تغییرات جدید در جوملا 2.5   

از دانشنامه جوملا فارسی - مامبو فارسی
پرش به: ناوبری، جستجو

محتویات

چه تغییرات جدیدی در جوملا 2.5 صورت پذیرفته است؟

جوملا 2.5 در ژانویه سال 2012 منتشر و جایگزین جوملا 1.5 خواهد شد.

در اصطلاح این نسخه را نسخه بلند مدت می‌نامند که انتشار و توسعه آن تا ژوئیه 2013 ادامه خواهد داشت.

جوملا نسخه 1.6 و 1.7 نسخه‌های کوتاه مدت بودند که منتشر شدند و راه را برای انتشار و مهاجرت به جوملا 2.5 هموار کردند.

آموزش: مهاجرت از جوملا 1.5 به جوملا 1.6 را مطالعه فرمایید.

بروز رسانی از جوملا 1.7

هنگامیکه شما سایت خود را از جوملا 1.5 به جوملا 1.7 در سال 2011 ارتقاء دادید، احتمالا از تمام ویژگی‌های جوملا 1.6 و 1.7 نیز استفاده کردید.

در ادامه شما تغییرات جدیدی که نسبت به نسخه 1.5 جوملا صورت پذیرفته را ملاحظه خواهید کرد، و متوجه خواهید شد که سال 2011 سال بسیار جالبی برای جوملا بوده است.

اجازه دهید تا نگاهی از نزدیک درخصوص ویژگی‌های جدید جوملا 2.5 داشته باشیم.

 • JPlatform نسخه 11.3 اکنون پایه سیستم مدیریت محتوا است.

به این معنی که بیشترین امکانات برای توسعه دهندگان ثالث لحاظ شده است برای مثال برای تغییر در تصویر از کلاس JImage و جداول HTML با کلاس JGrid استفاده می‌شود. نسخه جدید (1.4) کتابخانه جاوا اسکریپت MooTools نیز استفاده شده است.

 • جستجو در جوملا 2.5 با کمک جستجوگر (Finder) بازسازی و بهبود یافته است.

کامپوننت جستجوگر جدیدی با جستجوی مرتب شده کار خواهد کرد. جستجوگر در محتوای شما جستجو می‌کند. نتایج جستجو بر اساس امتیاز به صورت پویا و در چارچوب فراوانی عبارات مرتب می‌شوند. مطالب پر استفاده تر همیشه در بالای نتایج لیست می‌شوند. در جستجو عبارات متناوبی پیشنهاد داده می‌شود و سیستم تطبیق دهنده به شما اجازه می‌دهد جستجوگرهای جدید و استاندارد با جوملا که جهت جستجو در محتوا و انواع مستندات کاربرد دارد نصب کنید.

فیلترهای سفارشی جستجو این اجازه را به شما می‌دهد تا در چارچوبی خاص بازدیدکنندگان سایت شما بتوانند در بخش‌های خاصی از سایت به جستجو در محتویات بپردازند.

 • قالب هسته Beez برای نسخه موبایل آماده سازی شده است.
 • فیلترهای متن به تنظیمات کلی منتقل می‌شوند. می‌توانید در این بخش بر اساس تگ‌ها برای محتوا لیست‌های مجاز و غیرمجاز (سیاه و سفید) ایجاد کنید و سطوح دسترسی را در این خصوص تنظیم نمایید.
 • یک ماژول اطلاعیه بروزرسانی جدید با پلاگین‌های اضافی برای انواع پیام‌ها اضافه شده است.
 • یک پلاگین captcha برای استفاده از سرویس reCAPTCHA اضافه شده است.
 • مدیریت جدید برای بخش زبان.
 • امکان انتخاب تصویر برای زمانیکه سایت در حالت آفلاین قرار می‌گیرد.
 • تصاویر و آدرس‌ها (URLs) برای مقالات

شما اکنون می‌توانید یک تصویر را جهت استفاده در وبلاگ و چیدمان مطالب بکار ببرید، به این صورت که تصویر کوچکی در معرفی محتوا نمایش داده می‌شود ، یک تصویر در کل متن مقاله با سه لینک برای چیدمان مقاله قرار می‌گیرد.

بروزرسانی از جوملا 1.5

در مقایسه با جوملا 1.5 تفاوت‌های زیادی مشاهده می‌شود که یک لیست طولانی از امکانات و بهبودها وجود دارد.

در اینجا لیستی از مهم‌ترین تغییرات جوملا 1.6 و 1.7 آورده شده است.

 • دیگر هیچ بخشی وجود نخواهد داشت. شما مجموعه‌های تو در تو بی نهایتی خواهید داشت.
 • مفهوم دسترسی‌ها کاملا بازسازی شده است.

گروه‌های کاربری حاضر مورد استفاده در جوملا 1.5 هنوز هم در جوملا 2.5 هستند با این تفاوت که شما کاملا می‌توانید این بخش را مدیریت کنید و تغییرات لازم را اعمال کنید. سطوح دسترسی نامحدود می‌توانید برای آنها تعریف کنید. گروه‌های کاربری می‌توانند به سطوح مختلف دسترسی، اختصاص یابند و دسترسی‌های اختصاصی را می‌ـوان برای گروه‌های مختلف تنظیم نمود.

 • پردازش چندگانه

کپی و انتقال عملیات‌ها و اختصاص سطوح دسترسی در حال حاضر بصورت گروهی انجام می‌شود.

 • بروز رسانی با هر کلیک موس

یک ویژگی ساده. سیستم تشخیص بروز رسانی که با کلیک کردن روی دکمه مربوطه به راحتی بروزرسانی را انجام می‌دهد.

 • قالب‌ها

تغییرات بسیار زیادی در بخش قالب‌ها صورت پذیرفته است. در حال حاضر دو قالب برای بخش مدیریت و سه قالب برای سایت وجود دارد.

 • سبک‌های قالب

گاهی اوقات ممکن است بخواهید برای نمایش قالب از گزینه‌های مختلفی استفاده کنید. ممکن است شما بخواهید یک صفحه با پس زمینه قرمز و صفحه دیگری با رنگ آبی ایجاد کنید. بنابراین شما به یک سبک از قالب نیاز دارید. برای انجام این امور می‌توانید سبک‌های مختلفی با تنظیمات متفاوتی از قالب را ایجاد کنید و هر سبک را به یک منو اختصاص دهید.

 • چیدمان قالب

گاهی اوقات ممکن است بخواهید خروجی کامپوننت‌ها یا یک ماژول با چیدمان‌های مختلف را بدون اینکه تغییری در قالب ایجاد کنید نمایش دهید. اینکار با چیدمان قالب ممکن است.

 • سازگاری رابط کاربری

یک مثال موفق، نحوه ذخیره کردن در پنجره عمومی.

ذخیره: محتوا ذخیره خواهد شد، شما در حالت ویرایش باقی می‌مانید.

ذخیره و بستن: محتوا ذخیره خواهد شد، شما حالت ویرایش را ترک می‌کنید.

ذخیره و جدید: محتوا ذخیره خواهد شد، صفحه جدید و خالی جهت ایجاد محتوای جدید باز می‌شود.

ذخیره و کپی: یک کپی از محتوا ذخیره خواهد شد، شما در حالت ویرایش باقی می‌مانید.

 • حداقل نیازها

حداقل نیازهای شما با توجه به محیط کاری، سرور و مرورگرهای بازدیدکنندگان سایت به شرح زیر است:

مرورگر: اینترنت اکسپلورر نسخه 7 به بعد، موزیلا فایرفاکس نسخه 3 به بعد، سافاری نسخه 4 به بعد.

سرور: PHP: حداقل نسخه PHP 5.2.4 و MySQL: حداقل نسخه 5.04

 • حالت Legacy

حالت legacy از جوملا 1.5 دیگر ضروری نیست. حالت legacy اجازه می‌داد تا افزونه‌ها و کامپوننت‌هایی که توسعه دهندگان جهت جوملا 1.0 آماده کرده بودند برای جوملا 1.5 هم قابل استفاده باشد. روشی برای تطابق کامپوننت‌های قدیمی که توسعه دهندگان محلی آماده کرده اند برای جوملا 1.5 و کامپوننت‌های 2.5 ، جوملا از Framework داخلی خود استفاده می‌کند.

 • بهینه سازی برای موتورهای جستجو

شما در حال حاضر می‌توانید از آدرس‌های یونیکد استفاده کنید، بدین معنی که شما هم اکنون می‌توانید از کاراکترهای ویژه مانند 'ö' و 'ä' یا کاراکتر عربی و یا عبری در آدرس اینترنتی استفاده کنید.

شما می‌توانید متن متا و کلمات کلیدی را به مجموعه‌ها اختصاص دهید.

یک عنوان از سایت در ادامه نام سایت را می‌توانید در مرورگر نمایش دهید.

ماژول‌ها می‌توانند در زمان‌های مختلف منتشر شوند. امکان اختصاص گزینه‌های متعدد به آیتم‌های منو اضافه شده است.

 • چند زبانه

هسته جوملا در حال حاضر امکان ایجاد مقالات‌ها و ماژول‌ها در زبان‌های مختلف را پشتیبانی می‌کند. با ماژول جدید سیستم انتخاب زبان، شما می‌توانید محتوای سایت را برای زبان‌های مختلف مدیریت کنید.

 • ویرایشگر جدید

ویرایشگر کد، ویرایشگر جدیدی است، که علاوه بر TinyMCE اضافه شده است. آن یک ویرایشگر WYSIWYG نیست، اما راه مناسبی برای کار با محتوای 'کد مانند' ارائه می‌دهد، که ساختار را با رنگ‌ها نمایش می‌دهد.

کامپوننت جدید مدیریت ارجاع لینک‌ها در صورتی که با خطای '404 not found' روبرو شدید نیز افزوده شده است.

کامپوننت جدید جستجو که جستجوی کلمات کلیدی و ارائه نتایج بهینه شده را فراهم می‌کند.

کامپوننت survey حذف شده است.

 • چرخه انتشار جدید

هر 18 ماه، یک انتشار دراز مدت در جوملا خواهیم داشت.

جوملا از دو بخش تشکیل شده است:

پلتفرم جوملا

سیستم مدیریت محتوای جوملا

ویژگی‌های بسیار دیگری نیز وجود دارد مانند موقعیت تصویر پس زمینه در یک ماژول یا نمایش مقالات صفحه شکسته در یک تب یا چیدمان لغزنده که در این مقاله نیامده است.

بررسی دقیق‌تر تغییراتی که در جوملا 2.5 صورت گرفته است

همانطور که در ابتدا مقاله اشاره شد جوملا 2.5 با تغییراتی در شیوه جستجوی جدید، پشتیبانی از چندین بانک اطلاعاتی، هشدار درخصوص بروزرسانی، آماده انتشار شده است. خیلی‌ها درخصوص تغییراتی که در این نسخه صورت گرفته از سراسر جهان کمک کرده‌اند. عملیات ارتقاء از نسخه 1.7 به نسخه 2.5 با یک کلیک ساده درون جوملا صورت می‌گیرد، و تقریبا بیشتر الحاقاتی که برای نسخه 1.7 آماده شده‌اند در نسخه 2.5 هم قابل اجرا است.

سیستم جستجوی جدید

New Features Joomla 25-01.png


سیستم جستجوی جدید توسط jXtended توسعه داده شد، این ویژگی توانایی جستجو در ریشه کلمات را دارد.

این جستجو سریع‌تر و کاربردی تر از جستجوی استاندارد جوملاست. داده‌ها با انعطاف و سرعت بیشتری لیست می‌شوند. بطور پیش فرض جستجو استاندارد فعال و جستجوی جدید غیر فعال است که در مدیریت پلاگین‌ها می‌توانید این پلاگین را فعال نمایید.

پشتیبانی از چندین بانک اطلاعاتی

New Features Joomla 25-02.png


جوملا به صورت سنتی از پایگاه داده MySQL استفاده می‌کند. شاید شما نیاز داشته باشید که با پایگاه داده دیگری ارتباط داشته باشید. هم اکنون از پایگاه‌های داده دیگری نیز پشتیبانی می‌شوند از جمله MS SQL، PostgreSQL، Oracle، SQLite و PDO drivers.

سیستم هشدار بروزرسانی

New Features Joomla 25-03.png


با این سیستم، به محض ورود به مدیریت جوملا اعلام می‌شود که چه بروزرسانی‌هایی لازم است انجام شود و با یک کلیک ساده می‌توانید بروزرسانی‌های مورد نیاز را انجام دهید و این کمک بسزایی به مدیریت سایت می‌کند.

دکمه تعمیر نسخهٔ پایگاه اطلاعات

New Features Joomla 25-04.png


امکان جدید دیگری که اضافه شده بررسی بروز بودن پایگاه داده و هر چیزی که نیاز به تغییر در پایگاه داده دارد می‌باشد. اگر آنها بروز نباشند، شما می‌توانید با کلیک بر روی دکمه Fix تغییرات مورد نیاز را اعمال کنید.

این موضوع برای کسانی که از نسخه 1.5 استفاده می‌کردند بسیار مهم بود. دیگر نیازی به دانش فنی خاصی نیست و هر شخصی می‌تواند با مراجعه به مسیر افزونه‌هانصببانک اطلاعاتی و کلیک بر روی دکمه Fix این عملیات را به آسانی انجام دهد. اگر شما از قسمت افزونه‌هانصببروزرسانی یا افزونه‌هانصب برای بروزرسانی استفاده کنید به این عملیات دیگر نیازی نخواهید داشت.

CAPTCHA در هسته

New Features Joomla 25-5.png


با سیستم CAPTCHA آشنایی دارید. از این روش برای جلوگیری از ورود غیر مجاز ربات‌ها و اسپم‌ها استفاده می‌شود. در جوملا 2.5 این امکان به هسته اضافه شده تا شما بدون نصب افزونه دیگری بتوانید از توانایی‌های reCAPTCHA استفاده کنید. فقط کافیست تا حسابی در reCAPTCHA گوگل ایجاد کرده و کدهای عمومی و خصوصی مربوط به سایت خود را دریافت نموده و آنها را در مدیریت پلاگین‌هاپلاگین reCAPTCHA قرار دهید.

افزودن لینک ماژول به منوی جدید

New Features Joomla 25-06.png


ماژول‌ها بطور خودکار با ایجاد یک منوی جدید در جوملا 1.5 ایجاد می‌شدند. با این حال همه ماژول‌های منوی هسته استفاده نمی‌شد، اما بجای آن از قالب سفارشی یا ماژول‌های غیر هسته استفاده می‌شد. به این دلیل ماژول‌ها در جوملا 1.6 و 1.7 بطور خودکار به منو مرتبط نمی‌شدند. این تغییر باعث کاری اضافی و گاه باعث اشتباه توسط کاربران می‌شد.

در جوملا 2.5 اگر هیچ ماژولی به منو مرتبط نشود با این وجود یک لینک برای ارتباط ماژول با منو در مدیریت منو وجود دارد که شما می‌توانید با کلیک بر روی آن مستقیما یک ماژول جدید به منو مرتبط کنید.

استفاده از تصاویر و آدرس URL برای ایجاد پوسته‌های استاندارد ساده

New Features Joomla 25-7.png


در جوملا 2.5 شما می‌توانید تصویر و آدرس URL را برای مقالات، اخبار و ... انتخاب کنید. فیلدهایی در پایگاه داده وجود داشت که تاکنون استفاده نشده است. شما می‌توانید در مدیریت مطالب یک تصویر برای معرفی مقاله و یک تصویر هم برای مقاله کامل به همراه لینک قرار دهید.

ایمیل یادآوری برای مدیر سایت در صورت ثبت نام کاربر جدید

New Features Joomla 25-8.png


شما می‌توانید تنظیم کنید در صورتیکه کاربر جدیدی ثبت نام کرد یک ایمیل جهت اطلاع شما ارسال شود.

یادداشت برای آیتم منو

New Features Joomla 25-09.png


در جوملا 1.7 شما قادر بودید که برای ماژول‌ها توضیحی ارائه دهید. این قابلیت در جوملا 2.5 برای منوها هم اضافه شده است و می‌توانید توضیحی درخصوص منو همانند یک ماژول ارائه دهید.

متن فیلترهای سفارشی

New Features Joomla 25-10.png


فیلتر متن بطور خودکار توسط جوملا زمانی که یک کاربر مطلبی را از حالت مخفی به عمومی تغییر می‌دهد عمل می‌کند. این عملکرد برای همه اجزا مناسب است.

در این حالت شما می‌توانید لیست‌ها سیاه و سفید (مجاز و غیر مجاز) را اعمال کنید. در جوملا 1.7 شما یا لیست سیاه یا لیست سفید را می‌توانستید پیش فرض قرار دهید.

همچنین می‌توانید گروه‌های کاربری را نیز تنظیم نمایید، به این شکل که کاربرانی که در گروه خاصی هستند لیست سیاه یا سفید در مورد آنان عمل شود.

انعظاف پذیری بیشتر در فیلتر کردن مطالب در مدیریت مطالب

New Features Joomla 25-11.png


در جوملا 1.7 شما می‌توانستید بر اساس مجموعه فیلتر کنید. با این حال امکان انتخاب مجموعه مورد نظر و زیر مجموعه آن وجود نداشت. در نسخه 2.5 می‌توانید علاوه بر مقاله مجموعه مورد نظر عمق زیر مجموعه‌ها را هم انتخاب نمایید. برای مثال تا یک سطح پایین‌تر را برای شما فیلتر کند.

مدیریت زبان Overrides

New Features Joomla 25-12.png


در جوملا 1.7 شما می‌توانید متن‌های مورد نظر را در Overrides قرار دهید. اگر قصد داشتید که برچسب، نام و راهنمای سریع آنرا تغییر دهید باید در فایل متنی این تغییرات را اعمال کنید. این کار در جوملا 1.5 باید در هسته نیز تغییراتی اعمال می‌کردید.

در تغییرات جدیدی که در نسخه 2.5 صورت گرفته به راحتی می‌توانید بجای عبارت ذکر شده متن دلخواه خود را قرار دهید. با جستجو در این بخش می‌توانید کلید زبان را بدست آورده و متن مورد نظر خود را قرار دهید.

یادداشت‌های کاربر

New Features Joomla 25-13.png


شما می‌توانید برای کاربر یادداشت‌هایی قرار دهید، این یادداشت‌ها می‌تواند تاریخ‌های متفاوتی داشته باشد که کارهایی که لازم است انجام شود را اجرا کنند. این یادداشت‌ها می‌تواند دسته بندی شوند.

انعطاف پذیر اخبار سایت

New Features Joomla 25-14.png


می‌توانید نمایش خبرخوان را سفارشی کنید.

انتخاب تصویر برای زمانیکه سایت غیر فعال است

New Features Joomla 25-15.png


جوملا همیشه یک لوگوی بزرگ برای زمانیکه سایت غیر فعال بود نمایش می‌داد. این موضوع گاهی باعث سردرگمی می‌شد و برای حل این مشکل نیاز بود تا یک فایل سفارشی را در قالب قرار دهید. با این ویژگی جدید شما قادر هستید تا هر فایلی که مد نظر دارید برای نمایش قرار دهید و هر زمان که سایت را غیر فعال کردید این تصویر نمایش داده شود.

انتخاب غیر فعال بودن سایت بعد از نصب

New Features Joomla 25-16.png


هنگام نصب جوملا شما می‌توانید تعیین کنید که سایت فعال یا غیر فعال باشد. این گزینه در قسمت تنظیمات پیشرفته قرار دارد که فعال یا غیر فعال بودن سایت را در اختیار شما قرار می‌دهد.

عملکرد بهتر در ویرایش آیتم منوی

New Features Joomla 25-17.png


انتخاب‌های گسترده‌ای در "انتخاب نوع منو" برای شما فراهم شده که شاید به آنها نیاز هم نداشته باشید.

بهبود در نمایش وضعیت در مدیریت جوملا

New Features Joomla 25-18.png


تاثیر نمایش وضعیت به جهت جلوگیری از شلوغی (در انگلیسی) خلاصه شده است.

فیلتر بوسیله گروه کاربری در ماژول حاضرین در سایت

New Features Joomla 25-19.png


شما به صورت اختیاری، می‌توانید نمایش حاضرین در سایت را در وب سایت خود به کسانی که در همان گروه‌های کاربری هستند محدود کنید.

کنترل پشتیبانی فشرده سازی محلی در طی فرآیند نصب

New Features Joomla 25-20.png


این ویژگی در طول عملیات نصب اگر فشرده سازی محلی را بر روی میزبان خود فعال کرده باشید به شما اطلاع می‌دهد. فشرده سازی محلی توصیه می‌شود زیرا نسبت به فشرده ساز PHP بسیار سریعتر است. استفاده از فشرده ساز PHP عملیات با سرعت کمتری صورت می‌گیرد و زمانیکه الحاقات با حجم بیشتر یا آپدیت‌های بزرگتری را استفاده می‌کنید ممکن است با مشکل روبرو شوید.

انعظاف پذیری بیشتر خروجی سایت

New Features Joomla 25-21.png


در نسخه 1.7 شما نمی‌توانستید متنی را برای خروجی سایت تنظیم کنید، اما در نسخه 2.5 با توجه به زبان پیش فرض شما قادر هستید متنی را نیز نمایش دهید.

جایگزینی متا تگ برای سایت‌های چند زبانی

این ویژگی توانایی افزودن متا تگ‌ها برای زبان‌های مختلف سایت و لینک‌های مربوطه را داراست.

آیتم‌های منو برای زبان‌های مختلف می‌تواند نام‌های مستعار داشته باشد

(دسترسی کوتاه مدت) با این ویژگی جدید شما می‌توانید برای آیتم‌های منو نام‌های مستعاری برای زبان‌های مختلف ایجاد کنید.

• /en/news.html • /fa/news.html


بهبود برای جستجوگرها: پلاگین جدید کد زبان

New Features Joomla 25-22-1.png


این ویژگی اجازه می‌دهد تا موتورهای جستجو برای دیدن زبان و کد کشور آنها عمل کنند.

اشکال زدایی توسط پلاگین شکل بندی

New Features Joomla 25-23.png


هنگامی که توسعه دهندگان تابع اشکال زدایی را روشن می‌کنند، تابع، جوملا اطلاعات متنوع و گاهی بسیار زیاد که تنظیم نشده هست را در خروجی ارائه می‌دهد. این ویژگی جدید اطلاعات را در گروه‌های مختلف در پایگاه داده بصورت مشخص دسته بندی می‌کند.

یک سیستم صحیح فراخوان خودکار برای سیستم مدیریت محتوا

پلتفرم جوملا شامل بخش جداگانه‌ایست، سیستم مدیریت محتوا نیاز دارد که در محلی فایل‌ها/کلاس‌ها را قرار دهد، که آنها بخشی از پلتفرم سیستم مدیریت محتوا نیستند. با این سیستم فراخوان خودکار، توسعه دهندگان دیگر نگران اینکه به چه کلاسی برای این پلتفرم و فایل‌های مربوط به (libraries/joomla) یا سیستم مدیریت محتوا (libraries/joomla) نیاز دارند نخواهند بود.منبع :

http://cocoate.com/j25/new

http://community.joomla.org/blogs/community/1533-new-features-in-joomla-25.html

تهیه کننده: گروه آموزش - تیم جوملا فارسی

Indent support.png
هر گونه سوال و یا مشکلی در این رابطه دارید، می‌توانید در انجمن تخصصی تیم جوملا فارسی جستجو کرده و در صورت عدم دریافت نتیجه مورد نظر، سوال جدیدی را مطرح کنید.
8.pngاستفاده از مطالب دانشنامه جوملا فارسی - مامبو فارسی با ذکر منبع ( دانشنامه جوملا فارسی ) و لینک مستقیم به http://docs.joomlafarsi.com بلامانع است.