چگونه فایل‌های بزرگ را Split یا کوچک کنیم؟ (Split Archive)   

از دانشنامه جوملا فارسی - مامبو فارسی
پرش به: ناوبری، جستجو

منظور از Split یا Split Archive چیست؟

اصطلاح Split Archive در علوم کامپیوتر به معنی تقسیم کردن یک فایل بزرگ، به دو یا چند قسمت کوچکتر گفته می‌شود. این عمل می‌تواند برروی یک یا مجموعه‌ای از فایل‌ها هم صورت گیرد.


چه برنامه‌هایی چنین عملی را انجام می‌دهند؟

تقریبا، اکثر برنامه‌های Compressor این توانایی را به کاربران می‌دهد. مانند: WinRAR و WinZIP و ...


این عمل چه فایده ای دارد؟

زمانی که می‌خواهید فایلی یا مجموعه فایل‌هایی با حجم زیاد را از طریق اینترنت به یک سایت Upload نمایید، Upload کردن یک فایل حجیم بسیار زمان بر بوده و مشکل می‌باشد (با توجه به سرعت اینترنت) و یا اصلا ممکن است محدودیتی در حداکثر بزرگی فایل داشته باشید. مانند emailها و بعضی Webhosting سایت‌ها و ...


چگونه با برنامه WinRAR فایل‌های Split درست کنیم؟

  • بعداز نصب برنامه فوق، برروی فایل یا پوشه (فولدر) مورد نظر راست کلیک نمایید و از منوی ظاهر شده گزینه Add to Archive... را انتخاب نمایید.
  • Dialog Boxی با نام "Archive name and parameters" ظاهر می‌شود در قسمت "Split to volumes, byte" ظرفیت مورد نظر خود را به byte وارد نمایید و OK را کلیک نمایید. مثلا اگر یک فایل 12 مگا بایتی را می‌خواهید به قسمت‌های 3MB تبدیل نمایید از فرمول زیر ابتدا واحد MB را به byte تبدیل نمایید:


n MB *1024*1024 = y byte 3MB *1024 *1024 = 3145728 byte


دقت نمایید که اولین فایل Split با عبارت Part1 مشخص می‌شود.


چگونه با برنامه WinZIP فایل‌های Split درست کنیم؟

  • بر روی فایل یا پوشه مورد نظر راست کلیک نمایید و از منوی ظاهر شده گزینه "Add to Archive..." را انتخاب نمایید.
  • Dialog Boxی با نام "Add" ظاهر می‌شود در قسمت "Split Zip file" ظرفیت مورد نظر خود را وارد نمایید و OK را کلیک نمایید. خوبی برنامه Winzip در این است که می‌توانید به هر واحدی که خواستید عددی را وارد نمایید.


چگونه فایل‌های Split را باز کنیم ؟

بر روی اولین فایل Split -که در انتهای نام آن عبارت Part1 نوشته شده است- راست کلیک نمایید و از منوی ظاهر شده گزینه "Extract Here" را انتخاب نمایید. فایل و یا فایل‌های موجود در Split Archive بر روی هارد دیسک شما باز شده و به حالت اول بر می‌گردد.

توجه: اگر خواستید فایل‌های Split را در Folderی خاص یا هر جای دیگری در هارد دیسک خود، آنها را باز نماید، باید گزینه "Extract files..." را انتخاب نمایید و مکانی را در قسمت "Destination Path" مشخص نمایید.


منبع: سايت ميكرو رايانه


8.pngاستفاده از مطالب دانشنامه جوملا فارسی - مامبو فارسی با ذکر منبع ( دانشنامه جوملا فارسی ) و لینک مستقیم به http://docs.joomlafarsi.com بلامانع است.