تنظیمات کلی مامبو   

از دانشنامه جوملا فارسی - مامبو فارسی
پرش به: ناوبری، جستجو

مفهوم

صفحه مدیریت تنظیمات کلی این امکان را به شما می‌دهد که بتوانید تمامی تنظیمات اصلی سایت خود را در یک صفحه انجام دهید. این صفحه فایل مهم و اساسی configuration.php را ویرایش می‌کند و این فایل مهمی برای سایت شما به حساب می‌آید. بنابراین این فایل برای اعمال تغییرات باید دسترسی ویرایش را از طرف مدیر سرور داشته باشد. ممکن است مدیر سرور برای آنکه سایت از امنیت بالاتری برخوردار باشد این فایل را غیر قابل ویرایش کرده باشد. در صورت دسترسی پایین برای این فایل و اعمال نشدن تغییرات در مدیریت تنظیمات کلی حتماً باید با مدیر سرور خود تماس حاصل نمایید و از وی سطح دسترسی کامل برای این فایل (configuration.php) را درخواست کنید.

توجه : بعد از انجام تغییرات در این صفحه حتماً این فایل را غیر قابل ویرایش کنید.

بخش کاربری

حالت غیرفعال - نمایش پیغام حالت غیر فعال برای تمامی بازدیدکننده‌ها. از این قسمت برای زمان‌هایی استفاده می‌شود که شما قصد دارید سایت را بروزرسانی کنید و نمی‌خواهید هیچیک از بازدید‌کنندگان تا زمانی که مایل نیستید مطالب سایت را مطالعه کنند.

پیام حالت غیرفعال - هنگامی که شما سایتتان را در حالت غیر فعال قرار می‌دهید یک پیغام در سایت شما نمایان می‌شود. در این جعبه پیغام مورد نظر خود را بنویسید.

نمایش پیغام خطا - این پیغام زمانی نمایش داده می‌شود که تماس با بانک اطلاعاتی برقرار نشود. شما می‌توانید پیغامی که در صورت بروز این مشکل نمایش داده می‌شود را تنظیم کنید. در این جعبه پیغام مورد نظر خود را بنویسید.

نام سایت - نام سایت خود را در اینجا بنویسید. این نام در قسمت بالای مرورگر بازدیدکنندگان به نمایش در‌می‌آید. توجه : این نام در نامه‌های ارسالی از سوی سایت در نامه‌ها درج خواهد شد.

نمایش لینک‌های تأیید نشده - با استفاده از این امکان می‌توانید برای محتواهای خود محدودیت تعیین کنید تا تنها کاربران عضو (ویا کاربرانی که مایلید) در سایت بتوانند برخی مطالب را مطالعه کنند. این تنظیم نیمی از متن را در اختیار کاربر قرار می‌دهد و برای ادامه آن کاربر باید در سایت عضو باشد. توجه : تنها مطالبی که شما تعیین می‌کنید چنین ویژگی خواهند داشت.

اجازه ثبت‌نام کاربر - سیستم عضو گیری سایت که کابران می‌توانند با کمک آن در لیست اعضای سایت شما قرار بگیرند.

فعال‌سازی کاربر جدید - با انتخاب گزینه "بلی" کابر پس از عضویت در سایت ایمیلی را دریافت می‌کند که با کمک آن می‌تواند عضویت خود را تکمیل کند و از اینکه کاربری بدون رضایت خود عضو شود جلوگیری می‌شود. کاربران برای استفاده از شناسه خود باید مراحل این ایمیل را پیگیری کنند تا شناسه آنها فعال شود.

نیاز به ایمیل یکتا - با فعال بودن این توانایی کاربران نمی‌توانند با استقاده از یک آدرس ایمیل دوبار در سایت عضو شوند. از عضویت کاربران تکراری جلوگیری می‌شود.

استفاده از سیستم تصویر امنیتی - با استفاده از این توانایی می‌توانید سیستم امنیتی در برابر اسپم‌ها ایجاد کنید.

خطایابی سایت - مشکلات سرور شما را به شما گوش‌زد می‌کند تا از خطاهای موجود مطلع شوید.

ویرایشگر پیش‌فرض - ویرایشگر پیشفرض متن محتوای مورد نظر خود را مشخص کنید.

تعداد آیتم در لیست - تعداد آیتم‌هایی که در لیست مدیریت به نمایش در می‌آیند.

آیکون تارنما - این آیکون، آیکونی است که در کنار آدرس سایت نمایش داده می‌شود. تصویر گل مامبو پیشفرض این قسمت می‌باشد. اگر می‌خواهید تصویر دیگری بجای گل مامبو استفاده کنید باید تصویر خود را جایگزین گل مامبو کنید.


ناحیه

زبان : انتخاب زبان سایت. شما می‌توانید زبان‌های مختلفی برای سایت خود ایجاد کنید.

اختلاف زمان : این کادر به شما این امکان را می‌دهد تا اختلاف زمان محلی خود را با ساعت سرور خود تنظیم کنید. در اکثر سرورها GMT بعنوان ساعت تنظیم شده است.

اشکال زدایی : رفع مشکلات نرم‌افزاری. (در برخی مواقع ممکن است برای سایت شما مشکلاتی ایجاد کند، بهتر است تغییری ایجاد نکنید)

استفاده از gettext : استفاده از این تابع را تنظیم کنید. (تصویر امنیتی)


محتوا

لینک بودن عنوان‌ها : با انتخاب گزینه "بلی" عنوان‌های مطالب سایت لینک خواهند بود.

لینک ادامه مطلب : نمایش/عدم‌نمایش ادامه مطلب در انتهای خلاصه مطالب.

آیتم رتبه/رأی : با استفاده از این توانایی کاربران شما قادر به نمره‌دهی به مطالب خواهند بود. با انتخاب گزینه "بلی" یک میله ستاره‌دار در ابتدای مطالب ظاهر خواهد شد که کاربر بتواند به مطلب شما امتیاز دهد.

نام نویسنده : نمایش/عدم‌نمایش نام نویسنده مطلب.

تاریخ و زمان ایجاد : نمایش/عدم‌نمایش تاریخ و زمان ایجاد مطلب.

تاریخ و زمان ویرایش : نمایش/عدم‌نمایش تاریخ و زمان آخرین ویرایش مطلب.

بازدید : نمایش/عدم‌نمایش تعداد بازدیدهای مطلب.

آیکون PDF : نمایش/عدم‌نمایش آیکون ایجاد کننده PDF (کتاب الکترونیکی). توجه : فارسی پشتیبانی نمی‌شود.

آیکون چاپ : نمایش/عدم‌نمایش آیکون چاپ مطلب.

آیکون ارسال به دوست : نمایش/عدم‌نمایش آیکون ارسال به دوست مطلب.

آیکون‌ها: با انتخاب گزینه "نمایش" هنگامی که شما نمایش آیکون‌ها را "خیر" قرار دهید متنی به جای آنان نمایش داده می‌شود.

نمایش جدول مطالب در صفحات محتوایی : با انتخاب گزینه "نمایش" جدول مطالب در صفحات محتوایی به نمایش در می‌آیند.

کلید برگشت : نمایش/عدم‌نمایش کلید برگشت به صفحه قبلی برای کاربران سایت شما.

لینک‌های بعدی و قبلی در زیر مطالب : با انتخاب گزینه "نمایش" لینک صفحات بعدی و قبلی مطالب در انتهای مطلب نمایش داده می‌شود. ترتیب چیدمان محتواها تأثیر خواهند داشت.


بانک اطلاعاتی

اخطار بسیار مهم : این تنظیمات بسیار مهم هستند. اگر به مفهوم آن آشنایی ندارید در این قسمت تغییری اعمال نکنید.

نام هاست : نام هاست شما. معمولاً localhost می‌باشد.

نام کاربری MySQL : شناسه بانک اطلاعاتی مامبو را در اینجا ذکر کنید.

رمز‌عبور MySQL : رمزعبور بانک اطلاعاتی مامبو را در اینجا ذکر کنید.

نام بانک اطلاعاتی MySQL : نام بانک اطلاعاتی مامبو را در اینجا ذکر کنید.

پیشوند بانک اطلاعاتی MySQL : یک پیشوند برای بانک اطلاعاتی شما می‌باشد. در حالت پیشفرض "_mos" می‌باشد. تذکر بسیار حیاطی : اگر نمی‌دانید پس از تغییر این پیشوند چه اتفاقی می‌افتد هرگز چنین تغییری را اعمال نکنید،‌ممکن است سایت شما با مشکل روبرو شود.


سرور

دو آیتم از این قسمت را در اینجا نمی‌توانید تغییر دهید. برای تغییر آیتم مورد نظر باید بصورت دستی از فایل configuration.php اقدام کنید.

مسیر واقعی : این آدرس، آدرس اصلی سایت شما می‌باشد که تمامی فایل‌ها در آن موجود هستند و آدرس کاملی از سرور شما را ارائه می‌کند.

مسیر بر روی وب : این آدرس، آدرس وب شما می‌باشد که کاربر با استفاده از آن سایت شما را مشاهده می‌کند. عموماً آدرس به این شکل http://www.mysite.com است

آیتم‌هایی که می‌توانید از اینجا ویرایش کنید.

فشرده ساز صفحات (GZIP) : با انتخاب گزینه "بلی" اطلاعات سایت شما فشرده می‌شود. توجه : این توانایی تنها زمانی که سرور شما این امکان را داشته باشد شدنی است.

زمان اعتباری برای یک ورود : مدت زمانی که یک مدیر می‌تواند بدون فعالیت در مدیریت مامبو بماند را مشخص کنید. این امکان باعث می‌شود تا در صورت عدم خروج مدیر و سهل‌انگاری وی دسترسی مدیریت به فرد سودجویی نرسد.


گزارش خطا : با استفاده از این توانایی می‌توانید از مشکلات سایت خود مطلع شوید.

پیشفرض سیستم - خطاهای موجود در سایت را بر اساس php.ini سرور، گزارش می‌کند.

هیچکدام - خاموش کردن این امکان.

ساده - در حالت ساده باشد.

حداکثر - در پیشرفته‌ترین حالت ممکن باشد.

شبیه‌ساز Register Globals : پیشفرض این تابع "روشن" می‌باشد. خاموش بودن آن ممکن است باعث بروز مشکلاتی برای برخی کامپوننت‌ها بشود.

سرور راهنما : معرفی یک پشتیبان آنلاین.

سطح دسترسی به فایل‌ها : مامبو در حالت عادی برای نصب هر اکستنشنی نیاز به سطح دسترسی نوشتن دارد. تعیین سطح دسترسی فایل‌ها توسط مامبو با استفاده از این توانایی نیز امکان‌پذیر است. هرگاه که مایل باشید سطح دسترسی را تغییر می‌دهید. توجه : Owner فایل‌ها مامبو خواهد بود.

سطح دسترسی به پوشه‌ها : مامبو در حالت عادی برای ایجاد یک پوشه نیاز به سطح دسترسی نوشتن دارد. تعیین سطح دسترسی پوشه‌ها توسط مامبو با استفاده از این توانایی نیز امکان‌پذیر است. هرگاه که مایل باشید سطح دسترسی را تغییر می‌دهید. توجه : Owner پوشه‌ها مامبو خواهد بود.


اطلاعات خاص

این تنظیمات مواردی هستند که باعث شناسایی بهتر سایت شما توسط موتورهای جستجو می‌شوند.

معرفی عمومی سایت شما به موتورهای جستجو : یک توضیح کوتاه از سایت را در این کادر برای معرفی به موتورهای جستجو ذکر کنید. شما نباید بیش از 20 کلمه در اینجا بنویسید و عدم توجه به این نکته باعث به خطر افتادن موقعیت شما می‌شود.

واژه‌های کلیدی سایت شما برای موتورهای جستجو : در این کادر واژه‌های کلیدی سایت خود را بنویسید. دقت داشته باشید که این کادر را طبق محتواهای سایت خود تکمیل کنید تا به بهترین نحو مورد توجه موتورهای جستجو قرار بگیرید.

نمایش تگ تیتر در اطلاعات مربوط به موتورهای جستجو : با استفاده از این امکان می‌توانید تیتر مطلب خود را نیز در سورس کد صفحه به منظور توجه بیشتر موتورهای جستجو قرار دهید.

نمایش تگ نویسنده مطلب : با استفاده از این امکان می‌توانید نام نگارنده مطلب سایت را نیز در سورس کد صفحه به منظور توجه موتورهای جستجو قرار دهید.


پیام‌ها

ارسال‌کننده ایمیل : سیستم ارسال کننده ایمیل را انتخاب نمایید. این یک تابع تحت زبان PHP می‌باشد و طبق سرویس هاستینگ شما انتخاب می‌شود.

ایمیل فرستنده : آدرس ارسال کننده ایمیل‌های سیستم را در این قسمت ذکر کنید. این آدرس به عنوان آدرس ارسال کننده نامه‌ها به کابران ارائه می‌شود.

نام فرستنده : نام ارسال کننده ایمیل‌های سیستم را در این قسمت ذکر کنید. این نام به عنوان نام ارسال کننده نامه‌ها به کابران ارائه می‌شود.

مسیر ارسال کننده ایمیل : در این کادر آدرس سرور ایمیل هاستینگ خود را ذکر کنید. در حالت عادی برای سرورهای لینوکسی آدرس /usr/sbin/sendmail می‌باشد. این آدرس در سرورهای ویندوز تأثیری ندارد.

استفاده از SMTP : اگر این ایستگاه در سرور شما موجود است "بلی" را انتخاب کنید.

نام کاربری SMTP : نام کاربری را وارد کنید.

کلمه عبور SMTP : رمز عبور را وارد کنید.

هاست SMTP : معمولاً localhost می‌باشد. اگر چنین نبود از سرویس هاستینگ خود این موضوع را سوال کنید.


ذخیره‌سازی

ذخیره سازی صفحات برای نمایش بعدی (کش کردن صفحات) : با انتخاب گزینه "بلی" صفحات سایت شما Cache می‌شوند تا کاربران دسترسی سریعتری داشته باشند. تذکر:استفاده از این توانایی در بروزرسانی سایت شما تأخیر بوجود می‌آورد. نکته:اگر از بازدیدکنندگان بسیار زیادی بهره می‌برید حتماً از این توانایی استفاده کنید.

پوشه ذخیره سازی : در این کادر پوشه مربوط به ایجاد صفحات کش سایت خود را مشخص کنید. این پوشه نیازمند قابلیت نوشتن (Writable Permission) می‌باشد.

زمان ذخیره سازی : حداکثر زمانی (به ثانیه) که برای ایجاد صفحه کش شده سپری می‌شود.


آمار

ثبت آمار : با انتخاب گزینه "بلی" اطلاعات کاربران خود را ثبت خواهید کرد. برای مشاهده این آمار بخش‌کاربری-->آمار را دنبال کنید.

جمع آوری اطلاعات بر اساس زمان : با انتخاب گزینه "بلی" آمار بر اساس زمان به شما ارائه می‌شود. اخطار:ممکن است این آمارگیری با مشکلاتی روبرو شود و آمار دقیقی را به شما ندهد، همچنین از محتواهای کوتاه و کوچک چشم‌پوشی خواهد شد.

ثبت کلمات جستجو شده در سایت : با انتخاب گزینه "بلی" تمامی کلمات جستجو شده در سایت، ذخیره می‌شوند. شما می‌توانید با استفاده از این امکان کلمات مورد علاقه کاربران خود را بررسی کنید. برای مشاهده این آمار بخش‌کاربری-->آمار--> متن جستجو شده را دنبال کنید.


لینک بهینه

قابل فهم کردن لینک‌ها برای موتورهای جستجو : با این تغییر آدرس‌های سایت خود را به منظور فهم بهتر موتورهای جستجو آماده کنید. آدرس‌ها توسط اطلاعاتی که در بانک اطلاعاتی موجود می‌باشند تهیه می‌شوند. برای این توانایی سرور شما باید از Apache بهره‌مند باشد. برای اعمال این تغییر باید گزینه "بلی" را انتخاب کنید و سپس فایل htaccess.txt موجود در سایت خود را به htaccess. تغییر نام دهید. توجه : ممکن است فایل htaccess. موجود باشد، محتویات فایل htaccess.txt را به آن منتقل کنید.

عنوان صفحات بصورت پویا : با انتخاب گزینه "بلی" موضوع صفحات با نام محتوا یکسان خواهد شد. این نام در هنگام مشاهده صفحات نمایان می‌شود. نکته : این ویژگی باعث توجه بیشتر موتورهای جستجو می‌شود.


ویژگی های قابل تعریف

تبدیل به غیر قابل ویرایش بعد از ذخیره تغییرات : با تیک زدن این جعبه سطح دسترسی فایل configuration.php به کمترین سطح (فقط اجرا) می‌رسد و تا زمانی که مدیریت سرور آن‌را افزایش ندهد نمی‌توانید در صفحه "تنظیمات کلی" تغییری اعمال کنید.

8.pngاستفاده از مطالب دانشنامه جوملا فارسی - مامبو فارسی با ذکر منبع ( دانشنامه جوملا فارسی ) و لینک مستقیم به http://docs.joomlafarsi.com بلامانع است.