بروز کننده جدید و بهبود یافته در جوملا 2.5   

از دانشنامه جوملا فارسی - مامبو فارسی
پرش به: ناوبری، جستجو

مقدمه

قابلیت آپدیت کردن با یک کلیک در نسخه جوملا 1.7 معرفی شد که به صورت حیرت آوری کار میکرد . اما متاسفانه قادر به پیکر بندی سیستم در هاستهای گوناگون با شرایط مختلف نبود .
ما خوشحالیم برای این خبر که در جوملا 2.5.4 یک هسته کامپوننت جدید برای بروز کردن جوملا اضافه کردیم که Nicholas Dionysopoulos ( مدیر گروه نویسندگان update جوملا ) آنرا با استفاده تجربه در کار با انواع هاستها این هسته را نوشته است . یکبار شما این کامپوننت را نصب میکنید بدین صورت قادر به استفاده از آن در سایر نسخه هایی که در آینده ارائه خواهد شده خواهید بود . بنابراین تمام کاربرانی که جوملا خود را به 2.5.4 بروز کنند قادر به استفاده از آن (این امکان بروز کننده جدید) در بروز کردن جوملا شان به نسخه 2.5.5 خواهند بود.

توصیف کامپوننت جدید بروز کننده جوملا 2.5

همچنین این کامپوننت به شما اجازه میدهد تا تصمیم بگیرید که آیا تمایل به بروز کردن برای نسخه 2.5.x دارید (که برای مدت زمانی طولانی پشتیبانی خواهد شد) یا جدید ترین نسخه را انتخاب میکنید البته وقتی که در ماه سمپتامبر نسخه 3.0.0 ارائه شده . میتوانید این امکان را در قسمت Option در بخش Details مشاهده نمایید.
وضعیت آپدیت جوملا در قسمت quic icon (یک ماژول در قسمت مدیریت جوملا که باعث نمایش دکمه های قسمت مدیریت میشود) پنل مدیریت قرار گرفته . وقتی که شما برروی دکمه آپدیت کلیک میکنید به جای اینکه به قسمت مدیریت افزونه ها بروید به محیط کامپوننت Upadate وارد میشوید . اگر در آن قسمت نسخه Update جدیدی در دسترسی باشد آن موارد لیست خواهد شد . اکثر کاربران ترجیح میدهند در روشهای نصب عمل نوشتین مستقیم در فایلها را انجام ندهند , اگر هاست به شما اجازه نوشتن مستقیم برروی فایلها را نمیدهد شما میتوانید فایلها را در لوکال تغییر دهید و سپس به وسیله FTP آنها را بروی سرور قرار دهید .

Joomlaupdate.png

تمام آنچه نیاز داریم کلیک برروی دکمه install the update است . که طبق معمول ما اکیدا توصیه میکنیم که شما قبل انجام عمل بروزرسانی حتما از سایتتان Backup تهیه نمایید . اگر سایت شما بروز باشد شما پیغامی مبنی بر بروز بودن سایت خود مشاهده خواهید کرد.

Joomlaupdate-latest.png

البته اگر شما ترجیح دهید که سایتتان را از طریق مدیریت افزونه ها بروز و آپلود کردن فایل .zip یا قرار دادن فایلهای unzip در یک پوشه یا از طریق URL بروز کنید این امکان همچنان برای شما فراهم است . برای دریافت اطلاعات بیشتر دراین زمینه به آدرس http://docs.joomla.org/Upgrading_from_an_existing_version مراجعه نمایید .

گزینه ها (Options)

اکثرا کاربران تمایلی به تغییر در option ها ندارند اما این بروز کننده جدید دارای گزینه های برای افزایش انعطاف پذیری در عمل بروز رسانی است . اگر شما به قسمت options مراجعه نمایید مشاهده خواهید کرد که براحتی میتوانید Update Server انتخاب کنید و اینکه کدام نسخه را برای بروز رسانی میخواهید یا از کجا ... برای بروز رسانی انتخاب کنید.

Joomlaupdate-options.png

Long term support ( این مورد پیشنهاد میشود ) : این مورد پیش فرض است . این به این معنی است که کامپوننت update به بروز کردن نسخه 2.5.x فعلی شما ادامه خواهد داد اما بروز رسانی برای نسخه های کوتاه مدت 2.5.6 و 2.5.7 به صورت خودکار انجام نخواهد شد و عمل بروز رسانی سایت زمانیکه نسخه 3.0.0 که در پاییز آینده ارائه شود انجام خواهد شد .
Short term support : با این گزینه به جدید ترین نسخه موجود بروز میشویم مثلا نسخه 3.0.0 بدون توجه به اینکه این نسخه آلفا است یا بتا .
Testing : از موادی استفاده میکند که قبل از انتشار نسخه توسط گروه تست Bug جوملا برای Update شدن تست شده است .
Custom URL : این مورد به شما این امکان را می دهد تا یک URL برای بروز کردن انتخاب کنید (Update server ) که ممکن است از یک بسته زبان مشخص یا افزونه های خاصی استفاده کند . اگر شما این گزینه را نتخاب کنید باید یک URL معتبر انتخاب کنید ( در واقع یک update سرور را انتخاب کنید ).
Currently configured (تغییر ندهید) : عمل بروز رسانی براساس انتخاب از لیستی از سایت های update کننده که در جدول بانک اطلاعاتی شما موجود است .


منبع : http://community.joomla.org/blogs/community/1564-new-and-improved-updater.html

جمع آوری و ترجمه: شهاب مطاع پور

Indent support.png
هر گونه سوال و یا مشکلی در این رابطه دارید، می‌توانید در انجمن تخصصی تیم جوملا فارسی جستجو کرده و در صورت عدم دریافت نتیجه مورد نظر، سوال جدیدی را مطرح کنید.
8.pngاستفاده از مطالب دانشنامه جوملا فارسی - مامبو فارسی با ذکر منبع ( دانشنامه جوملا فارسی ) و لینک مستقیم به http://docs.joomlafarsi.com بلامانع است.