیم با web feed‌ها انجام دهیم.

  • جزو سایت‌های ارائه کننده news feed باشیم
  • از feed سایت‌های دیگر در سایتمان استفاده کنیم

نکته : البته امکان استفاده از موارد 1و2 در یک سایت جوملا وجود دارد در ادامه این مقاله موارد 1و2 در جوملا 2.5 با هم بررسی خواهیم کرد.

چگونه میتوان در سایت جوملا web feed ارائه کرد؟

نحوه شناسایی RSS Feed‌ها

feed‌ها در سایت‌ها معمولا با آیکونی همانند آیکونی که در ذیل نمایش داده شده است مشخص می‌شوند.


Rsspic1.jpg


این آیکون در جوملا توسط ماژول Rss ای که شما ایجاد کرده‌اید نمایش داده می‌شود.

نحوه فعال کردن RSS Suffix در URL‌های شما

بعد از لوگین به قسمت مدیریت سایت Back-end باید به قسمت تنظیمات کلی رفته و ویژگی مورد نظر را قبل ایجاد ماژول ریاRss فعال نمایید. در قسمت تنظیمات کلی ← از تب سایت ← قسمت تنظیمات SEO ← افزودن پسوند به آدرس‌ها برروی خیر تنظیم شده باشد. اینکار به جوملا اجازه اضافه کردن عناصر لازم به url‌ها جهت ساخت Rss feed‌ها می‌دهد.


Suffix.png


پس از انجام تنظیمات بر روی یکی از دکمه‌های ذخیره کلیک کنید. پس از مشاهده پیغام آبی رنگ مبنی بر ذخیره موفق تنظیمات باید به کنترل پنل اصلی جوملا باز گردید و اقدام به ایجاد یک ماژول خروجی سایت ( syndicate ) نمایید.

نحوه ایجاد یک ماژول خروجی سایت (syndicate)

به منظور ایجاد یک ماژول خروجی سایت باید به مدیریت ماژول‌ها بروید.


Modmanager.png


در صفحه مدیریت ماژول‌ها برروی دکمه جدید کلیک کنید


Add-new-module.png


در این مرحله از باید نوع ماژول را مشخص کنید بنابراین بر روی ماژول خروجی سایت ( syndicate ) کلیک می‌کنیم تا یک ماژول از این نوع ایجاد شود.


Syndicate-module-type.png


بعد از ایجاد ماژول باید تنظیمات مربوط به عنوان و موقعیتی که تمایل دارید ماژول خروجی سایت در آن نمایش داده شود تخصیص منو و ... را مانند سایر ماژولها انجام دهید.

به این نکته توجه داشته باشید که این ماژول فقط از آیتم‌های منو و مطالبی که در صفحه اول موجودند و سایر مطالبی که در بخش‌های مختلف قرار دارند feed می‌سازد.

جوملا برای انواع آیتم‌های منو feed می‌سازد ( نه فقط برای یک مطلب خاص ) این مورد باعث می‌شود در صورت هر تغییری در سایت تغییرات قابل توجهی در feed‌ها بوجود آیند و بروز شدن خودکار آن بیشتر جلوه کند .

با انجام تنطیمات عمومی مربوط به ماژول ( که برای تمام ماژولهای جوملا یکسان است ) و مشخص کردن یک صفحه برای نمایش و انتشار آن با کلیک بر روی دکمه ذخیره و بستن این ماژول منتشر می‌شود.


Mod-setting-syndicate.png


اینک به front-end سایت بازگردید و سایت را ریفرش کنید و در موقعیتی که ماژول خروجی سایت را فعال کردید نتیجه کار را مشاهده کنید فراموش نکنید شما با قرار دادن ماژول خروجی سایت در سایت تان کاربران را به استفاده بیشتر از مطالب سایت تان ترقیب خواهید کرد.

Resultofsydicate.png

چگونه از feed سایت‌های دیگر در سایتمان استفاده کنیم؟

همانطور که در ابتدا به این موضوع اشاره کردیم یکی از راه‌های تامین محتوای سایت استفاده از news feed‌های سایت‌های دیگر است. نکته قابل توجه در استفاده از news feed بروز شدن خودکار آن است به عنوان مثال اگر شما از news feed یک سایت را در سایت خود استفاده کنید با بروز شدن آن ( آن مطالبی که feed آن در سایت شما قرار دارد ) ، مطالب موجود در سایت شما نیز بروز خواهد شد  سایتهای بسیار زیادی در اینترنت نظیر سایت جوملا فارسی به کاربران اجازه استفاده از news feed و به اشتراک گذاشتن محتوای سایت را می‌دهند.

جوملا 2.5 با یک موتور جمع آوری کننده feed که می‌تواند news feed‌ها را بخواند و در سایت نمایش دهد به شما کمک می‌کند تا در هر قسمت از صفحه سایت با توجه به موقعیت‌هایی که قالب برای فعال کردن ماژول در اختیارتان قرار می‌دهد news feed سایت‌های دیگر را نمایش دهید.


نحوه شناسایی RSS News Feed‌ها

برای Rss news feed‌ها هم در سایت‌ها معمولا با آیکونی همانند آیکونی که در ذیل نمایش داده شده است مشخص می‌شوند.


Rsspic1.jpg


اولین مرحله یافتن url مربوط به news feed ای است که شما تمایل دارید آنرا در سایتتان نمایش دهید. ممکن است آیکون بالا نمایش داده شود یا نمایش داده نشود. یکی از دیگر از راه‌های یافتن news feed‌ها جستجوی خود کلمه rss در سایت مورد نظر است. یافتن این url مهم است بنابراین از آن در یک فایل note کپی می‌گیریم بعداز یافتن سایتی که به ما news feed ارائه می‌کند می‌توانیم ادامه کار را با تنظیمات جوملا دنبال کنیم بنابراین به قسمت مدیریت جوملا لاگین می‌کنیم.

نحوه ایجاد یک ماژول نمایش خبرخوان

برای ایجاد ماژولی که توانایی نمایش news feed را داشته باشد به قسمت مدیریت ماژولها در جوملا می‌رویم .


Modmanager.png


سپس در صفحه مدیریت ماژول‌ها برروی دکمه جدید کلیک می‌کنیم.


Add-new-module.png


سپس از صفحه‌ای که به شما نمایش داده می‌شود ( صفحه انتخاب نوع ماژول ) می‌توانید نمایش خبرخوان را انتخاب کنید.


Type-rss-feed.png


بعد از انتخاب نوع ماژول باید یک عنوان برای ماژول نمایش خبرخوان قرار دهید سپس یک موقعیت برای نمایش آن ماژول انتخاب کنید سپس در قسمت گزینه‌های اصلی مقابل فیلد url خبرخوان باید url مربوط به news feed ای که در مرحله نحوه شناسایی rss news feedها کپی کردیم paste کنید .

سایر تنظیمات مربوط به گزینه‌های اصلی نحوه نمایش خبرخوان‌ها را مشخص می‌کنند مانند عنوان فیلد ، توضیحات فیلد ، تصویر اخبار ورودی و ...


SetRSS-mod.png


به قسمت front-end سایت بازگردید و سایت را ریفرش کنید همینک باید خبرخوان شما در موقعیت ماژولی که در مرحله قبل انتخاب کردید نمایش داده شده باشد.


Rssresult.png

جمع آوری شده توسط :شهاب مطاع پور - گروه آموزش - تیم جوملا فارسی

Indent support.png
هر گونه سوال و یا مشکلی در این رابطه دارید، می‌توانید در انجمن تخصصی تیم جوملا فارسی جستجو کرده و در صورت عدم دریافت نتیجه مورد نظر، سوال جدیدی را مطرح کنید.
8.pngاستفاده از مطالب دانشنامه جوملا فارسی - مامبو فارسی با ذکر منبع ( دانشنامه جوملا فارسی ) و لینک مستقیم به http://docs.joomlafarsi.com بلامانع است.