نصب جوملا 1.5 فارسی در Plesk   

از دانشنامه جوملا فارسی - مامبو فارسی
پرش به: ناوبری، جستجو

آموزش نصب

اگر بخواهید که جوملا را بر روی Plesk نصب نمایید


Plesk install joomla0.jpg
باید آخرین نسخه جوملا تیم جوملا فارسی را از سایت جوملا فارسی دانلود کرده، با استفاده مشخصات FTP کنترل پنل Plesk ، آن را در پوشه‏‌ای به نام joomla در پوشه httpdocs آپلود نمایید:


Plesk install joomla1.jpg


در این مرحله باید یک پایگاه داده برای جوملا ایجاد کنید. به این منظور در صفحه اصلی Plesk بر روی گزینه Databases کلیک نمایید:


Plesk install joomla2.jpg


در صفحه باز شده بر روی گزینه Add New Database کلیک نمایید:


Plesk install joomla3.jpg


در صفحه بعد در قسمت Database name نام پایگاه داده را وارد نموده و بر روی گزینه OK کلیک نمایید:


Plesk install joomla4.jpg


در صفحه بعد بر روی گزینه Add New Database User کلیک نمایید:


Plesk install joomla5.jpg


در صفحه بعد مشخصات پایگاه داده را وارد نموده و بر روی دکمه OK کلیک نمایید:


Plesk install joomla6.jpg


اکنون همه موارد جهت نصب جوملا فارسی آماده است و فقط باید آدرس http://www.yourdomain.com/joomla را در مرورگر خود وارد نمایید تا عملیات نصب آغاز شود:

برای اینکه نصب جوملا آسان تر شود، جوملا یک نصب کننده تحت وب آماده کرده است تا شما نیازی به پیکربندی جوملا به صورت دستی نداشته باشید.

برای شروع نصب شما باید مسیری را که فایل‌‏های جوملا در آن استخراج شده‏‌اند را وارد نمایید، که احتمالاً آدرس آن به صورت http://www.yourdomain.com/joomla می‏‌باشد.

بعد از وارد کردن آدرس جوملا در مرورگر صفحه‏‌ای مانند تصویر زیر را که اولین مرحله نصب جوملا می‏باشد مشاهده خواهید نمود:


Cpanel install joomla8.jpg


گزینه fa-IR– Persian زبان فارسی که مخصوص ایران می‏باشد را انتخاب نموده و بر روی دکمه ادامه کلیک نمایید تا به مرحله بعد بروید.

در مرحله کنترل مراحل نصب اطلاعاتی براساس phpinfo که ضروری می‏‏‌باشند به شما نمایش داده می‌‏شود که باید همگی سبز رنگ باشند، اگر یکی از این موارد قرمز باشد، ممکن است در کار کرد جوملا مشکلاتی بوجود آید.


Cpanel install joomla9.jpg


پس از برطرف کردن مشکلات ، بر روی دکمه ادامه کلیک نمایید تا به مرحله بعد بروید

در مرحله مجوز استفاده از جوملا ، مجوز استفاده از جوملا نمایش داده می‌‏شود:


Cpanel install joomla10.jpg


مجوز استفاده از جوملا ، GNU GPL v2 می‏‏باشد که جوملا براساس آن منتشر شده است. پیشنهاد می‌‏کنیم حتما مجوز را مطالعه کنید و سپس بر روی دکمه ادامه کلیک نمایید.

در مرحله تنظیمات پایگاه داده، جوملا باید با پایگاه داده ایجاد شده ارتباط برقرار نماید. بدین منظور شما باید اطلاعات مربوط به پایگاه داده را وارد نمایید:


Cpanel install joomla11.jpg


در قسمت نوع پایگاه داده شما نوع پایگاه داده را MySQL انتخاب نمایید. در ادامه باید نام کاربری و رمزعبور پایگاه داده را وارد نمایید.


Cpanel install joomla12.jpg


در قسمت تنظیمات پیشرفته می‌‏توانید انتخاب کنید که اطلاعات پایگاه داده شما حذف شود یا از اطلاعات آن پشتیبان گیری شود. همچنین می‌‏توانید پیشوند پایگاه داده را تغییر دهید که به صورت پیش فرض jos_ می‌‏باشد. بعد از وارد کردن اطلاعات بر روی دکمه ادامه کلیک نمایید تا به مرحله بعد بروید.

در مرحله تنظیمات FTP شما می‏‌توانید انتخاب کنید که از FTP استفاده می‌‏کنید یا خیر ، FTP این امکان را به شما می‌‏دهد تا دیگر نیازی به تغییر دسترسی فایل‌‏ها و پوشه‌‏ها نداشته باشید. اگر شما FTP را فعال کنید باید Safe Mode در تنظیمات PHP شما خاموش باشد.


Cpanel install joomla13.jpg


مشخصات ورود به کنترل پانل خود را وارد نمایید و بر روی دکمه تایید تنظیمات FTP کلیک نمایید تا مشخص بشود که اطلاعات صحیح وارد شده است یا خیر پس از آن بر روی دکمه پیدا کردن خودکار آدرس دیسک کلیک کرده تا آدرس جوملا برای شما به صورت خودکار وارد شود. سپس بر روی دکمه ادامه کلیک نمایید.

در این مرحله شما باید اطلاعات مهمی از نظیر رمز عبور مدیر ، ایمیل و نام سایت خود را وارد نمایید.


Cpanel install joomla14.jpg


با زدن دکمه نصب اطلاعات نمونه ، اطلاعات نمونه بر روی سایت شما نصب خواهد شد، این اطلاعات نمونه به شما کمک می‌‏کند تا بهتر با ساختار جوملا آشنا شوید و پس از درک ساختار می‌‏توانید تمامی اطلاعات را به سادگی حذف نمایید.

پس از انجام عملیات این قسمت بر روی دکمه ادامه کلیک نمایید تا به مرحله پایانی برسید.


Cpanel install joomla15.jpg


به شما تبریک می‌‏گوییم شما موفق شدید که جوملا 1.5 را با موفقیت نصب نمایید. قبل از استفاده از جوملا شما باید پوشه installation را در جوملا حذف نمایید که در تصویر زیر مشخص شده است:


Cpanel install joomla16.jpg


پس از حذف پوشه installation شما می‌‏توانید با وارد کردن عبارت administrator در انتهای آدرس وب سایت خود بخش مدیریت را مشاهده نمایید:


Cpanel install joomla17.jpg


نام کاربری admin و رمز عبوری را که در مرحله 6 انتخاب نموده‌‏اید را وارد نموده و سپس بر روی دکمه ورود کلیک نمایید.

پس از ورود شما باید صفحه‏‌ای مانند تصویر زیر را مشاهده نمایید.


Cpanel install joomla18.jpg


8.pngاستفاده از مطالب دانشنامه جوملا فارسی - مامبو فارسی با ذکر منبع ( دانشنامه جوملا فارسی ) و لینک مستقیم به http://docs.joomlafarsi.com بلامانع است.