دستورات jdoc   

از دانشنامه جوملا فارسی - مامبو فارسی
پرش به: ناوبری، جستجو

مقدمه

اگر به سورس کد قالب‌های جوملا نگاهی انداختی باشید متوجه خواهید شد که در تمام قالب‌های جوملا jdocها اضافه شده‌اند. تمام کاری jdocها می‌کنند اینست که مشخص می‌کنند قسمت‌هایی از محتوای سیستم مدیریت محتوای جوملا که این محتوا می‌تواند افزونه ، مطلب ، هدر یا ... باشد در کدام قسمت یک صفحه وب قرار بگیرند و نمایش داده شوند.

به عنوان مثال یک مدل از دستورات jdoc میتواند به صورت زیر باشد.


<source lang="html4strict"> <jdoc:include type="component" /> </source>


برای کسب اطلاعات بیشتر درباره jdocها این مقاله را دنبال کنید.

jdoc:include

در واقع با استفاده از

<jdoc:include />

می‌توانیم متد نمایش یک محتوای مشخص شده را در قالب فراخوانی کنیم که منجر به نمایش آن محتوا در صفحه می‌گردد. انواع متعددی از محتوا وجود دارند که توسط jdoc:include قابل اضافه شدن به صفحه وب هستند.

توسط jdocها چه محتواهایی را می‌توانیم به قالب include کنیم؟

در ذیل تمام گونه‌های محتوایی که توسط jdoc:include می‌توانیم به قالب اضافه کنیم لیست شده است.

در ادامه این مقاله به هر یک از انواع این محتوا attribute می‌گوییم.

  • component
  • head
  • installation
  • message
  • module
  • modules

همانطور که قبلا به آن اشاره شد هر یک از انواع attributeها مشخص کننده نوع محتوایی که در آن قسمت از صفحه نمایش داده می‌شود است.

به عنوان مثال وقتی

<jdoc:include type="head" />

را مشاهده کردیم باید نتیجه بگیریم که نوع attributeای که دستور jdoc:include از آن استفاده می‌کند از نوع head است.

type="head"

توجه بفرمایید که در مقابل کلمه type از دابل کوتیشن استفاده کردیم و اگر از تک کوتیشن استفاده می‌کردیم این دستور jdoc فراخوانی نمی‌شد.

کامپوننت component

<source lang="html4strict"> <jdoc:include type="component" /> </source>


عبارت بالا در صفحه محتویات body صفحه جاری را در قالب‌های جوملا نمایش می‌دهد و این محتویات می‌تواند مطالبی که در مدیریت مطالب جوملا اضافه می‌کنید باشد تا کامپوننتهای مختلفی که در جوملا پشتیبانی می‌شوند.

از این دستور فقط یکبار در هر قالب جوملا استفاده می‌کنیم.

Head

<source lang="html4strict"> <jdoc:include type="head" /> </source>


این دستور محتویات تگ head صفحه جاری را به قالب جوملا اضافه می‌کند. در واقع باعث می‌شود تا لینک مربوط به styleها scriptها و metaهای مربوط به هر صفحه در template جوملا قرار بگیرند.

از این دستور فقط یکبار در هر قالب جوملا استفاده می‌کنیم.

Installation

<source lang="html4strict"> <jdoc:include type="installation" /> </source>


این دستور فقط در قالب‌ها و بسته‌های نصبی (quick start) استفاده می‌شود و در قالب‌های سایت ( front-end ) و مدیریت ( back-end ) استفاده نمی‌شود.

این attribute تا حدودی شبیه نوع component است با این تفاوت که مراحل نصب را در صفحه جاری نمایش می‌دهد.

Message

<source lang="html4strict"> <jdoc:include type="message" /> </source>


این دستور در واقع پیغام‌های احتمالی خطایی که رخ می‌دهند یا پیام‌های هشداری که سیستم به کاربران می‌دهد را نمایش می‌دهد برای تغییر استایل پیش فرض این attribute می‌توانید به آدرس

joomlaroot\templates\system\css\system.css

مراجعه کنید.

از این دستور فقط یکبار در هر قالب استفاده می‌شود.

ماژول Module

<source lang="html4strict"> <jdoc:include type="module" name="breadcrumbs" title="Breadcrumbs" /> <jdoc:include type="module" name="mainmenu" title="Main Menu" /> </source>


این attribute جهت نمایش یک ماژول در قالب استفاده می‌شود به این صورت که توسط name نوع ماژولی که تصمیم داریم در آن قسمت از قالب داشته باشیم را مشخص می‌کنیم و توسط title نام آن ماژول را مشخص می‌کنیم. البته بعد از استفاده این کد در قالب آن ماژول باید منتشر شده و قابل دسترسی باشد تا نمایش داده شود.

Modules

Modules به صورت یکی از حالت‌ها (syntax) زیر به قالب اضافه می‌شود. البته از این نوع می‌توانیم به دفعات مورد نیاز در طراحی قالب در جوملا استفاده کنیم. در واقع این دستور و تغییرات لازم در فایل templateDetails.xml موقعیت‌های موجود در قالب‌های جوملا را می‌سازیم.

دستورات زیر نمونه‌های هستند که توسعه دهندگان قالب‌های جوملا به دفعات در طراحی قالب در جوملا در آنها استفاده می‌کنند.


<source lang="html4strict"> <jdoc:include type="modules" name="debug" /> <jdoc:include type="modules" name="icon" /> <jdoc:include type="modules" name="left" style="rounded" /> <jdoc:include type="modules" name="left" style="xhtml" /> <jdoc:include type="modules" name="right" style="xhtml" /> <jdoc:include type="modules" name="status" /> <jdoc:include type="modules" name="syndicate" /> <jdoc:include type="modules" name="title" /> <jdoc:include type="modules" name="toolbar" /> <jdoc:include type="modules" name="top" /> <jdoc:include type="modules" name="top" style="xhtml" /> <jdoc:include type="modules" name="user1" style="xhtml" /> <jdoc:include type="modules" name="user2" style="xhtml" /> <jdoc:include type="modules" name="user3" /> <jdoc:include type="modules" name="user4" /> </source>منبع : http://docs.joomla.org/Jdoc_statements

جمع آوری و ترجمه توسط :شهاب مطاع پور - گروه آموزش - تیم جوملا فارسی

Indent support.png
هر گونه سوال و یا مشکلی در این رابطه دارید، می‌توانید در انجمن تخصصی تیم جوملا فارسی جستجو کرده و در صورت عدم دریافت نتیجه مورد نظر، سوال جدیدی را مطرح کنید.
8.pngاستفاده از مطالب دانشنامه جوملا فارسی - مامبو فارسی با ذکر منبع ( دانشنامه جوملا فارسی ) و لینک مستقیم به http://docs.joomlafarsi.com بلامانع است.