نصب مامبو 4.6.5 در لوکال با wamp   

از دانشنامه جوملا فارسی - مامبو فارسی
پرش به: ناوبری، جستجو

مقدمه

نصب مامبو بر روي كامپيوتر شخصي و استفاده از آن بصورت لوكال هاست

نصب wampserver

برای نصب مامبو بر روی کامپیوتر شخصی باید PHP ، MySQL و Apache را نصب نمایید. براي این منظور از سایت http://www.wampserver.com آخرین نسخه 2 wampserver را دانلود کنید:

Install mambo local wamp1.jpgو بر روی کامپیوتر خود نصب نمایید، بدین ترتیب PHP ، MySQL و Apache به صورت پیش فرض روی کامپیوتر شما نصب خواهد شد.

بعد از اجرا کردن فایل اجرایی wampserver تصویر زیر را مشاهده خواهید نمود:


Install mambo local wamp2.jpg


در این صفحه از شما خواسته می‌شود نسخه‌های قبلی بر روی کامپیوتر شما نصب نباشد. بر روی دکمه Yes کلیک نموده و به صفحه بعد بروید:


Install mambo local wamp3.jpg


در این صفحه بر روی دکمه Next کلیک کرده تا به صفحه بعد بروید:


Install mambo local wamp4.jpg


در این صفحه گزینه I accept the agreement را انتخاب و بر روی دکمه Next کلیک کرده تا به صفحه بعد بروید:


Install mambo local wamp5.jpg


در این صفحه مسیر نصب نرم افزار را که معمولا c:\wamp می‌باشد را انتخاب و بر روی دکمه Next کلیک کرده تا به صفحه بعد بروید:


Install mambo local wamp6.jpg


در این صفحه می‌توانید مشخص نمایید که آیکون نرم افزار در کدام قسمت‌های کامپیوتر شما ایجاد شود بر روی دکمه Next کلیک کرده تا به صفحه بعد بروید:


Install mambo local wamp7.jpg


اکنون بر روی دکمه Install کلیک نمایید تا عملیات نصب آغاز شود. و بعد از نصب بر روی دکمه Finish کلیک نمایید تا نصب به پایان برسد.

بعد از اجرای wampserver یک آیکون در کنار ساعت ویندوز قرار خواهد گرفت.

که اگر سفید رنگ باشد همه امکانات wampserver به خوبی بر روی کامپیوتر شما کار می‌کنند.


Install mambo local wamp8.jpg


در پوشه c:\wamp\www\mambo فایل‌های مامبو را استخراج نمایید و با وارد کردن کلمه localhost در مرورگر خود صفحه‌ای مانند تصویر زیر را مشاهده خواهید نمود:


Install mambo local wamp9.jpg


ايجاد پايگاه داده

برای ایجاد پایگاه داده در کامپیوتر شخصی بر روی آیکون wampserver در کنار ساعت کلیک نموده و گزینه phpMyAdmin کلیک نمایید تا یک صفحه در مرورگر شما نمایش داده شود. در قسمت Create new database نام پایگاه داده را وارد نموده و بر روی دکمه Create کلیک نمایید:


Install mambo local wamp10.jpg


نصب مامبو

اکنون که پایگاه داده‌های شما ایجاد شده است و همه امکانات محیا است با کلیک بر روی نام mambo در قسمت Your Projects نصب مامبو آغاز خواهد شد. باید یادآوری نمود اطلاعات زیر در مورد پایگاه داده در هنگام نصب مامبو در کامپیوتر شخصی مورد نیاز می‌باشد:

- نام هاست: localhost

- نام کاربری پایگاه داده: root

- رمزعبور پایگاه داده: ندارد

برای اینکه نصب مامبو آسان باشد. مامبو یک نصب کننده تحت وب آماده کرده است تا شما نیازی به پیکربندی مامبو به صورت دستی نداشته باشید.

برای شروع نصب شما باید مسیری را که فایل‌های مامبو در آن استخراج شده‌اند را وارد نمایید که احتمالا آدرس آن به صورت http://localhost/mambo می‌باشد:

بعد از وارد کردن آدرس مامبو در مرورگر صفحه‌ای مانند تصویر زیر را که اولین مرحله نصب مامبو می‌باشد را مشاهده خواهید نمود:


Install mambo to directadmin10.jpg


در این مرحله اطلاعاتی براساس phpinfo که ضروری می‌باشند به شما نمایش داده می‌شود که باید همگی سبز رنگ باشند اگر یکی از این موارد قرمز باشد ممکن است در کارکرد مامبو مشکلاتی بوجود مي‌آید.

پس از برطرف کردن مشکلات، با انتخاب گزینه Persian UTF-8 زبان فارسی که مخصوص ایران می‌باشد را انتخاب نموده و بر روی دکمه بعد کلیک نمایید.

در مرحله اجازه نامه ، مجوز استفاده از مامبو نمایش داده می‌شود:


Install mambo to directadmin11.jpg


مجوز استفاده از مامبو ، مجوز GNU GPL v2 می‌باشد که مامبو براساس آن منتشر شده است. بهتر است که این مجوز را مطالعه نمایید و سپس بر روی دکمه بعد کلیک نمایید.

در مرحله 1 ، مامبو باید با پایگاه داده ایجاد شده ارتباط برقرار نماید. بدین منظور شما باید اطلاعات مربوط به پایگاه داده را وارد نمایید:


Install mambo to directadmin12.jpg


با انتخاب گزینه تهیه پشتیبان از جداول موجود، از اطلاعات موجود در پایگاه داده شما یک پشتیبان تهیه می‌شود. با انتخاب گزینه نصب اطلاعات نمونه، اطلاعات نمونه بر روی سایت شما نصب خواهد شد، این اطلاعات نمونه به شما کمک می کند تا بهتر با ساختار مامبو آشنا شوید و پس از درک ساختار می‌توانید تمامی اطلاعات را به سادگی حذف نمایید.

بعد از وارد کردن اطلاعات بر روی دکمه ادامه کلیک نمایید تا به مرحله بعد بروید.


Install mambo to directadmin13.jpg


در مرحله 2 شما باید نام سایت خود را وارد نمایید و با زدن دکمه بعد، به مرحله بعد بروید.


Install mambo to directadmin14.jpg


در مرحله 3 شما باید پست الکترونیکی مدیر و کلمه عبور را انتخاب نموده و با زدن دکمه ادامه بعد به مرحله بعد بروید.


Install mambo to directadmin15.jpg


تبریک می‌گوییم شما موفق شدید که مامبو را با موفقیت نصب نمایید. قبل از استفاده از مامبو شما باید پوشه installation را در مامبو حذف نمایید. پس از حذف پوشه installation شما می‌توانید با وارد کردن عبارت administrator در انتهای آدرس وب سایت خود بخش مدیریت را مشاهده نمایید:


Install mambo to directadmin16.jpg


نام کاربری admin و رمزعبوری را که در مرحله 3 انتخاب نموده‌اید را وارد نموده و سپس بر روی دکمه ورود کلیک نمایید.

پس از ورود شما باید صفحه‌ای مانند تصویر زیر را مشاهده نمایید.


Install mambo to directadmin17.jpg


8.pngاستفاده از مطالب دانشنامه جوملا فارسی - مامبو فارسی با ذکر منبع ( دانشنامه جوملا فارسی ) و لینک مستقیم به http://docs.joomlafarsi.com بلامانع است.