جایگزین کردن "ی" با "ي" – "ک" با "ک عربی"   

از دانشنامه جوملا فارسی - مامبو فارسی
نسخهٔ تاریخ ‏۲۵ آوریل ۲۰۱۱، ساعت ۰۶:۱۹ توسط Hamidy (بحث | مشارکت‌ها)

(تفاوت) → نسخهٔ قدیمی‌تر | نمایش نسخهٔ فعلی (تفاوت) | نسخهٔ جدیدتر ← (تفاوت)
پرش به: ناوبری، جستجو

مقدمه

یکی از مشکلاتی که کاربران فارسی زبان در ابتدا شروع کار با رایانه (PC) داشتند، نبود فونت فارسی روی سیستم‏‌ها و به طور کلی قابل استفاده نبودن خط فارسی بود. در اولین قدم، فارسی‏ سازی با استفاده از فونت‏‌های عربی در دستور کار قرار گرفت و به همین دلیل اکثر قریب به اتفاق سیستم‌‏ها و برنامه‏‌ها برگردان از عربی بود.

یکی از تفاوت‌‏های خط عربی با فارسی نداشتن چهار حرف (گ چ پ ژ) در عربی است و همه این چهار حرف هم در آن موقع به خط فارسی اضافه شد. کسانی که این کار را انجام دادند گاهی اوقات فراموش می‏‌کردند که خط عربی دو تفاوت دیگر هم با خط فارسی دارد و آن در حروف (ی و ک) است.

سال‏هاست که از این موضوع سپری شده و خوشبختانه مایکروسافت در ویندوز اصلی خود خط فارسی را به صورت ذاتی در نظر گرفته ولی در بعضی از نسخه‌‏ها بر روی صفحه کلید به جای ی و ک فارسی حروف ي و ك عربی نقش بسته و جالب است که خیلی از متخصصین کامپیوتر، مقاله نویسان، مجلات و سایت‏‌های معتبر کامپیوتری، شاید توجهی به این موضوع نکرده‌‏اند.

دستور کار

به منظور حل این مشکل در دیتابیس مامبو/جوملا از کد زیر استفاده نمایید.


<source lang="php">

update TABLE_NAME set FIELD_NAME = replace(FIELD_NAME, ‘find this string’, ‘replace found string with this string’);

</source>


8.pngاستفاده از مطالب دانشنامه جوملا فارسی - مامبو فارسی با ذکر منبع ( دانشنامه جوملا فارسی ) و لینک مستقیم به http://docs.joomlafarsi.com بلامانع است.