Open Source: تفاوت بین نسخه‌ها   

از دانشنامه جوملا فارسی - مامبو فارسی
پرش به: ناوبری، جستجو
 
(۶ نسخه‌ٔ میانی ویرایش شده توسط ۱ کاربر نشان داده نشده)
سطر ۱: سطر ۱:
متن باز یا کد باز معادل کلمه open source است.[[تصویر:opensource.png|thumbnail|left|لوگوی متن باز ]]
+
[[متن باز]] یا [[کد باز]] معادل کلمه [[Open Source]] است.[[تصویر:opensource.png|thumbnail|left|لوگوی متن باز ]]
اکثر نرم افزارهائى را که شما تهیه و یا از طریق اینترنت Download مى نمائید ، صرفا" به صورت نسخه هاى ترجمه شده و آماده اجراء در اختیار شما قرار مى گیرند . ترجمه ، فرآیندى است که در آن کد برنامه هاى نوشته شده توسط برنامه نویسان که از آنان به عنوان کد اولیه ( Source Code ) یاد مى شود ، پس از استفاده از برنامه هاى خاصى موسوم به کامپایلرها به بگونه اى ترجمه مى شوند که توسط کامپیوتر قادر درک باشند . اعمال تغییرات دلخواه در اکثر برنامه هاى ترجمه شده ، امرى بسیار مشکل و گاها" غیر ممکن است . اکثر تولید کنندگان نرم افزار از ویژگى فوق به منظور صیانت و حفاظت از کدهاى نوشته شده ، استفاده مى نمایند .
+
نرم افزارهاى Open Source نقطه مقابل رویکرد فوق مى باشند . در اینگونه نرم افزارها علاوه بر نسخه ترجمه شده ، کد اولیه نیز در اختیار متقاضیان قرار مى گیرد.بدین ترتیب امکان اعمال تغییرات و یا سفارشى نمودن آن متناسب با خواسته استفاده کنندگان ، فراهم مى گردد . افرادیکه از ایده Open Source حمایت مى نمایند بر این اعتقاد هستند که با اجازه دادن به اشخاصى که علاقه مند به تغییر کد اولیه مى باشند ، امکان استفاده مفیدتر از برنامه فراهم و احتمال بروز خطاء در آنان، کاهش خواهد یافت .
+
  
[[رده:نرم افزار]][[رده:اطلاعات عمومی]]
+
اکثر [[نرم‌افزار]]هایی را که شما تهیه و یا از طریق اینترنت Download مى‌نمائید ، صرفاً به صورت نسخه‌هاى ترجمه شده و آماده اجراء در اختیار شما قرار مى‌گیرند. ترجمه ، فرآیندى است که در آن کد برنامه‌هاى نوشته شده توسط برنامه نویسان که از آنان به عنوان کد اولیه ( Source Code ) یاد مى‌شود ، پس از استفاده از برنامه‌هاى خاصى موسوم به کامپایلرها به بگونه‌اى ترجمه مى‌شوند که توسط [[رایانه]] قادر درک باشند . اعمال تغییرات دلخواه در اکثر برنامه‌هاى ترجمه شده ، امرى بسیار مشکل و گاهاً غیر ممکن است . اکثر تولید کنندگان [[نرم افزار]] از ویژگى فوق به منظور صیانت و حفاظت از کدهاى نوشته شده ، استفاده مى‌نمایند .
 +
 
 +
[[نرم افزار]]های [[Open Source]] نقطه مقابل رویکرد فوق مى‌باشند . در اینگونه [[نرم‌افزار]]ها علاوه بر نسخه ترجمه شده ، کد اولیه نیز در اختیار متقاضیان قرار مى‌گیرد.بدین ترتیب امکان اعمال تغییرات و یا سفارشى نمودن آن متناسب با خواسته استفاده کنندگان ، فراهم مى گردد . افرادیکه از ایده [[Open Source]] حمایت مى‌نمایند بر این اعتقاد هستند که با اجازه دادن به اشخاصى که علاقه‌مند به تغییر کد اولیه مى‌باشند ، امکان استفاده مفیدتر از برنامه فراهم و احتمال بروز خطاء در آنان، کاهش خواهد یافت .
 +
 
 +
 
 +
 
 +
 
 +
{{کپی رایت}}
 +
 
 +
[[رده:نرم افزار]]

نسخهٔ کنونی تا ‏۱۸ آوریل ۲۰۱۱، ساعت ۱۱:۰۶

متن باز یا کد باز معادل کلمه Open Source است.
لوگوی متن باز

اکثر نرم‌افزارهایی را که شما تهیه و یا از طریق اینترنت Download مى‌نمائید ، صرفاً به صورت نسخه‌هاى ترجمه شده و آماده اجراء در اختیار شما قرار مى‌گیرند. ترجمه ، فرآیندى است که در آن کد برنامه‌هاى نوشته شده توسط برنامه نویسان که از آنان به عنوان کد اولیه ( Source Code ) یاد مى‌شود ، پس از استفاده از برنامه‌هاى خاصى موسوم به کامپایلرها به بگونه‌اى ترجمه مى‌شوند که توسط رایانه قادر درک باشند . اعمال تغییرات دلخواه در اکثر برنامه‌هاى ترجمه شده ، امرى بسیار مشکل و گاهاً غیر ممکن است . اکثر تولید کنندگان نرم افزار از ویژگى فوق به منظور صیانت و حفاظت از کدهاى نوشته شده ، استفاده مى‌نمایند .

نرم افزارهای Open Source نقطه مقابل رویکرد فوق مى‌باشند . در اینگونه نرم‌افزارها علاوه بر نسخه ترجمه شده ، کد اولیه نیز در اختیار متقاضیان قرار مى‌گیرد.بدین ترتیب امکان اعمال تغییرات و یا سفارشى نمودن آن متناسب با خواسته استفاده کنندگان ، فراهم مى گردد . افرادیکه از ایده Open Source حمایت مى‌نمایند بر این اعتقاد هستند که با اجازه دادن به اشخاصى که علاقه‌مند به تغییر کد اولیه مى‌باشند ، امکان استفاده مفیدتر از برنامه فراهم و احتمال بروز خطاء در آنان، کاهش خواهد یافت .8.pngاستفاده از مطالب دانشنامه جوملا فارسی - مامبو فارسی با ذکر منبع ( دانشنامه جوملا فارسی ) و لینک مستقیم به http://docs.joomlafarsi.com بلامانع است.