DirectX چیست؟   

از دانشنامه جوملا فارسی - مامبو فارسی
پرش به: ناوبری، جستجو

DirectX چیست؟

DirectX دسترسی به قابلیت‌های دستگاه‌هایی مانند مانیتور و کارت صدا را برای نرم افزارها فراهم می‌کند تا از قابلیت‌های سه بعدی تصویر و صدای فراگیر و جلوه‌های صوتی آنها استفاده شود.

DirectX نرم‌افزارها را قادر می‌سازد تا از قابلیت‌های سخت‌افزار رایانه شما اطلاع پیدا کرده و پارامترهای لازم را با آنها مطابقت دهد. این خاصیت به برنامه‌های صوتی و تصویری این قدرت را می‌دهد تا روی هر رایانه‌ای که ویندوز نصب شده و سخت‌افزار آن سازگار با Direct X باشد فایل‌های صوتی و تصویری را با بیشترین کارایی و کیفیت ممکن به اجرا بگذارد.

DirectX یک سری از برنامه‌های سطح پایین است که Application Programming Interfaces یا (APIs) را در خود دارد و دسترسی به ویژگی‌های با کارایی بالای سخت‌افزار مانند چیپ‌های شتاب دهنده گرافیکی سه بعدی و کارت‌های صدا را امکان پذیر می‌سازد.

این APIs ها شامل شتاب دهنده‌های گرافیک دو بعدی و قابلیت پشتیبانی از وسایل ورودی مانند موس، جوی استیک و کیبورد و کنترل میکس صدا و صدای خروجی هم هست.

توابع سطح پایین بوسیله این مولفه‌ها پشتیبانی می‌شوند که DirectX را می‌سازند:

• Microsoft Direct 3D

• Microsoft Direct Sound

• Microsoft Direct Music

• Microsoft Direct Input

• Microsoft Direct Playمنبع: سایت میکرورایانه

ویرایش: تیم مامبولرن

8.pngاستفاده از مطالب دانشنامه جوملا فارسی - مامبو فارسی با ذکر منبع ( دانشنامه جوملا فارسی ) و لینک مستقیم به http://docs.joomlafarsi.com بلامانع است.