سرور   

از دانشنامه جوملا فارسی - مامبو فارسی
پرش به: ناوبری، جستجو

سرور چيست؟

  • يك برنامه کامپیوتری است که مسئول قبول کردن درخواست‌های http از مشتریان است که همان مرورگرهای وب هستند و پاسخ‌ها را به همراه یک سری اطلاعات به آنها پست می‌کنند. این پاسخ‌ها همان صفحات HTML هستند. بطور مثال اگر در صفحه مرورگرتان آدرس http://fa.wikipedia.org/index.php را وارد کنید، یک درخواست به دامنه‌ای که نامش fa.wikipedia.org است، فرستاده می‌شود. آنگاه سرور صفحه index.php را برای شما می‌فرستد.
  • یک کامپیوتر است که یک برنامه‌ی کامیپوتری را اجرا می‌کند و کارای‌اش همانند مطالبی است که در بالا گفته شد. هر کامپیوتری می‌تواند با نصب نرم افزار سرور به وب سرور تبدیل شود.

ویژگی‌های مشترک

در عمل بسیاری از وب سرورها، ویژگی‌های زیر را نیز پیاده سازی می‌کنند:

  • شناسایی: درخواست شناسایی اختیاری فبل از اجازه دسترسی به انواع منابع
  • نه تنها مفاهیم استاتیک (مفاهیم فایلی که بر روی سیستم فایلی وجود دارد) بلکه مفاهیم داینامیک را با یک یا چند ساختار نیز مانند SSI, CGI, SCGI,FastCGI,JSP,PHP,ASP,ASP.NET اداره می‌کند.
  • پشتیبانی از HTTPS تا به کاربران اجازه دهد اتصالات مطمئنی به سرور را بر روی پورت 443 به جای 80 برقرار کنند.
  • فشرده سازی مطالب تا بتوان از حجم پاسخ‌ها کم کرد. ( توسط کد سازی GZIP)
  • پشتیبانی از فایل‌های بزرگ تا بتواند فایل‌های بزرگ‌تر از 2 گیگا بایت را سرویس دهی کند.
  • کنترل کردن پهنای باند : تا سرعت پاسخ‌ها را محدود کند و شبکه را پر ازدحام نکند و قادر باشد تعداد بیشتری مشتری را سرویس دهی کند.

سرورهاي اينترنتي

آپاچي (Apache) :

اين وب سرور در توسعه و همگاني شدن وب جهاني نقش بسيار مهمي داشته است. اين وب سرور که به زبان C نوشته شده است داراي قابليت cross- platform بوده و بر روي ماشين‌هاي مختلف قابل اجرا مي‌باشد . دليل انتخاب اين اسم براي اين وب سرور را نيز دو مورد ذکر کرده‌اند اول اينکه به يکي از قبايل قديمي بومي آمريکا که به خاطر مقاومت و مهارت در ساخت ابزارآلات جنگي مشهور مي‌باشند احترام گذاشته شود و دوم به دليل اينكه ريشه (Root) پروژه به صورت يک سري پچ (Patch)مي‌باشد.

اين وب سرور در يک گروه و به صورت کد باز (Open Source) گسترش يافت و از سال 1996 به عنوان محبوب ترين وب سرور براي HTTP در وب جهاني شناخته شده بود ولي در سال 2005 ميدان مبارزه را به IIS مايکروسافت باخت و در حال حاضر نزديک به 49 % بازار وب سرورهاي جهان را به خود اختصاص داده است

همچنين MAC OS آن را به عنوان وب سرور اصلي در پشتيباني از WEB OBJECT خود برگزيده است. اين وب سرور داراي ماژول‌هاي امنيتي بسيار خوبي از جمله mod_access, mod_auth, mod_digest مي‌باشد.

آپاچي براي ميزباني هر دو نوع وب ايستا و وب پويا مناسب است.


IIS

وب سروري است كه ارائه دهنده آن شركت مايكروسافت مي‌باشد و آخرين نسخه آنIIS 0.7 است .در واقع IIS مجموعه‌اي از سرويس‌هاي اينترنتي است كه بصورت يكجا نمايش داده شده است.

طبق آخرين آماري كه منتشر شد بعد از وب سرور آپاچي بيشترين محبوبيت را بين كاربران داشته است و هم اكنون نزديك به 36% بازار وب سرورهاي جهان را در اختيار دارد.

پلت فرمي كه اين وب سرور پشتيباني ميكند Microsoft Windows مي‌باشد و در محيط هاي ديگر كار نمي‌كند . ورژن هاي مختلف آن را در زير مي‌بينيم

IIS 1.0, Windows NT 3.51 available as a free add-on

IIS 2.0, Windows NT 4.0

IIS 3.0, Windows NT 4.0 Service Pack 3

IIS 4.0, Windows NT 4.0 Option Pack

IIS 5.0, Windows 2000

IIS 5.1, Windows XP Professional,Windows MCE

IIS 6.0, Windows Server 2003 and Windows XP Professional x64 Edition

IIS 7.0, Windows Server 2008 and Windows Vista


براي اولين بار مايكروسافت آن را در يك پروژه آكادميك در دانشگاه اسكاتلند به صورت مجاني عرضه كرد. و سپس براي اولين بار از آن در Windows NT استفاده كرد که در آن قابليتActive Server Page يا صفحه‌هاي فعال سرور را به آن افزود. بعدها با تكامل نسخه‌هاي ويندوز ، IIS هم تكامل پيدا كرد و در نسخه شماره 6.0 آن مايكروسافت پشتيباني از IPV 6.0 را نيز به آن اضافه كرد .

مقايسه مشخصات امنيتي وب سرورهاي آپاچي و IIS

قبل از مقايسه بايد به اين نکته اشاره کنيم که به دليل مجتمع بودن وب سرور IIS با سيستم عامل راه انداز آن، و دارا بودن مسائل Integration مسائل امنيتي در اين وب سرور بهتر رعايت شده است يعني همان سيستمي که مسائل امنيتي را براي کابران سيستم اصلي فراهم مي‌کند براي سيستم IIS هم کار مي‌کند ولي آپاچي چون حالت Cross-platform دارد چنين قابليتي را دارا نمي‌باشد .


مقايسه عملکردهاي امنيتي وب سرور هاي Apache و IIS

Secure Login Yes Yes 
SSL Yes Yes 
Basic Authentication Yes Yes 
Digest Authentication Yes Yes 
LDAP Authentication Yes Yes 
Passport Authentication Yes No 
Active Directory Authentication Yes Only with third-partym odules 

ترجمه مسیر

وب سرورها قادرند تا کامپوننت مسیر url را نگاشت کنند به :

  • منابع فایل سیستم محلی ( برای درخواستهای استاتیک)
  • نام برنامه داخلی یا خارجی( برای درخواستهای داینامیک)

برای مثال کاربر آدرس زیر را درخواست می‌کند:

http://www.example.com/path/file.html

مرورگر وب کاربر آنرا به یک اتصال به http://www.example.com با درخواست http 1.1 ترجمه می‌کند:

GET/path/file.html.php HTTP/1.1 HOST: http://www.example.com

وب سرور بر روی http://www.example.com ، مسیر درخواستی را به آدرس مسیر اصلی اضافه می‌کند.

آنگاه وب سرور اگر فایل وجود داشته باشد آنرا خوانده و پاسخ را که مجموعه‌ای از مطالب فایل است به عنوان پاسخ می‌فرستد.


منبع : باشگاه دانشجويان پيام نور – طاها

8.pngاستفاده از مطالب دانشنامه جوملا فارسی - مامبو فارسی با ذکر منبع ( دانشنامه جوملا فارسی ) و لینک مستقیم به http://docs.joomlafarsi.com بلامانع است.