Apache   

از دانشنامه جوملا فارسی - مامبو فارسی
پرش به: ناوبری، جستجو
Apache Logo

آپاچی یک برنامه اجرایی HTTP SERVER در محیط کامپیوتری است که به دلیل برخی از امکانات ویژه‌ای که دارد به سرعت در حال گسترش است. می‌توان گفت که آپاچی برای برنامه نویسان حرفه‌ای برنامه‌ای فوق العاده‌است که به لحاظ امنیتی نیز به حفاظت سرورها و برنامه‌های موجود در آنها کمک می‌کند.

متداولترین استفاده از ویژگیهای این برنامه htaccess. است که طراحان حرفه‌ای در محیط لینوکس از آن بهره می‌گیرند. برای نمونه زمانی که بخواهند اولین صفحه در سایت صفحه بخصوصی باشد با یک دستور در آن پرونده (فایل) این امر ممکن می‌گردد و یا زمانی که صاحب سایت مایل نیست که فایلهای موجود در سرور وی توسط دیگران دزدیده شود و بخواهد که مانع از پیوند مستقیم آنها شود آپاچی کمک می‌کند تا به خواستشان برسند. زمان که برنامه نویس بخواهد که محل واقعی صفحات دیده نشود نیز این برنامه مورد استفاده قرار می‌گیرد.

کاربردها

یکی از کاربردی‌ترین موارد مربوط به آپاچی برای برنامه نویسان استفاده از پرونده (فایل).htaccess است. برنامه نویس می‌تواند با اعمال تغییراتی در این پرونده که بر هر شاخه‌ای قابل اضافه شدن است دستورات ویژه آن شاخه را به سرور ارایه دهد. برای نمونه اگر بخواهد که در صورت وارد کردن نشانی aa.html نام آن باقی بماند ولی در واقع پرونده main.php?page=bb اجرا شود به‌وسیله این پرونده قادر به اعمال دستورش خواهد بود.

ساختار

نصب

نصب در لینوکس

امروزه عموماً می‌توانید آپاچی را در بسته‌های نرم‌افزاری لینوکسی که استفاده میکنید، بیابید. تنها کافیست به برنامه‌ای که مربوط به نصب بسته‌های نرم‌افزاری است مراجعه کنید و بسته آپاچی را انتخاب کنید. به عنوان مثال در لینوکس دبیان یا اوبونتو کافیست به داخل نرم‌افزار سیناپتیک (Synaptic) بروید و بعد از انتخاب آپاچی آن را نصب کنید. در لینوکس زوزه باید به YaST در قسمت اضافه و حذف نرم‌افزارها بروید و از آنجا آپاچی را نصب کنید.

نصب در ویندوز

پس از اجرای برنامه نصب خودکار برنامه آماده استفاده‌است و لیکن هر فرد بنابر نیازهایی که دارد می‌تواند مشخصات سرور خود را تغییر دهد. فایل httpd.conf حاوی اطلاعات سرور است که معمولاً با برنامه PHP همخوانی ندارد که با اضافه کردن چند دستور قابل اجرا است. برای تعریف برنامه PHP دستورات زیر در پرونده مذکور اضافه می‌شود.

نصب در مکینتاش

این نرم افزار هنگام نصب سیستم بر روی سیستم نصب می‌شود و گزینه web در سیستم پریفنسس برای مدیریت آن می‌باشد

<source lang="php">

ScriptAlias /php/ "c:/php/"
AddType application/x-httpd-php .php
Action application/x-httpd-php "/php/php.exe"

</source>

پیوند به بیرون8.pngاستفاده از مطالب دانشنامه جوملا فارسی - مامبو فارسی با ذکر منبع ( دانشنامه جوملا فارسی ) و لینک مستقیم به http://docs.joomlafarsi.com بلامانع است.