فایروال   

از دانشنامه جوملا فارسی - مامبو فارسی
پرش به: ناوبری، جستجو

فایروال چیست ؟ فایروال (Firewall) یا "دیواره آتشین" به برنامه و نرم افزاری گفته می‌شود که اجازه ورود هر برنامه‌ای را به کامپیوتر مورد نظر نمی‌دهد. در واقع فایروال همانند دیواری عمل می‌کند که سوراخ دارد، هنگامی که فایل‌های مخرب قصد ورود به رایانه ای را داشته باشند، به دیوار برخورد می‌کنند. فایروال‌ها هر کدام برای کار خاصی طراحی می‌شوند اما یک هدف را دنبال می‌کنند و آن جلوگیری از نفوذ به یک رایانه است. بعضی از فایروال‌ها برای رایانه‌های شخصی ساخته می‌شوند. یعنی در کامپیوتر‌های شخصی و خانگی کاربرد دارند. این نرم افزار‌ها تعدادشان بسیار زیاد است و بسیار آسان یافت می‌شوند. اما فایروال‌های تحت شبکه که مخصوص محافظت از یک شبکه هستند نایاب تر از فایروال‌های عمومی می‌باشند. در فایروال‌های عمومی، اگر یک کد مخرب یا یک برنامه ناشناس یا یک پورت اسکنر بخواهد وارد رایانه شخصی بشود، آن نرم افزار جلوی عملکرد را می‌گیرد یا اجازه ادامه کار را از صاحب رایانه می‌خواهد. اما در فایروال‌های شبکه ممکن است یک فایل مخرب یا کد، در کل شبکه و کامپیوتر‌های زیر مجموعه آن انتشار پیدا کند. آن زمان است که دیواره آتشین به کمک می‌آید، ابتدا فایل مخرب را شناسایی می‌کند سپس به پاکسازی آن می‌پردازد. به همین دلیل است که معمولا فایروال‌ها همراه با یک آنتی ویروس عرضه می‌شوند.

از ویژگی‌های یک فایروال سادگی پیکربندی آن است. سادگی پیکربندی شامل امکان راه اندازی سریع فایروال و مشاهده سریع خطاها و مشکلات است.در واقع بسیاری از مشکلات امنیتی که دامنگیر شبکه‌های می‌شود به پیکربندی غلط فایروال بر می‌گردد. لذا پیکربندی سریع و ساده یک فایروال، امکان بروز خطا را کم می‌کند. برای مثال امکان نمایش گرافیکی معماری شبکه و یا ابزرای که بتواند سیاست‌های امنیتی را به پیکربندی ترجمه کند، برای یک فایروال بسیار مهم است.

فایروال‌های رایانه‌های شخصی دو سبک هستند:

1.فایروال‌های Personal

2.فایروال‌های Advance

رایج ترین نوع، مدل Personal است که بیشتر آنتی ویروس‌های جدید به این مدل مجهز هستند. دیواره‌های آتشین از نوع Personal خصوصی و شخصی هستند و مربوط به یک سیستم خاص می‌شوند. این نوع از فایروال‌ها همه کار‌ها را به صورت خودکار و سریع انجام می‌دهند و سادگی پیکربندی در آن‌ها رعایت می‌شود. استفاده از فایروال‌های Personal برای افراد عادی توصیه می‌شود.

اما فایروال‌های Advance فایروال‌هایی هستند که از مدل Personal بسیار پیشرفته تر می‌باشند. این نوع ، در میان مردم زیاد رایج نیست به این دلیل که باید همه دستور‌ها از طریق کاربر وارد شوند. این مدل از فایروال‌ها دستی هستند و خودکار نـمی‌باشند. معمولا برنامه نویسان و هکر‌ها از این نوع فایروال‌ها استفاده می‌کنند. زیرا برای کار خودشان ضرر ندارد و تنضیمات آن بر عهده خودشان است.

8.pngاستفاده از مطالب دانشنامه جوملا فارسی - مامبو فارسی با ذکر منبع ( دانشنامه جوملا فارسی ) و لینک مستقیم به http://docs.joomlafarsi.com بلامانع است.