طریقه نصب جوملا 1.5 فارسی با cPanel 11   

از دانشنامه جوملا فارسی - مامبو فارسی
پرش به: ناوبری، جستجو

آموزش نصب

اگر بخواهید که جوملا را بر روی Cpanel نصب نمایید باید آخرین نسخه جوملا فارسی تیم جوملا فارسی را از سایت جوملا فارسی دانلود کرده و بر روی هاست خود از طریق FTP آپلود نمایید.

Cpanel install joomla1.jpg


طریقه عملکرد

در مرحله بعد باید برای جوملا، یک پایگاه داده ایجاد نمایید. ابتدا وارد کنترل پنل هاست (Cpanel) شده و بر روی MySQL Databases کلیک نمایید.


Cpanel install joomla2.jpg


بعد از کلیک بر روی این گزینه صفحه مدیریت پایگاه داده‏ها نمایش داده می‌‏شود و از قسمت Create New Database نام پایگاه داده خود را وارد نمایید:


Cpanel install joomla3.jpg


بعد از ساخت پایگاه داده ، از قسمت MySQL Users یک کاربر جدید ایجاد نمایید:


Cpanel install joomla4.jpg


سپس در قسمت Add User To Database به کاربر اجازه می‏دهید تا به پایگاه داده دسترسی داشته باشد:


Cpanel install joomla5.jpg


با زدن دکمه Add صفحه‏ای مانند تصویر زیر باز خواهد شد:


Cpanel install joomla6.jpg


در این صفحه باید تمام گزینه‏ها را انتخاب نمایید ، به این منظور بر روی ALL PRIVILEGES کلیک و سپس بر روی دکمه Make Changes کلیک نمایید. اکنون شما باید در قسمت Current Databases صفحه‏ای مشابه تصویر زیر مشاهده نمایید تا کاربر و پایگاه داده هر دو به درستی ایجاد و کاربر به پایگاه داده متصل شده باشد.


Cpanel install joomla7.jpg


برای اینکه نصب جوملا آسان باشد. جوملا یک نصب کننده تحت وب آماده کرده است تا شما نیازی به پیکربندی جوملا به صورت دستی نداشته باشید.برای شروع نصب شما باید مسیری را که فایل‏های جوملا در آن استخراج شده‏اند را وارد نمایید که احتمالاً آدرس آن به صورت http://www.yourdomain.com می‏باشد. بعد از وارد کردن آدرس جوملا در مرورگر، صفحه‏ای مانند تصویر زیر، که اولین مرحله نصب جوملا می‏باشد، مشاهده خواهید کرد:


Cpanel install joomla8.jpg


با انتخاب گزینه fa-IR– Persian زبان فارسی که مخصوص ایران می‏باشد را انتخاب نموده و بر روی دکمه ادامه کلیک نمایید تا به مرحله بعد بروید.

در مرحله کنترل مراحل نصب اطلاعاتی براساس phpinfo که ضروری می‏باشند به شما نمایش داده می‏شود که باید همگی سبز رنگ باشند، اگر یکی از این موارد قرمز باشد، ممکن است در کار کرد جوملا مشکلاتی بوجود آید.


Cpanel install joomla9.jpg


پس از برطرف کردن مشکلات ، بر روی دکمه ادامه کلیک نمایید تا به مرحله بعد بروید

در مرحله مجوز استفاده از جوملا ، مجوز استفاده از جوملا نمایش داده می‏شود:


Cpanel install joomla10.jpg


مجوز استفاده از جوملا ، GNU GPL v2 می باشد که جوملا بر اساس آن منتشر شده است. پیشنهاد می‏کنیم حتماً مجوز را مطالعه کنید و سپس بر روی دکمه ادامه کلیک نمایید.

در مرحله تنظیمات پایگاه داده ، جوملا باید با پایگاه داده ایجاد شده ارتباط برقرار نماید. بدین منظور شما باید اطلاعات مربوط به پایگاه داده را وارد نمایید:


Cpanel install joomla11.jpg


در قسمت نوع پایگاه داده شما نوع پایگاه داده را MySQL انتخاب نمایید. در ادامه باید نام کاربری و رمز عبور پایگاه داده را وارد نمایید.


Cpanel install joomla12.jpg


در قسمت تنظیمات پیشرفته می‏توانید انتخاب کنید که اطلاعات پایگاه داده شما حذف شود یا از اطلاعات آن پشتیبان گیری شود. همچنین می‏توانید پیشوند پایگاه داده را تغییر دهید که به صورت پیش فرض jos_ می‏باشد. بعد از وارد کردن اطلاعات بر روی دکمه ادامه کلیک نمایید تا به مرحله بعد بروید.

در مرحله تنظیمات FTP شما می‏توانید انتخاب کنید که از FTP استفاده می‏کنید یا خیر ، FTP این امکان را به شما می‏دهد تا دیگر نیازی به تغییر دسترسی فایل‏ها و پوشه‏ها نداشته باشید. اگر شما FTP را فعال کنید باید Safe Mode در تنظیمات PHP شما خاموش باشد.


Cpanel install joomla13.jpg


مشخصات ورود به Cpanel خود را وارد نمایید و بر روی دکمه تایید تنظیمات FTP کلیک نمایید تا مشخص بشود که اطلاعات صحیح وارد شده است یا خیر ، پس از آن بر روی دکمه پیدا کردن خودکار آدرس دیسک کلیک کرده تا آدرس جوملا برای شما به صورت خودکار وارد شود. سپس بر روی دکمه ادامه کلیک نمایید.

در این مرحله شما باید اطلاعات مهمی از نظیر رمز عبور مدیر ، ایمیل و نام سایت خود را وارد نمایید.


Cpanel install joomla14.jpg


با زدن دکمه نصب اطلاعات نمونه ، اطلاعات نمونه بر روی سایت شما نصب خواهد شد ، این اطلاعات نمونه به شما کمک می‏کند تا بهتر با ساختار جوملا آشنا شوید و پس از درک ساختار می‏توانید تمامی اطلاعات را به سادگی حذف نمایید.

پس از انجام عملیات این قسمت بر روی دکمه ادامه کلیک نمایید تا به مرحله پایانی برسید.


Cpanel install joomla15.jpg


به شما تبریک میگوییم شما موفق شدید که جوملا 1.5 را با موفقیت نصب نمایید. قبل از استفاده از جوملا شما باید پوشه installation را در جوملا حذف نمایید که در تصویر زیر مشخص شده است:


Cpanel install joomla16.jpg


پس از حذف پوشه installation شما می‏توانید با وارد کردن عبارت administrator در انتهای آدرس وب سایت خود بخش مدیریت را مشاهده نمایید:


Cpanel install joomla17.jpg


نام کاربری admin و رمز عبوری را که در مرحله 6 انتخاب نموده اید را وارد نموده و سپس بر روی دکمه ورود کلیک نمایید.

پس از ورود شما باید صفحه‏ای مانند تصویر زیر را مشاهده نمایید.


Cpanel install joomla18.jpg


لازم به ذکر است این آموزش بر اساس جوملا 1.5 و Cpanel 11 تهیه شده است.8.pngاستفاده از مطالب دانشنامه جوملا فارسی - مامبو فارسی با ذکر منبع ( دانشنامه جوملا فارسی ) و لینک مستقیم به http://docs.joomlafarsi.com بلامانع است.