فناوری VDSL   

از دانشنامه جوملا فارسی - مامبو فارسی
پرش به: ناوبری، جستجو

VDSL سریعترین فناوری و غلبه بر Adsl

یک سیستم تلفن معمولی شامل یک جفت سیم مسی ساده هست که توسط شرکت مخابرات محلی در خانه هر مشترک نصب شده است، این خطوط مسی از نظر پهنای باند، ظرفیت بالایی علاوه بر ظرفیت مورد نیاز برای انتقال صوت (مکالمه تلفنی) را دارا هستند.

سیگنال‌های صوتی همواره بخش ناچیزی از این ظرفیت را اشغال می‌نمایند.

DSL

فناوری DSL از ظرفیت باقیمانده این خطوط برای انتقال اطلاعات بدون اختلال و آسیب رساندن به مکالمات صوتی و حتی به صورت همزمان استفاده می‌نماید.

محدوده سیگنال‌های بسامدی صوت انسان در هنگام مکالمه بین 400 تا 3400 هرتز است، این در حالی است که سیم‌های مسی توانایی بالقوه ارسال چندین میلیون هرتز را نیز دارند، پس عملاً حجم زیادی از ظرفیت این سیم‌ها بدون استفاده باقی خواهد ماند. فناوری DSL برای استفاده از این ظرفیت از دو بخش تجهیزاتی بهره می‌گیرد، یکی در طرف مشتری (مشترک خدمات) و دیگری در طرف فراهم آورنده خدمات.

 • فرستنده گیرنده:در مکانی که مشتری قرار دارد یک فرستنده DSL قرار می‌گیرد.

DSLAM

این وسیله که در طرف فراهم آورنده خدمات قرار می‌گیرد، به منظور فراهم آوردن خدمات DSL برای چندین مشترک به کار می‌رود.

فرستنده گیرنده DSL معمولاً توسط کاربران به نام مودم DSL شناخته می‌شود، اما کارشناسان شرکت فراهم آورنده یا ISP این تجهیزات را به نام ATU-R(3) می‌شناسند. گذشته از نام، این وسیله، ابزاری است برای اتصال رایانه کاربران به خطوط DSL.

این اتصال می‌تواند به چند طریق برقرار شود که متداول ترین روش، استفاده از درگاه USB رایانه هست.

محدودیت در مسافت

DSL فناوری است که تقریباً وابسته و حساس به مسافت است، به این معنی که هرچقدر طول اتصالات (فاصله میان مشترک تا فراهم کننده خدمات) بیشتر باشد، کیفیت سیگنال‌ها و سرعت ارتباط کاهش می‌یابد. بنابراین خدمات ADSL محدودیتی دارند که حداکثر مسافت میان مودم و ISP را تا تقریباً 5 کیلومتر محدود می‌نمایند، چنانچه با افزایش فاصله از میزان یاد شده، مشترکین نمی‌توانند از حداکثر سرعت ممکن بهره مند گردند.

در این میان نکته‌ای که ممکن است باعث تعجب و سوال شود این است که این خدمات از نظر مسافت محدودیت دارند اما تماس‌ها و مکالمات صوتی هیچ محدودیتی در مسافت‌های زیاد ندارند، پاسخ این است که در مراکز تلفن، تقویت کننده‌هایی برای بهبود و تقویت سیگنال‌های صوتی به کار رفته است اما این تقویت کننده‌ها با سینگال‌های DSL سازگار نیستند و باعث آشفتگی و اختلال در روند تبادل داده می‌گردند. در حقیقت مدار گفته شده و نیز فیبرهای نوری به عنوان خطوط دسترسی موانعی جدی برای اتصال به شبکه DSL به شمار می‌روند.

امروزه اغلب تجهیزات DSL سازندگان مختلف با فناوری DMT(4) سازگار هستند. DMT سیگنال‌ها را به 247 کانال جداگانه تقسیم می‌کند که هر یک از آنها پهنایی برابر (khz)4 کیلوهرتز دارند. برای درک بهتر، تصور کنید که خط مسی تلفن شما به 247 رشته نازک تقسیم شود و به هر کدام از آنها یک مودم متصل گردد، با این روش شما قادر خواهید بود تا سرعتی معادل 247 مودم را به یک باره بر روی رایانه خود داشته باشید. هر یک از این 247 کانال در هر لحظه سطح کیفیت سیگنال را بررسی می‌نمایند و در صورتی که هر یک از کانال‌ها کیفیت نامطلوبی را ارایه دهد به سرعت از طریق کانال دیگری اتصال را برقرار می‌کنند، بنابراین در این سیستم، ارتباط، ناپیوسته و پایدار برقرار می‌ماند و همواره در جستجو برای یافتن مناسب ترین کانال جهت ارسال و دریافت داده فعالیت می‌کند.

سرعت VDSL:52

VDSL نیز هم چون فناوری DSL عمل می‌نماید، اما با این تفاوت که سرعتی باور نکردنی را برای دسترسی به شبکه فراهم می‌آورد. سرعتی معادل 52 مگا بایت بر ثانیه برای دریافت و 16 مگابایت بر ثانیه برای ارسال.

چنین سرعتی چندین برابر ADSL است، اما محدودیت مسافت در VDSL بیشتر و تقریباً در حدود حداکثر یک کیلومتر است.

انواع خدمات DSL

(ADSL)یا DSL نامتقارن

کلمه نامتقارن از آن جهت به این روش اطلاق می‌گردد که در آن، میزان سرعت دانلود (دریافتی) از سرعت آپلود (ارسالی) بالاتر است، چرا که اغلب کاربران اینترنت بیشتر دریافت کننده اطلاعات هستند تا ارسال کننده آن.

(HDSL) مخفف DSL نرخ داده بالا

شیوه‌ای که نرخ تبادل اطلاعات (ارسال و دریافت) در آن یکسان هست.

(DSL-ISDN)

این روش که کمترین سرعت در میان انواع دیگر را برای ارسال و دریافت فراهم می‌آورد، به کاربر اجازه می‌دهد تا با سرعتی حداکثر برابر 144 کیلو بایت بر ثانیه به شبکه دسترسی داشته باشد.

(MSDSL) یا DSL متقارن با سرعت‌های مختلف

این روش علاوه بر یکسان بودن نرخ سرعت ارسال و دریافت، به خدمات دهنده امکان می‌دهد تا براساس هزینه پرداختی مشترکین، میزان سرعت دسترسی آنها را کاهش و یا افزایش بخشد. (تعریف خدمات با سرعت‌ها و هزینه‌های مختلف).

(SDSL) یا DSL متقارن

این خدمات نیز همانند HDSL نرخ ارسال و دریافت برابر را فراهم می‌آورند اما نیازمند یک خط جداگانه از تلفن هستند.

(RADSL) یا DSL با نرخ تطبیقی

این روش که عمومی ترین شیوه اتصال DSL است به یک مودم DSL اجازه می‌دهد تا میزان سرعت دسترسی را برحسب کیفیت سیگنال‌ها و مسافت مورد نظر تنظیم نماید.

(VDSL) یا DSL با نرخ سرعت بسیار بالا

این روش حداکثر سرعت ممکنه در خدمات DSL را برای کاربران به شکل غیرمتقارن فراهم می‌آورد، اما مشکل اصلی آن محدودیت در مسافت است.

(VODSL) یا صوت بر DSL

نوعی شبکه تلفنی مبتنی بر IP که در آن چندین خط تلفن منفرد، با قابلیت انتقال داده می‌گردد.

ADSL تکنولوژی

در اختیار داشتن سرعت همان چیزی است که همیشه در پی آن هستیم. فن‌آوری ADSL پاسخی است به آنها که به سرعت احتیاج دارند تا با استفاده از آن زودتر به هدف برسند، و از دیگر روش‌های دسترسی با استفاده از مودم‌ها و خط‌های تلفن به ستوه آمده‌اند و در پی آن هستند تا با استفاده از این راهکار و با سرعت مطلوب به پاسخ خود برسند. ADSL تکنولوژی جدیدی است که بر بستر کابل تلفن قدیمی‌و آشنای خودمان عمل می‌کند. نصب یک سیستم ویژه در داخل پست مخابراتی هر منطقه، مشترکین تلفن آن منطقه را به سادگی و بدون نیاز به هر نوع دخل و تصرف سخت‌افزاری و یا نرم‌افزاری، از این سرویس بهره‌مند می‌نماید.

از این ساده‌تر ممکن نیست

این تکنولوژی بهترین و بیشترین سرعت را بدون نیاز به تدارک زیرساخت‌های جدید ممکن ساخته است. استفاده از سیم‌کشی‌های موجود تلفن بدون نیاز به اتصال به دستگاه‌های حجیم و پیچیده، کار مصرف ‌کننده را بسیار راحت می‌نماید. برای داشتن یک اتصال ADSL در محل مصرف‌ کننده تنها نیاز به یک مودم ویژه است. پس از برقراری ارتباط، تنها هزینه ثابت خط ADSL به شکل ماهانه و با توجه به پهنای باند دریافتی به عنوان هزینه دریافت می‌شود. در حالیکه از ارتباط ADSL استفاده می‌کنید ارتباط تلفنی شما همیشه آزاد و در دسترس است. هزینه تلفن تنها در صورت استفاده از تلفن محاسبه می‌شود و ربطی به استفاده از خط ADSL ندارد.

DSL چیست

محبوب‌ترین تکنولوژی باند پهن در جهان یعنی DSL بیش از 30 میلیون مشترک تا پایان بهار 2004 به کاربران اینترنت افزوده و تعداد بهره‌مندان جهانی را به 78 میلیون در کل رسانده که این رشد بیش از دو برابر دیگر روش‌های متکی بر پهنای باند بوده است. تکنولوژی DSL یکی از انواع انتقال پرسرعت بوده است که با تلفن معمولی شما را قادر می‌سازد تا ضمن دسترسی به اینترنت پرسرعت از امکان دریافت صدا و تصویر با کیفیت بالا استفاده کنید. نوع دیگر همین تکنولوژی ADSL است که یکی از انواع فن آوری DSL است، که در این روش سیستم‌های سخت‌افزاری ویژه (DSLAM) باید در پست‌های مراکز مخابراتی نصب گردند. پس از نصب این سیستم‌ها و با استفاده از کابل‌های تلفن، سرویس قابل راه‌اندازی می‌شود، بدین لحاظ از نظر هزینه برای دولت و مصرف‌ کننده بسیار قابل قبول است. زیرا هزینه کابل‌کشی مجدد به هیچیک از طرفین تحمیل نمی‌شود. مصرف‌‌ کننده این سرویس تنها به یک مودم ADSL احتیاج دارد.

DSL چگونه کار می‌کند

با استفاده از زوج سیم‌های مخابرات برای تلفن خانگی ما تنها از یک پانصدم امکانات بالقوه این سیم‌ها استفاده می‌کنیم و مابقی بلااستفاده می‌ماند. ADSL پهنای باند 1.1 مگاهرتزی خطوط مسی را به کانال‌های 4 کیلوهرتزی تقسیم می‌کند و آخرین کانال را جهت ارسال صدا و فاکس معمولی تخصیص می‌دهد و 256 کانال دیگر را برای انتقال دو طرفه اطلاعات استفاده می‌کند; به این ترتیب که 64 کانال را برای خط ارسال اطلاعات و 128 کانال دیگر را جهت دریافت اطلاعات استفاده می‌کند. در بهترین حالت اگر 192 کانال 4 کیلو هرتزی موجود را استفاده کند، در تئوری سرعت باید به حدود 9 مگابیت در ثانیه برسد.

در حال حاضر سرعت خطوط ADSL در بهترین حالت 2 مگابیت در ثانیه می‌باشد.در عمل، این خطوط اطلاعات زنجیره وار دیجیتال را به اطلاعات پارالل در دو سر انتقال اطلاع تبدیل می‌کنند. دقیقا مشابه کاری که در مودم‌های خطوط عادی انجام می‌شود.

سرعت انتقال اطلاعات در محدوده ذکر شده به عواملی از جمله فاصله ارتباطی و نوع سیم استفاده شده بستگی دارد.حال با استفاده از سخت‌افزارهایی که بتوانند داده‌ها را فشرده‌سازی، ارسال و دریافت نمایند می‌توانیم این قابلیت بلااستفاده را هم به کار بگیریم. یکی از این سخت‌افزارها در پست مخابرات نصب و دیگری در محل استفاده‌کننده نصب می‌شود. ارتباط از طریق سیم تلفن قبلی شما برقرار می‌شود بدون اینکه اختلالی در ارتباطات تلفنی بوجود آید. حالا به شرط اینکه مودم همیشه به خط وصل و روشن باشد ارتباط شما با اینترنت همیشه برقرار خواهد بود در عین حال اینکار برای مکالمات تلفنی مشکلی پیش نمی‌آورد.

برتری‌های فنی DSL

 • اتصال دائم و بی‌وقفه و مطمئن به شبکه مخابرات و شبکه جهانی اینترنت برقرار است.
 • هزینه ثابت ماهانه بدون هزینه نصب (کمتر از 400000 ریال برای 256Kbps )[ حجم ارسال و دریافت محدوده و هزینه‌ای ندارد ].
 • تجهیزات تحویلی به مشتری رایگان است.
 • فاصله زمان درخواست تا تحویل سیستم کوتاه می‌شود.
 • از حداقل تجهیزات در محل کار یا خانه استفاده می‌شود.
 • سرعت سیستم به قدری بالا خواهد بود که سرویس‌های دیگر اینترنت نیز مانند صوت و تصویر متحرک، برای استفاده در دسترس خواهند بود.
 • نیاز به کابل‌کشی مجدد نیست.
 • می‌توان بیش از یک نفر از هر اتصال استفاده نمود.
 • در شرایط ایده‌آل (نبود نویز بر روی سیم‌ها، فاصله کم تا مرکز مخابراتی) حداکثر سرعت دریافت 8Mbps و سرعت ارسال 1Mbps خواهد بود.
 • اداره و کنترل کارهای چنین اتصالی نیز به سادگی همان کاری است که با تلفن منزل انجام می‌دهیم.
 • به علت سرعت بالا (دریافت و ارسال) امکان برقراری جلسات و سمینارهای مجازی با سهولت میسر است.
 • بازشدن راه برای انجام پروژه‌هایی مانند دولت الکترونیک، پزشکی الکترونیک، آموزش سمعی بصری الکترونیک، شبکه اختصاصی الکترونیک و مجموعه وسیعی از دیگر کاربردهای الکترونیک.
 • مسافت 8/1 کیلومتری تحت پوشش شبکه برای تامین سرعت 8 Mbps.
 • ارائه انواع سرویس‌های مختلف براساس بستر شبکه DSL مانند VODSL، Video on demand، VOIPمنبع: سایت میکرورایانه

ویرایش: تیم مامبولرن

8.pngاستفاده از مطالب دانشنامه جوملا فارسی - مامبو فارسی با ذکر منبع ( دانشنامه جوملا فارسی ) و لینک مستقیم به http://docs.joomlafarsi.com بلامانع است.