پیغام‌های خطای مرورگر هنگام باز کردن صفحات وب   

از دانشنامه جوملا فارسی - مامبو فارسی
پرش به: ناوبری، جستجو

مقدمه

بدون شک برای شما هم پیش آمده که گاه و بیگاه هنگام وبگردی با صفحه پیغام‌های خطای مرورگر روبرو شده باشید. در این مقاله سعی داریم به برخی از رایج ترین پیغام‌ها و معنی آنها بپردازیم تا ببینیم با دیدن هر یک چه باید انجام دهیم.

نکاتی که هر مرورگر نشان می‌دهد و کلمات صفحه پیغام خطای آنها با یکدیگر فرق می‌کند. صفحه ایراد گواهی یا اخطار بدافزار در هر مرورگری به شکلی متفاوت دیده می‌شود. اما انواع مختلف صفحه‌های ایراد و خطا تقریبا در همه مرورگرها معنا و مفهوم یکسانی را می‌رسانند.

ایراد گواهینامه یا certificate error

Web-page-error-joomlafarsi-01.png


ایراد گواهی SSL یا خطای گواهینامه امنیتی نشانگر مشکل در رمزگذاری HTTPS سایت مورد استفاده است. شما این ایراد را تنها هنگامی مشاهده می‌کنید که می‌خواهید از یک سایت HTTPS استفاده کنید.

هنگام استفاده از رمزگذاری HTTPS، وب سایت‌ها باید گواهینامه‌هایی را عرضه کنند که نشان دهنده هویت قانونی و اعتبار آنها است. این گواهینامه‌ها معمولا توسط شرکت‌های معتبر خدمات دهنده به صورت سالیانه برای وب سایت‌ها صادر می‌شوند. برای مثال وقتی سایت Google.com یک گواهینامه دریافت کرده و از HTTPS استفاده می‌کند، شرکت صادر کننده گواهینامه تایید می‌کند که گوگل یک شرکت حقیقی و صاحب دامنه Google.com است. لذا مستحق آن است که از این نام رسما استفاده کند.

هنگامی که شما با استفاده از HTTPS به Google.com وصل می‌شوید، گوگل این گواهینامه را به مرورگر نشان می‌دهد. مرورگر کنترل می‌کند که این گواهینامه توسط یک مرکز خدمات دهنده معتبر صادر شده باشد و همچنین مدت زمان اعتبار آن نگذشته باشد.

هنگامی که شما پیغام خطای گواهینامه یا certificate error را می‌بینید، بدان معنی است که احتمالا و لزوما شما در حال استفاده از سایت قانونی و واقعی مرتبط با شرکت مورد نظرتان نیستید. برای مثال هنگامی که می‌خواهید با استفاده از اینترنت یک شبکه بیسیم عمومی سایت بانک را باز کنید و این خطا را می‌بینید، ممکن است که شبکه بیسیم مورد استفاده در حال سرقت اطلاعات باشد و سایتی شبیه به صفحه اصلی را به شما نشان می‌دهد و سعی در جعل آن دارد.

البته این را هم در نظر داشته باشید که شاید دلیل نمایش این پیغام خطا، عدم موفقیت یا پیگیری سایت مورد نظر شما در تمدید سالیانه گواهینامه خود باشد. این احتمال هم وجود دارد که نتوانسته است تنظیمات آن را به خوبی انجام دهد. به هر حال، در صورت عدم اطمینان قطعی، هنگام مشاهده این صفحه نباید به کار خود ادامه داده و اطلاعات حساس خود را در این سایت وارد کنید.

اخطارهای فیشینگ و بدافزار

Web-page-error-joomlafarsi-2.png


مرورگر شما همچنین گاهی به نمایش پیغام‌های خطا در خصوص فیشینگ و بدافزارها می‌پردازد. جدا از اینکه شما از فایرفاکس، کروم یا IE استفاده می‌کنید، مرورگر به صورت دوره‌ای و خودکار لیستی از وب سایت‌های خطرناک را دانلود می‌کند. هنگامی که شما بخواهید به یکی از سایت‌های درون این لیست وارد شوید، با پیام خطای اغلب تمام صفحه‌ای از طرف مرورگر روبرو می‌شوید.

دلیل قرار گرفتن سایت‌ها در چنین لیست‌هایی، وجود محتوای خطرناک همچون بدافزار در آنها است. یا اینکه آنها سعی کرده‌اند که به شکل غیرقانونی سایت‌های واقعی دیگری را جعل کرده و رمز عبور، اطلاعات بانکی و دیگر داده‌های حساس کاربران را سرقت کنند.

در برخی موارد هم، یک وب سایت ممکن است به دلیل سرقت اطلاعات یا سعی در انجام فعالیت مجرمانه، به شکل موقت درون این لیست‌ها قرار گرفته باشد. اما هنگامی که مشکل را حل کرد، می‌تواند از چنین لیستی خارج شود. هنگام مشاهده این پیغام هم به هیچ وجه نباید کارتان را ادامه داده و وارد سایت مورد نظر شوید.

پیدا نشدن صفحه مورد نظر یا 404 Not Found

Web-page-error-joomlafarsi-3.png


هنگام دسترسی به صفحات وب ممکن است با پیغام‌های گوناگونی از سوی سرور خدمات دهنده مواجه شوید. یکی از عمومی‌ترین پیام‌ها «404 Not Found» است که به معنی تلاش شما برای دسترسی به صفحه‌ای است که در حال حاضر وجود ندارد. حال ممکن است صفحه مورد نظر شما حذف شده باشد، یا اینکه شما آدرس آن را اشتباه وارد کرده باشید.

این پیغام‌های خطا معمولا توسط وب سرورها تولید شده و برای مرورگر شما ارسال می‌شوند. اگر شما چنین پیامی را مشاهده کردید، برای اطمینان بیشتر، آدرسی را که تایپ کرده‌اید، دوباره کنترل کنید. اگر هنگام کلیک روی لینکی با این پیام مواجه شدید، ممکن است لینک اشتباه باشد، یا اینکه صفحه مورد نظر قبلا حذف شده باشد.

صفحه‌های خطای شخصی سازی شده

Web-page-error-joomlafarsi-4.png


صاحبان وب سایت با کمی ذوق و سلیقه می‌توانند صفحات پیام 404 Not Found یا هر خطای دیگری را روی سایت شخصی سازی کرده و به شکل دلخواه نمایش دهند. برای مثال در سایتی که با جوملا فارسی نسخه 2.5 ایجاد شده باشد هنگام خطای 404 با صفحه‌ای مشابه تصویر بالا روبرو می‌شوید.

این صفحات هم از نظر معنی و مفهوم، تفاوتی با مورد قبلی ندارند، تنها برای انتقال احساس دوستانه‌تر و کمک به کاربر جهت ادامه کار، توسط مدیران و صاحبان سایت‌ها کمی دستکاری شده‌اند.

Server Not Found

Web-page-error-joomlafarsi-05.png


پیغام پیدا نکردن سرور (Server Not Found) در فایرفاکس یا “Google Chrome could not find [website.com]” در مرورگر گوگل کروم نشان دهنده این است که مرورگر شما نتوانسته است وب سایت مورد نظر را پیدا کند.

حال ممکن است شما آدرس را اشتباه تایپ کرده باشید، یا اینکه سایت مورد نظر وجود خارجی نداشته باشد. شاید هم DNS Server مورد استفاده در حال حاضر از دسترس خارج است، یا اینکه بخشی از تنظیمات کامپیوتر (همچون فایروال، پروکسی یا...) به درستی انجام نشده‌اند.

Unable to Connect

Web-page-error-joomlafarsi-06.png


خطای “Unable to connect” در فایرفاکس یا “Google Chrome could not connect to [website.com]” در گوگل کروم، تا حدی شبیه به مورد قبلی به نظر می‌رسند. اما معنای کاملا متفاوتی دارند.

اگر شما این پیغام خطا را ببینید، به این معنی است که مرورگر شما با موفقیت به DNS Server متصل شده است و توانسته هویت وب سایتی با این آدرس را تایید کند. اگر چه مرورگرتان هنگامی که سعی کرده به سرورهای این وب سایت متصل شده و آن را برای شما نمایش دهد، پاسخی دریافت نکرده است.

دلیل مشاهده این خطا ممکن است در دسترس نبودن خود وب سایت باشد یا اینکه برخی مشکلات کاربردی باعث آن شوند. شاید بخواهید برای اطمینان بیشتر از اینکه مشکل از خود وب سایت است و کامپیوتر و اینترنت شما ایرادی ندارد، سرویس‌هایی چون Down For Everyone Or Just For Me را هم امتحان کنید. این سرویس به شما می‌گوید که سایت مورد نظرتان تنها برای شما قابل استفاده نیست، یا اینکه هیچ فرد دیگری هم قادر به دیدن آن نیست.

در قدم بعدی می‌توانید کنترل کنید که فایروال، پروکسی یا دیگر تنظیمات شبکه باعث چنین مشکلی نشده باشند.

400 Bad Request

Web-page-error-joomlafarsi-07.png


پیغام خطای درخواست اشتباه 400 به این معنی است درخواستی که از سوی مرورگر شما به سرور وب سایت مورد نظر ارسال شده است (برای مثال درخواست باز کردن یک صفحه خاص)، دچار نوعی ناهنجاری است.

تا هنگامی که سرور درخواست شما را درک نکند، نمی‌تواند آن را انجام دهد و در نتیجه شما با خطای 400 روبرو خواهید شد.

401 Unauthorized

Web-page-error-joomlafarsi-18.png


اخطار «بدون مجوز»، کدی است که به معنای دسترسی غیر مجاز است. یعنی اینکه شما تلاش می‌کنید صفحه‌ای را باز کنید که نیاز به سطح دسترسی خاصی دارد و احتمالا لازم است قبل از لود شدن آن، ابتدا با نام کاربری و رمز عبور معتبر در سایت وارد شوید.

اگر شما با حساب کاربری خود وارد سایت شده‌اید و باز هم با چنین پیغامی (401) مواجه می‌شوید، بدان معنی است که شما اختیارات لازم برای مشاهده این بخش از سایت را ندارید، یا اینکه نام کاربری و رمز عبور شما متعلق به این سایت نیست و شاید هم شما آنها را اشتباه وارد می‌کنید.

403 Forbidden

Web-page-error-joomlafarsi-09.png


کد ممنوعیت به این معنی است دسترسی به صفحه یا منابعی که می‌خواهید آنها را بیابید، مطلقا ممنوع است.

به بیان دیگر، خطای 403 بدان معنی است آنچه که می‌خواهید ببینید، برای شما غیرقابل دسترسی است.

500 Internal Server Error

این یکی از خطاهای معمول در صفحات وب است. هنگامی به نمایش در می‌آید که در سرور وب سایت شما خطایی رخ داده باشد، اما سرور نتواند دقیق‌تر از این به شما در خصوص ایراد اطلاعاتی ارائه کند و بگوید که ایراد دقیقا چیست.

پیغام 500 Internal Server Error عمومی‌ترین پیام خطای مربوط به سرور است که معمولا با آن روبرو می‌شوید.

503 Service Unavailable

پیغام در دسترس نبودن سرویس هنگامی رخ می‌دهد که سرور وب سایت در آن لحظه قابل دسترس نیست.

خطاهای 503 معمولا به دلیل فشار بیش از حد بر سرور و یا سرویس‌های موقت نگهداری سرور رخ می‌دهند.

504 Gateway Timeout

این خطا وقتی مشاهده می‌شود که یک سرور پاسخ مناسبی در زمان مناسب از سرور دیگر دریافت نکند. این درخواست‌های میان سرورها معمولا برای باز کردن یک صفحه وب و یا درخواست‌های تکمیلی مرتبط با آن هستند.

این معمولا بدان معنی است که سرور دیگر به درستی کار نمی‌کند یا در حال حاضر Down شده است.

پیغام‌های خطای مرورگر به همین موارد محدود نمی‌شوند، اما رایج ترین مواردی که ممکن است با آنها روبرو شوید، این گزینه‌ها هستند. به هر حال آشنایی با این موارد مطمئنا می‌تواند وبگردی امن‌تر و البته با ناراحتی کمتر را برای شما رقم بزند.

منبع:

http://nardebaan.ir/7543-6-browser-errors-while-loading-web-pages

ویرایش:

Indent support.png
هر گونه سوال و یا مشکلی در این رابطه دارید، می‌توانید در انجمن تخصصی تیم جوملا فارسی جستجو کرده و در صورت عدم دریافت نتیجه مورد نظر، سوال جدیدی را مطرح کنید.
8.pngاستفاده از مطالب دانشنامه جوملا فارسی - مامبو فارسی با ذکر منبع ( دانشنامه جوملا فارسی ) و لینک مستقیم به http://docs.joomlafarsi.com بلامانع است.