تفاوت بین استایل و قالب   

از دانشنامه جوملا فارسی - مامبو فارسی
پرش به: ناوبری، جستجو

مقدمه

اگر تاکنون به انجمن پشتیبانی جوملا در ایران سرزده باشیم مشاهده خواهیم کرد که از کلمات Style (استایل) و Template (قالب) به وفور بین مباحث کاربران استفاده شده است. که این در مقاله ضمن توضیح این مفاهیم قصد داریم:

  • تفاوت بین قالب و استایل
  • پیش نیازهای لازم برای طراحی قالب‌های جوملا
  • نحوه ویرایش قالب‌های جوملا بدون دانش برنامه نویسی

را بررسی کنیم.

برای ارتقا سریع ظاهر وب سایت، ما چند گزینه را برای انتخاب کردن پیش رو داریم. به عنوان مثال ما می‌توانیم اقدام به طراحی قالب در جوملا برای سایت از روی یک Etude یا الگو کنیم و همچنین می‌توانیم یک Template از قبل آماده شده را بکار بگیریم.

الگو ( Etude ) چیست ؟

Etude‌ها در واقع فایل‌هایی هستند که به شما کمک می‌کنند تا طراحی جالب و حرفه‌ای بر اساس یک الگوی از پیش تعریف شده و استاندارد داشته باشید. آنها شامل محتوا و تک تک عناصر طراحی و اسنادی هستند که می‌توانند کمک بزرگی برای نقطه شروع طراحی یا یک الگوی مناسب برای طراحی باشند. در حقیقت هدف نهایی را به صورت یک طرح گرافیکی بیان می‌کنند.

الگوها (Etude) در انواع مختلفی موجود اند : الگو رزومه، الگو وب سایت، الگو دعوتنامه، الگو روزنامه و ...


Etude.gif


Template چیست ؟

Template (قالب) در واقع نتیجه کاری است که یک طراح (طراح وب) به شما می‌دهد که در آن هماهنگی بین عناصر ( در تمپلت وب بین رنگ و فونت و ... ) موجود در صفحه بایکدیگر مشهود است.

در جوملا شما می‌توانید Template‌ها را بین سایت‌های مختلف جوملا که هم نسخه‌اند استفاده کنید. در بعضی از سیستم‌های مدیریت محتوا مانند وردپرس از نام Theme به جای Template استفاده می‌شود که منظورشان همان قالب وب سایتی که دارای هماهنگی بین عناصر است می‌باشد.

در جوملا برای طراحی یا ویرایش یک قالب نیاز به دانش Html و Css و کمی Php به همراه آشنایی با مدیریت سیستم مدیریت محتوای جوملا داریم. اگر با موارد بالا آشنایی داریم می‌توانیم با استفاده از مقاله طراحی قالب در جوملا یک قالب ساده را در جوملا طراحی کنیم.


Joomlatemplate.gif

روشی آسان برای ویرایش قالب‌های جوملا

نکته 1: اگر به Html و Css و PHP مسلط نیستیم می‌توانیم عکس‌های موجود در پوشه images را تغییر دهیم. تمام قالب‌های جوملا در خود چند فولدر دارند.

پوشه‌ای برای نگهداری فایل‌های Css (استایل‌ها) وجود دارد که نام این پوشه معمولا Css یا Style است. ممکن است طراح نام این پوشه را تغییر داده باشد ولی استاندارد طراحی وب اینست که یک پوشه با این نام برای نگهداری و استایل‌ها موجود باشد.

پوشه‌ای برای نگهداری تصاویر، نام این پوشه معمولا images در نظر گرفته می‌شود محتوای این پوشه عکس‌ها و تصاویری هستند که قالب جوملا (Template) از آنها استفاده می‌کند.

نکته 2: یکی از راههای تغییر قالب‌های جوملا بدون نیاز به دانش html و css تغییر محتوای پوشه تصاویر است یعنی با عوض کردن تصاویر موجود در پوشه images قالب براحتی می‌توانیم تا حد زیادی در قالب تغییرات ایجاد کنیم.

استایل ( Style ) چیست ؟

همانطور که پیشتر توضیح داده شد قالب‌های جوملا (Template‌ها) از Html و Css و ... ایجاد می‌شوند. منظور ما از استایل به مجموعه دستوراتی Css‌ای است که باعث تغییر شکل یک عنصر در صفحه وب می‌شود.

به عنوان مثال ما در Css یک class تعریف می‌کنیم که تمام عناصر h3 را در صفحه وب به رنگ آبی و با فونت Tahoma نمایش دهد. به تمام دستوراتی که به این منظور در Css نوشته شده‌اند اصطلاحا استایل گفته می‌شود.


Style.gifجمع آوری شده توسط : شهاب مطاع پور

Indent support.png
هر گونه سوال و یا مشکلی در این رابطه دارید، می‌توانید در انجمن تخصصی تیم جوملا فارسی جستجو کرده و در صورت عدم دریافت نتیجه مورد نظر، سوال جدیدی را مطرح کنید.
8.pngاستفاده از مطالب دانشنامه جوملا فارسی - مامبو فارسی با ذکر منبع ( دانشنامه جوملا فارسی ) و لینک مستقیم به http://docs.joomlafarsi.com بلامانع است.