نکته‌های لیست شدن SMF در موتور جستجو   

از دانشنامه جوملا فارسی - مامبو فارسی
پرش به: ناوبری، جستجو

مقدمه

همانطوری که می‌دانید سایت‌ها به دو روش باز می‌شوند: یکی با www و دیگری بدون آن یعنی http://www.DarDastras.com و http://DarDastras.com هر دو یک صفحه هستند و هیچ فرقی با هم ندارند.

این موضوع برای تمامی صفحات سایت شما صادق است ... مثلا http://www.dardastras.com/forums/index.php با http://dardastras.com/forums/index.php

وقتی سایتی را در اینترنت معرفی می‌کنید گوگل وارد هر دو آدرس می‌شود و این دو آدرس را ، آدرس‌های متفاوت از هم می‌شناسد. زمانیکه گوگل دو آدرس با یک محتوا که هر دو متعلق به دامنه شماست را پیدا می‌کند از پیج رنک شما کم می‌کند.

پس راه چاره چیست؟

اینکه صفحاتی بدون www را redirect کنید به صفحاتی که دارای www هستند تا گوگل از هر صفحه شما دو بار در سایتش ایندکس نکند.

این کار بیشتر برای سیستم‌های مامبو و جوملا کاربرد دارد زیرا SMF تقریبا این مشکل را برطرف کرده است.

وقتی شما ادرس SMF رو بدون www وارد می‌کنید SMF خودش یک www در ابتدا و انتها اضافه می‌کند


یک نکته

یکی از نکات برای ایندکس شدن بهتر انجمن در موتور جستجو جلوگیری از دیدن لینک‌ها توسط مهمان هست یعنی نباید لینک‌ها را از دید مهمان‌ها پنهان کنید ... خیلی از مدیر‌ها این کار را می‌کنند تا به اجبار هم شده اعضا در انجمن عضو شوند.

حداقل به نظر می‌رسد بهترین کار اینست که فقط عکس‌ها از دید مهمان مخفی شود ...

حالا چرا لینک‌ها بهتر است که مخفی نباشد؟

موتورهای جستجو به صورت مهمان وارد انجمن می‌شوند ... زمانیکه وارد یک موضوع می‌شوند پارامتر‌های داخل موضوع را در نظر می‌گیرند.

یکی از این پارامتر‌ها که خیلی مهم است لینک‌ها هستند ... بهتر است که موتور جستجو این لینک‌ها را ثبت کند از برهان خلف استفاده می‌کنیم و به این سوال جواب می‌دهیم... مخفی نبودن این لینک‌ها چه فایده‌ای دارد؟

شما می‌توانید لینک‌های سایت را در امضای خود قرار دهید ... به این صورت موتور جستجو وارد هر موضوعی از شما می‌شود لینکی که در امضا قرار دادید را ثبت می‌کند و رنک انجمن و سایت شما بالا می‌رود ... شما می‌تونید از بک لینک هم استفاده کنید ... یعنی لینکی از تاپیک‌های دیگر در یک موضوع دیگر قرار دهید ... این کار باعث می‌شود تا وقتی موتور جستجو وارد موضوعی شد لینکی از یک موضوع دیگر در خودش ثبت کند و این وضعیت انجمن شما را بهتر می‌کند.

این دو نکته یعنی بک لینک‌ها و امضا تاثیر زیادی در ایندکس شدن دارد و به آن دقت کنید و همینطوری از آن نگذرید.

حالا به این نتیجه می‌رسیم که بهتر است لینک‌ها مخفی نباشد و کاری کنیم موتور جستجو به عنوان مهمان لینک‌ها را ببینید.

اگه توجه کنید مامبولرن هم از این بسته استفاده نمی‌کند و رتبه خوبی در گوگل و .. دارد.

ساب دامین

بحث امروز ما در مورد ساب دامین یا همان زیر دامنه است

راستی چرا بعضی سایت‌ها برای ورود به انجمن از لینک http://forum.mydomain.com استفاده می‌کنند؟

و چرا بعضی‌ها از http://www.mydomain.com/forum استفاده می‌کنند؟ (دقیقا مثل مامبولرن)

اصلا کدامیک بهتر است؟

نمی‌شود گفت کدام بهتر است ... چون بستگی به نوع فعالیت دارد.

وقتی اسپایدر‌های موتور جستجو وارد سایت از نوع http://www.mydomain.com/forum می‌شوند و به مرور زمان موضوعات انجمن را ایندکس می‌کنند به مرور زمان رتبه صفحه اصلی (http://www.mydomain.com) را هم بالا می‌برند و این کار برای سایت‌هایی مناسب است که فعالیت کمی ‌در صفحه اول دارند .... شاید بتوان گفت مامبولرن از آن دسته سایت‌هاست که صفحه اولش به کمک انجمنش رشد پیدا کرده و به رتبه 5 در گوگل رسیده است.

حالا فرض کنیم اسپایدر‌ها وارد http://www.mydomain.com بشوند از طریق لینک انجمن که به شکل http://forum.mydomain.com هست وارد انجمن می‌شوند و انجمن را هم در خود ثبت می‌کنند، اینجاست که بالا رفتن رتبه انجمن تاثیری در بالا رفتن رتبه سایت ندارد ولی روند رشد بالا رفتن رتبه اینطوری بهتر است، زیرا موتور جستجو انجمن را مثل سایت جداگانه می‌شناسد و انجمن را زیر مجموعه‌ای از صفحه اصلی نمی‌داند.

این عمل برای سایت‌هایی مناسب است که فعالیت سایت و انجمنشون در حد مطلوب باشد، یکی ار فوایدی که این کار دارد اینست که وقتی لینک صفحه اصلی سایت را در انجمن قرار دهید مانند اینست که یک سایت دیگر تبلیغ می‌کنید یا اینکه با یک سایت دیگر تبادل لینک کردید و موتور جستجو برای این لینک‌ها ارزش زیادی قائل هستند، اینطوری انجمن و سایت به طور جداگانه پیشرفت می‌کنند و البته گوگل نیازی نیست برای رسیدن به یک موضوع از انجمن راه طولانی را طی کند و از مسیر /forum/ و /index.php/ بگذرد، هر چقدر تعداد مسیر بیشتر باشد گوگل سخت‌تر مطالب را ایندکس می‌کند، شما به این کار (http://forum.mydomain.com) یک مسیر را کم می‌کنید و این خیلی ارزشمند است، یعنی http://www.mydomain.com/forum که دارای دو مسیر را تبدیل می‌کنید به http://forum.mydomain.com که یک مسیر محسوب می‌شود.گرد آورنده و مطرح کننده : جاوید‌هادی

ویرایش تیم مامبولرن

8.pngاستفاده از مطالب دانشنامه جوملا فارسی - مامبو فارسی با ذکر منبع ( دانشنامه جوملا فارسی ) و لینک مستقیم به http://docs.joomlafarsi.com بلامانع است.