آموزش: نصب جوملا 3.0 در WampServer   

از دانشنامه جوملا فارسی - مامبو فارسی
پرش به: ناوبری، جستجو

مقدمه

اگر برای اولین بار است که تصمیم به نصب جوملا گرفته‌اید بد نیست که بدانید جوملا 3.0 یک محیط نصبی کاربر پسند دارد که بوسیله آن براحتی می‌توانید با چند کلیک سایت خود را راه اندازی کنید. این محیط نصب در جوملا 3.0 تغییراتی با نسخه‌های قبل داشته است به عنوان مثال تنظیمات FTP که در نسخه‌های قدیمی‌تر جوملا در هنگام نصب یک مرحله از نصب را به خود اختصاص می‌داد در نسخه جوملا 3.0 این مرحله حذف شده است بنابراین می‌توان گفت که نصب جوملا 3.0 آسانتر نصب از هر نسخه دیگری از جوملا است.

بنابراین اگر سیستم شما حداقل‌های مورد نیاز برای نصب و راه اندازی جوملا 3.0 را دارد می‌توانید این مقاله جهت نصب جوملا دنبال کنید.

سیستم مورد نیاز برای نصب جوملا 3.0

با مطالعه پیش نیازهای نرم افزاری جوملا از سازگاری جوملا با میزبان خود مطمئن شوید.

پیش نیازهای نرم افزاری جوملا

نکته : قبل از شروع فرآیند نصب باید سرور را آماده کار کنیم اصطلاحا می‌گوییم Wamp را Start کنیم، البته قبل از start کردن سرور wamp باید خود WampServer را در سیستم خود از قبل دانلود و نصب کرده باشیم.

نصب wampserver

نرم افزار Wamp در حقیقت نرم افزارهای PHP ، MySQL و Apache برای ما فراهم می‌کند به این صورت که با ما نصب نرم افزار Wamp دیگر نیازی به نصب و پیکره بندی PHP ، MySQL و Apache برای نصب جوملا نخواهیم داشت.


Wampicon.jpg


جهت دانلود WampServer باید به سایت http://www.wampserver.com مراجعه کرده و آخرین نسخه wampserver 2.2 را دانلود کنید.

بعد از کلیک برروی فایل exe فرآیند نصب آغاز می‌گردد و در مرحله اول از شما می‌خواهدکه نسخه‌های قبلی Wamp بر روی کامپیوتر شما نصب نباشد.


Firststep-wampsetap.jpg


بنابراین بر روی دکمه Yes کلیک نموده و به صفحه بعد بروید.


Setapsecond.jpg


در این صفحه بر روی دکمه Next کلیک کرده تا به صفحه بعد بروید.


Accept-license-wamp.jpg


در این صفحه گزینه I accept the agreement را انتخاب و بر روی دکمه Next کلیک کرده تا به صفحه بعد بروید.


Set-path-wamp.jpg


همانند تمام نرم افزارهایی که در OS Windows نصب می‌شوند در این صفحه باید مسیر نصب نرم افزار را مشخص کنیم که معمولا c:\wamp می‌باشد را انتخاب و بر روی دکمه Next کلیک کرده تا به صفحه بعد بروید.


Wamp-setap-folder-exist.jpg


ممکن است برای ایجاد مسیری که تغییر داده‌اید از شما بخواهد که مسیر جدید را تایید کنید. در اینصورت روی Yes کلیک کنید.


Iconwamp-.jpg


در این صفحه می‌توانید مشخص نمایید که آیکون نرم افزار در کدام قسمت‌های کامپیوتر شما ایجاد شود بر روی دکمه Next کلیک کرده تا به صفحه بعد بروید.


Ready-to-istall.jpg


اکنون بر روی دکمه Install کلیک نمایید تا عملیات نصب آغاز شود.


Progress.jpg


سپس از شما می‌خواهد که explorer رو انتخاب کنید، کافیست روی Open کلیک کنید.


Openstep-ws.jpg


صفحه بعد را هم تایید کنید تا به بخش تنظیمات مربوط به PHP Mail برسید.


Mailphpwamp.jpg


این بخش را می‌توانید با کیفیتی که در تصویر مشاهده می‌کنید تغییر و در نهایت برروی Next کلیک کنید و سر انجام با کلیک کردن بر روی دکمه Finish مراحل نصب به پایان خواهد رسید.

همانگونه که در تصویر ذیل مشاهده می‌کنید پس از نصب و اجرای موفقیت آمیز WampServer آیکون آن در کنار ساعت ویندوز نمایش داده خواهد شد.


Wiconsabz.jpg


اگر سبز رنگ باشد همه امکانات wampserver به خوبی بر روی کامپیوتر شما کار می‌کنند.

ايجاد پایگاه داده

برای ایجاد پایگاه داده در کامپیوتر شخصی بر روی آیکون wampserver در کنار ساعت کلیک نموده و گزینه phpMyAdmin کلیک نمایید تا یک صفحه در مرورگر شما نمایش داده شود. در قسمت DataBase نام پایگاه داده را وارد نموده و بر روی دکمه Create کلیک نمایید.


Create db joomla 3.png


پس تا اینجا ما پایگاه داده را ایجاد کردیم در حین مراحل نصب ما به نام کاربری مرتبط با پایگاه داده و نام خود پایگاه داده و ... نیازمندیم که این اطلاعات به صورت زیر است.

نام هاست: localhost

نام پایگاه داده : joomla3 این نام را در هنگام ایجاد پایگاه داده وارد کردیم.

نام کاربری پایگاه داده: root

رمز عبور پایگاه داده: ندارد

آپلود فایل‌های جوملا 3.0 فارسی

آخرین نسخه جوملا 3.0 فارسی را که به صورت یک فایل zip شده است دانلود کرده و آنرا در پوشه www نرم افزار WampServer قرار دهید و سپس یک فولدر در داخل فولدر www ایجاد کنید مثلا با نام joomlafarsi و بعد بسته مربوط به جوملا 3.0 را در آن unzip کنید.

فرآیند نصب جوملا 3.0

اگر این مقاله را به دقت دنبال کرده باشید مقدمات نصب جوملا 3.0 فراهم شده است و همینک می‌توانیم جوملا را نصب کنیم. به این صورت که در address bar مرورگرمان عبارت http://localhost/joomlafarsi را وارد کنیم. اگر wamp آماده کار باشد و تمامی مراحل را بدرستی انجام داده باشیم باید با صفحه‌ای همانند شکل زیر مواجه شوید.


Install joomla 3-01.png


با کلیک برروی دکمه گام بعدی مراحل نصب جوملا آغاز می‌شود و فقط در 3 مرحله ساده می‌توان جوملا را نصب کرد مرحله اول که در تصویر زیر مشاهده می‌کنید تنظیمات است که باید نام سایت و مشخصات کاربری دلخواه خود را وارد کنید ضمن اینکه شما در این مرحله امکان نصب سایت به صورت غیر فعال را دارید، که بعد در تنظیمات کلی قابل به فعال سازی می‌باشد.


Install joomla 3-2.png


در این مرحله تنظیمات پایگاه داده را مشاهده می‌کنید که باید اطلاعات دیتابیس را وارد کنید. فیلدهایی را که باید وارد کنید دقیقا در قسمت مربوطه ارائه شده است.


Install joomla 3-03.png


نوع پایگاه داده: در قسمت نوع پایگاه داده شما نوع پایگاه داده را MySQL/ MySQLi به دلخواه انتخاب نمایید.

نام هاست: localhost

نام کاربری پایگاه داده: root

رمزعبور پایگاه داده: ندارد

پیشوند جداول: پیشوند جداول پایگاه داده در جوملا 3.0 مانند جوملا 2.5 بطور تصادفی تولید می‌شود و هر بار که شما نسخه‌ای از جوملا 3.0 را نصب می‌کنید این پیشوند تغییر خواهد کرد، که در صورت تمایل می‌توانید این پیشوند را تغییر دهید.


Install joomla 3-04.png


در این مرحله تمامی اطلاعات شما نمایش داده می‌شود. می‌توانید اطلاعات نمونه جوملا فارسی را نصب کنید، نصب اطلاعات نمونه به شدت برای کاربران تازه کار توصیه می‌شود. این اطلاعات نمونه شامل اطلاعات مفیدی برای درک بهتر جوملا می‌باشد.

در این مرحله می‌توان ایمیل معرفی شده را در پیکربندی اصلی به صورت غیر فعال قرار داد و در پیکربندی از ایمیل دیگری استفاده نمود. در این مرحله تمام اطلاعات وارد شده بررسی و در صورتی که تمام اطلاعات درست وارد شده باشند جوملا به طور کامل نصب می‌شود و به مرحله پایانی می‌رسد.

نکته: در صورتیکه قصد ندارید از اطلاعات نمونه استفاده نمایید گزینه هیچکدام را انتخاب نمایید، هر چند پس از نصب اطلاعات نمونه نیز می‌توانید محتوا را تغییر داده یا حذف نمایید.


Install joomla 3-05.png


باید پوشه installation را با استفاده از دکمه حذف پوشه نصب جوملا حذف نمایید که این کار بسیار مهم است و در امنیت سایت شما تاثیر بسزایی دارد. در این مرحله می‌توانید زبان‌های دیگری از ترجمه‌های جوملا را به جوملا خود اضافه کنید.


Install joomla 3-06.png


بعد از حذف پوشه نصب مراحل نصب جوملا 3.0 به پایان خواهد رسید و شما می‌توانید از سایت جوملایی خود استفاده کنید.

نکته: در صورتیکه قصد نصب بسته‌های زبان غیر از زبان فارسی و انگلیسی را دارید مرحله زیر را دنبال کنید.

مرحله اضافی : نصب زبان‌ها

در جوملا نسخه 3.0.3 امکان جدیدی برای افزودن زبان جوملا اضافه گردید تا در صورتیکه قصد راه اندازی سایتی چند زبانه را داشته باشید بتوانید زبان‌های مورد نیاز را در مرحله نصب جوملا اضافه نمایید.

نکته: در صورتیکه نیازی به زبان دیگری ندارید ادامه این فرآیند ضروری نیست.

روی دکمه مرحله اضافی : نصب زبان‌ها کلیک کنید.


Install joomla 3-07.png


در اولیه مرحله شما می‌توانید از لیستی که نمایش داده می‌شود زبان مورد نظر خود را انتخاب نموده و فرآیند را ادامه دهید. در این آموزش ما زبان فرانسه را انتخاب نمودیم.

عملیات نصب زمان کمی زمانبر خواهد بود، پس صبور باشید.


Install joomla 3-08.png


در این مرحله می‌توانید انتخاب کنید که زبان پیش فرض بخش مدیریت و سایت چه زبانی باشد. پس از انتخاب فرآیند را ادامه دهید.


Install joomla 3-09.png


حال باید پوشه نصب جوملا installation را حذف نمایید.


Install joomla 3-10.png


پس از حذف موفقیت آمیز پوشه نصب پیغامی نمایش داده می‌شود که تایید کننده این فرآیند است.


Install joomla 3-11.png


بخش مدیریت جوملا 3.0 فارسی


Install joomla 3-12.png


بخش سایت جوملا 3.0 فارسی


تهیه شده توسط : مرصاد نادری

ویرایش :

Indent support.png
هر گونه سوال و یا مشکلی در این رابطه دارید، می‌توانید در انجمن تخصصی تیم جوملا فارسی جستجو کرده و در صورت عدم دریافت نتیجه مورد نظر، سوال جدیدی را مطرح کنید.
8.pngاستفاده از مطالب دانشنامه جوملا فارسی - مامبو فارسی با ذکر منبع ( دانشنامه جوملا فارسی ) و لینک مستقیم به http://docs.joomlafarsi.com بلامانع است.